Jump to content
Sign in to follow this  
21szpak

Co to za teleskop?

Recommended Posts

Szybkie pytanie. Kto wyprodukował ten teleskop:

Ogniskowa: ~600-650mm

Średnica zwierciadła: 130mm

Kraj pochodzenia: Rosja

Mi się wydaje, że to jakiś TAŁ.

378168307_1_1000x700_teleskop-astronomiczny-szczecin.jpg

Wygląda bardzo podobnie do TAL-150P ale nigdy nie słyszałem, żeby produkowali tuby z lustrem 130mm (na pewno są 120mm i 150mm).

Sprzedający podaje średnicę tuby 130mm więc lustro może mieć 120mm ale nie pasuje mi w tym teleskopie mocowanie LW nie jest to 4 ramienny pająk tylko coś innego. Zresztą widać na zdjęciu że LW trzymają 2 blaszki, jakiś autorski wymysł TAL-a?

To na pewno fabryka TAŁa ja mam tała 100 refraktor i dokładnie takie samo było mocowanie szukacza, szukacz zresztą mam ten sam, jest to dość specyficzne mocowanie, nietypowe. Obejmy też mają nietypowe z takimi śrubami dociskowymi skierowanymi w dół - do zaczepienia o dovetail.

Dziwne jest lustro wtórne i jego mocowanie raczej, możliwe ze zaraz za nim jest korektor soczewkowy i będzie to system Mak-Newt . Tak jak pisze KrzychK

raczej mak-newt to jest, rosyjskie konstrukcje prawie zawsze mają malutki korektor zaraz za lustrem wtórnym, dzięki temu tuba nie jest zatkana meniskiem i lepiej się chłodzi.

zdecydowanie, to zestaw Tał wszystkie elementy z tej stajni.

Sprzęt o dobrej jakości optyce, o ile powłoki nie skorodowały, tylko uwaga tubus jest ciężki z uwagi na walcowaną blachę stalową o sensownej grubości :) - czasami ta blacha lubi rdzewieć, ale na takie coś to piaskowanie, malowanie proszkowe i oklejenie od środka welurem i po sprawie.

To zgadnijcie ile za to coś sprzedający sobie życzy.

To zgadnijcie ile za to coś sprzedający sobie życzy.

250 zł :)

no to znalazłeś na OLX :-) zadzwonię jutro do sprzedającego i podjadę zrobić fotki.

Edited by 21szpak

no to już jechać nie muszę ;-)

Wow super cena jak za taki zestaw, nawet jak by trzeba było napylać od nowa lustro, to i tak się opłaca. Szkoda że wyciąg nie ma mikro 1:10, a okularki są podobno niezłe te Plossle z zestawu.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 167 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.