Skocz do zawartości

Czas letni - jesteśmy za czy przeciw?


Rekomendowane odpowiedzi

"Słoneczna alkoholiczka"
"Jak dobrze wstać skoro świt, jutrzenki blask duszkiem pić. Nie zmąci mej radości żaden cień. Wschodzące słońce śmieje się. Co za dzień." (M.Drozdowska)

 

Najwięcej metorów można zobaczyć nad ranem dlatego ludzie typu "skowronki" (czy z lubością wstajacy wcześnie i chodzący wcześnie spać)
jeśli zarazem są "napaleni" na obserwowanie licznych meteorów słusznie cieszą się z corocznej zmiany normalanego czasu na letni.

 

Nic dziwnego, zatem, że ...

"Meteor wybuchł rano"

 

http://tvnmeteo.tvn24.pl/archiwum-2013-02-15,1/meteor-wybuchl-rano-nad-uralem,76530,0.html

 

Pozostali - z jak najbardziej słusznym oburzeniem - zgrzytają zębami na to dziwactwo (zmianę czasu) czyli ewidentną dezorganizację życia i zdrowia(sic!)
i oczekują (lub walczą o to jak lwy - takich nam trzeba IMHO) wycofania przez decydentów corocznej zmiany czasu normalnego (a dokładniej strefowego) na letni.

 

Ponadto wszyscy z nas - jak tylko mogą - jadą na nocne obserwacje.
Jeśli następny dzień jest roboczy to idą do pracy niewyspani.
Gdy jest czas letni to wcześniej chodzi się spać więc późnej robi się ciemno (to co astro-tygrysy lubimy najbardziej)
zatem północ astronomiczna jest dopiero o 1-szej w nocy i później wracamy z obserwacji przez ten GŁĘBOKO CHORY czas letni !

 

MY, POLSCY INTELEKTUALIŚĆI (O CZYM ŚWIADCZY CHOĆBY TO, ŻE POTRAFIMY OBSŁUGIWAĆ TELESKOPY I LORNETKI ASTRONOMICZNE)

KATEGORYCZNIE ŻĄDAMY ZNIESIENIA CZASU LETNIEGO!

 

Pozdrawiam

 

EDIT

(po zobaczeniu odpowiedzi Piotrkusia)

Kto jest przeciw czasowi letniemu niech daje lajka na poniższy post forumowicza "Piotrkusiu"

metory.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu, może kiedyś zrozumiem co piszesz w swoich postach.

Ale jeszcze nie dzisiaj :icon_wink:

 

 

Względna prędkość bolidów w kosmosie względem gruntu na którym stoi obserwator nieba wynika z ich prędkości oraz prędkości Ziemi oraz prędkości obrotowej.

Dlatego nad ranem około (powiedzmy) godziny 5-tej (wg czasu letniego jest to już 6-ta) jest najwięcej meteorów zgarnianych przez atmosferę nad danym punktem gruntu.

Teoretycznie zaraz po północy jest największa wypadkowa ale wtedy one lecą stycznie do atmosfery czyli mogą się odbijać i powierzchnia czynna jest mała.

 

 

"Skowronki" z natury wstają o 5-tej rano według czasu oficjalnego (czyli o 4-tej czasu astronomicznego) więc dzięki czasowi letniemu mają jeszcze godzinę na soczyste łowy.

Jest to jednak grupa niszowa (skowronek x meteoroznawca)

Pozdrawiam

p.s.

a ja i Ty "jesteśmy jednej krwi" i bronimy interesów wszystkich pozostałych ludzi w Polsce :)

pk.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pisanie w jednym poście na jeden a nie dwadzieścia tematów.

 

ps.

Trzeba będzie przeprowadzić wiosenne sprzątanie.

 

Jeżeli Twoja uwaga dotyczyła mojego pierwszego postu to (wbrew pozorom) wszystko dotyczyło jednego tematu - podziału potencjalnych obserwatorów nieba na kilka (3) klas (grup).

Są tacy co po prostu podziwiają wschód słońca gołym okiem (Drozdowska), są tacy co obserwują meteory nad ranem, oraz jest cała reszta (najliczniejsza IMHO).

 

Dla każdej z tych trzech grup konieczność (lub przywilej) wcześniejszego wstawania jest istotny.

 

Pozdrawiam

p.s.

Przypominam, że regulamin AP pozwala dyskutować i nie zgadzać się z Moderatorami, nie pozwala tylko publicznie krytykować ich decyzji moderatorskich (typu zamknięcie wątku).

Jeśli zamkniesz ten wątek to oczywiście nie skrytykuję Cię za to publicznie.

Przypomnę też, że to ja od razu dałem ten wątek w dziale "Rozmowy o wszystkim" nie spadł tu z działu bardziej specjalistycznego ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam stosować się do ograniczeń regulaminu w kwestii ilości i jakości grafik (o ile z regulaminu wynikają - tak dla mnie jak i dla każdego innego - nie czuję się ani lepszy ani gorszy) natomiast kwestia przecinania się gruntu planety z potencjalnymi bolidami wymagać może nawet kilku (coraz bardziej szczegółowych) grafik nawet w jednym dniu. "Grafika" / zdjęcie krateru w lodzie (która tu też dałem) po meteorycie jest ciekawa tym bardziej że, nie wszyscy mają w pamięci tamten impakt (sic!)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również ja mam inne rozumienie związku przyczynowo-skutkowego "temat posta a jego zawartość", dla wyjaśnienia ekologu: zupełnie inne niż Twoje. Piszesz temat posta a potem tak meandrujesz, że głowa boli.

Grafiki które wstawiasz podobnie, ich związek z dyskusją jest dla mnie bezsensowny, równie dobrze mógłbyś wstawić zdjęcia samych meteorytów, zdjęcia samochodu (w końcu na obserwacje większość dojeżdża autami - jest związek? jest), zdjęcia żelaza (meteoryty są żelazne) i tak dalej, a te zdjęcia mają jeden wspólny mianownik: NIC nie wnoszą do dyskusji, zaśmiecają tylko forum.

 

MY, POLSCY INTELEKTUALIŚĆI (O CZYM ŚWIADCZY CHOĆBY TO, ŻE POTRAFIMY OBSŁUGIWAĆ TELESKOPY I LORNETKI ASTRONOMICZNE)

KATEGORYCZNIE ŻĄDAMY ZNIESIENIA CZASU LETNIEGO!

daj jakiegoś linka do tego apelu polskich intelektualistów, ostatnio nie jestem na bieżąco z newsami, ale chętnie się zapoznam z tą odezwą - bo chyba nie wypowiedziałeś się właśnie za wszystkich polskich intelektualistów? I do kogo tą konkretną wypowiedź kierujesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w nawiasie (...potrafimy...) wyjaśniłem, że chodzi o intelektualistów jakich gromadzi nasze forum (a nie o wszystkich). Jest to propozycja naszego stanowiska.

Na razie nikt nie wypowiedział się przeciw sprzeciwowi wobec czasu letniego. Za sprzeciwem są (w tej chwili) co najmniej dwie osoby (sądząc z lajków).

 

Zdjęcia z Czelabińska były poprzedzone NAJWAŻNEIJSZĄ uwagą, że i ów meteoryt spadał rano (sic!). Między innymi dlatego właśnie mamy tam zdjęcie dzieci w szkole.

 

Moje (graficzne) wyjaśnienie o częstszym spadaniu meteorów rano zostało (jak widzisz po lajku) uznane za cenne.

 

Dodam, że istotna jest powierzchnia czynna dlatego nie po północy lecz tuż przed 6-tą rano najszersza połać atmosfery pędzi wyjątkowo szybko przez kosmos względem bolidów (zbiera je).

Oczywiście bolidy mają swoje prędkości ale ta prędkość gruntu / atmosfery średnio rzecz biorąc dodaje się do ich prędkości więc zbiera się je szybciej ! :)

 

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu odstaw forum na jakiś czas, wszystkim to lepiej zrobi ;)

 

Sąsiednie forum odstawiło Ekologa i mają spokój.

 

A co do tematu: Zmiana czasu na letni to wytwór zupełnie sztuczny i niepotrzebny. To jaka formalnie jest godzina o wschodzie czy zachodzie Słońca jest rzeczą zupełnie nieistotną. Jeśli ktoś lubi wstawać skoro świt, to będzie wstawał o świcie i w nosie będzie miał to co pokazuje jakiś tam zegarek. Jak ktoś lubi bawić się do późna w nocy to jakie ma znaczenie czy wróci do domu o 3 czy o 4 nad ranem. Jeśli zimą ktoś nie lubi chodzić do pracy po ciemku niech zwróci się do pracodawcy aby zimą praca rozpoczynała się później. Stajemy się niewolnikami zegarka w najgłupszym sensie. A co by się stało gdyby wprowadzić czas np. UT - nic! po kilku dniach przyzwyczalilibyśmy się, że do pracy się chodzi latem nie na 7 tylko na 5 (czysta formalność).

 

Zatem mój postulat jest taki - nie jest ważne jakiego czasu używamy (choć naturalnym czasem dla Polski jest czas zimowy = UT+1, wtedy południe wypada najbliżej godziny 12). Ważne jest abyśmy tego czasu nie zmieniali w trakcie roku. Krótko: Czas zimowy przez cały rok.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że można by odwrócić argument w ten sposób:
Dla mnie zmiana czasu na letni/zimowy totalnie nie ma znaczenia. Dlatego może sobie być, bo może dla kogoś ma znaczenie, a mi nie przeszkadza. :)

Jest to argument za, a raczej nie przeciwko, i mój głos w tej sprawie :)
Pozdrawiam

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Dziękuję Ci Piotrze za podobne stanowisko jak Piotrkusiu, moje i kilku innych osób.

Nie zależy mi na tym, żeby to była moja inicjatywa. Jeśli zdecydowana większość wypowie się przeciwko czasowi letniemu to może to być potem po prostu stanowisko Astropolis prezentowane np. przez Paethera w imieniu całego forum.

Pozdrawiam

p.s.

kiedyś w zagadkach coś pisałeś o moim lajkowaniu dlatego nie dałem Ci tu lajka ale zachęcam innych do dawania lajka na Post Piotra Brycha lub Piotrkusiu.

A co do spokoju to jest to pojęcie szerokie - może to być też spokój w sensie mniejszej liczby userów i odwiedzających tam czy ówdzie ;)

Tyle dziś ode mnie w tym wątku.

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje (graficzne) wyjaśnienie o częstszym spadaniu meteorów rano zostało (jak widzisz po lajku) uznane za cenne.

Ta wypowiedź to do działu dowcipy, tam pasuje najlepiej. Dwa lajki i "cenne"? Serio?

 

Moja wiedza na temat poruszania się (edit) meteoroidów w US jest zbyt skromna żeby zrozumieć Twoje tłumaczenie i rysunki. Możesz to ująć inaczej, albo uszczegółowić, żebym zrozumiał dlaczego o 5-6 rano atmosfera "zgarnia" więcej meteorytów niż np. o godzinie 1 w nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wypowiedź to do działu dowcipy, tam pasuje najlepiej. Dwa lajki i "cenne"? Serio?

 

Moja wiedza na temat poruszania się meteorytów w US jest zbyt skromna żeby zrozumieć Twoje tłumaczenie i rysunki. Możesz to ująć inaczej, albo uszczegółowić, żebym zrozumiał dlaczego o 5-6 rano atmosfera "zgarnia" więcej meteorytów niż np. o godzinie 1 w nocy?

 

 

Specjalnie dla Ciebie jeszcze coś dziś wrzucam (grafikę, mimo że nie upłynął tydzień - regulamin nie zabrania)

A lajka dał mi Piotrkusiu czyli osoba z którą polemizowałem - taki lajk cenię sobie bardziej rzecz jasna.

 

W szerszym pasie zbierania oczywiście mamy więcej bolidów w przestrzeni.

 

Pozdrawiam

dziki.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla Ciebie jeszcze coś dziś wrzucam (grafikę, mimo że nie upłynął tydzień!!)

Naprawdę nie rozróżniasz wrzucenie rysunku wprost nawiązującego do tematu pytania/posta, od luźno-filozoficznie powiązanych grafik?

 

Za więcej szczegółów dziękuję. Fajnie by było jakby jakiś "meteoryciarz" zajął głos w temacie intensywności tego zjawiska względem pory nocy. Wydzielimy wtedy też wątek do osobnego tematu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do idei to się z Tobą zgadzam.

Można zatem wrzucać grafiki częściej niż raz na tydzień na Astropolis ale oczywiście nie off-topowe.

Jeśli dopatrzyłeś się takiej to uspokajam Cię kolego Dziki, że starałem się nawiazywać do zmiany czasu pisząc o obserwacjach meteorów.

 

Dzięki Danielu za KOC :)

 

Może (proszę Cię Paether) przenieś ten wątek do bardziej nobliwego działu - teraz gdy już wszystko zostało wyjaśnione.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki,

 

Moja wiedza na temat poruszania się (edit) meteoroidów w US jest zbyt skromna żeby zrozumieć Twoje tłumaczenie i rysunki. Możesz to ująć inaczej, albo uszczegółowić, żebym zrozumiał dlaczego o 5-6 rano atmosfera "zgarnia" więcej meteorytów niż np. o godzinie 1 w nocy?

 

W prostych słowach - rano jesteśmy zwróceni w tą stronę, w która się poruszamy. Z wieczora patrzymy "za siebie", więc widzimy głównie meteory, które nas "doganiają". Nad ranem widzimy te, które lecą nam naprzeciw oraz doganiamy część z tych, które lecą w tym samym kierunku co my.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Plebiscyty i konkursy.

Większość osób piszących w tym wątku ustosunkowała się do czasu letniego; jest to plebiscyt - moim zdaniem - ale ostatecznie może i tu zostać :P

Pozdrawiam.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja klasycznie - JESTEM ZA A NAWET PRZECIW :)

 

A czas.... raczej cofnąłbym najpierw do chwili t=0, aby zobaczyć jak było na początku (później opowiedziałbym o tym na forum oczywiście), a później na chwilę do lat 80-90 było tak spokojnie, nic się nie działo, nie było teleskopów ;) kamerek ;) fucuserów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.