Skocz do zawartości

Teleskop dla poczatkujacych za max 500 :)


Haniel

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy już Ci odpisali, dodam kilka słów od siebie.

 

Wersje nisko budżetowe:

 

Do DSów, ale nie do planet (chociaż księżyce Jowisza, jako punkty, pierścienie Saturna podobnie tym zobaczysz) polecam na początek:

 

1) lornetkę Celestron SkyMaster 15x70 (koniecznie na statywie, nawet statywie foto, sam tak używam).

Lornetka jest całkiem OK mimo, że jest bardzo średniej klasy a dzięki temu dość tania (ok 250zł na giełdzie) ale niestety delikatna.
Całkiem sporo obiektów deep space zobaczysz. Zdziwisz się. Lornetką widać niebo INACZEJ niż teleskopem, poczytaj.

Możesz sam zrobić żuraw lornetkowy, poczytaj.

To tego dodaj sobie zielony laser - wskaźnik gdzie dokładnie celujesz, mi ślepakowi bardzo to pomaga.

Najtańsza opcja jeśli masz statyw i jakąś lepszą głowicę foto.

 

Może być i inna lornetka, taka jaką masz (na początek).

Mi jednak najbadziej podobają się obrazy nieba z 15x70, te z 10x50 są... inne :-), kwestia gustu.

Lepsza lornetka = większy budżet ale lepsza jakość obrazów nieba.

Skieruj na początek jakąś lornetkę (najlepiej na statywie) na Chihotki (czy jak to tam się pisze) = Gromadę Podwójną w Perseuszu, koniecznie pod ciemnym niebem :-).

 

2) albo, jako namiastka teleskopu, refraktor 80/400. Można też działać na lepszym statywie foto, ale bez rewelacji. Lepszy statyw geodezyjny i nawet jakaś lepsiejsza głowica foto... Bo jakiś montaż też podniesie cenę.

Najlepiej modyfikowana tubka z 2 calowym wyciągiem z giełdy, do tego jednak lepsze okulary niż kitowe.

Ta opcja ma swoje zalety, jest dość tania z okularami kitowymi. Lepsze okulary znacznie zwiększają budżet. Ale możesz je dokupić później.

Do tego kątówka 90 stopni - łatwiej ogąda się tak niebo wyżej nad głową. Jak łykniesz bakcyla, to odłożysz na większe lustro albo refraktor i później możesz użyć tubki jako szukacz albo sprzedać.

Może nawet zmieścisz się w kwocie 500zł jak już masz jakieś elementy.

 

 

Wersje dla większego budżetu:

Synta 8" lub większe lustro na dobsonie (znacznie większy budżet).

Refraktor 150/750 (nada się do DSów i w zasadzie trochę do planet) - tu już musisz mieć dobry statyw i montaż (AZ4 ?).

Do planet MAK 120.

W zasadzie przy większym budżecie to do wyboru jest sporo sprzętu.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dodatkową stówę może mieć używaną syne 6" a to już teleskop który pokaże ładnie jaśniejsze DS-y a i planety będą ładne (f/8). Warto dołożyć te 100 zł. Taka synta zmieści się spokojnie w przeciętnym aucie.

 

JSC

ja widzę tak M13 w 8" (dość ciemnie niebo). Te Twoje grafiki są "trochę" nierealistyczne. Nie pokazują jak widać M13 tylko raczej proces wyostrzenia obrazu :ermm:

 

M13-hercules-cluster-sketch.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokarol - fajnie, że pokazałeś szkic astronomiczny. Szkice (zwykle ;) ) dosc wiernie odzwierciedlają to co widac przez okular, wiec ktos kto chce wiedziec mniej wiecej co zobaczy przez dany teleskop niech sobie je pooglada. Najlepiej wpisac po angielsku w googlach ":astronomy sketch (i np.) M13" lub to samo w innych jezykach. Jeżeli szkic jest odpowiednio opisany to kopalnia wiedzy.

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj pisze "<obiekt> sketch"

kjacek

Ja też mam taką sobie kolimacje i mam właśnie SW 200/1000. Ostatnio zwróciłem uwagę na M13, bo jednak da się ją rozbić do centrum w 8". Przedtem nie zwracałem na to uwagi. Ale u mnie M13 widać gołym okiem. A szkic nieco inaczej pokazuje to co widziałem. W okularze mnóstwo gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko im większe lustro, tym lepiej. IMHO lepiej dołóż coś jeszcze i kup 8".

BTW Ja tak ładnie nie widzę M13 ani w 150/750 ani w 200/1000 :-), pewnie kolimacja...

Kolimacja nie degraduje aż tak jakości obrazu a tym bardziej na średnich powiększeniach w DS, przyczyna musi być inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie recenzje

 

http://astropolis.pl/topic/49012-sky-watcher-dobson-130650-heritage-wrazenia-po-zakupie/

 

http://astropolis.pl/topic/48457-sky-watcher-dobson-130650/

Jago maksymalny sensowny(teoretyczny) power (powiększenie) to 208x (130*1.6) czyli niby większe niż 180x jakie mamy dla lunety 90/900 na AZ3
ale ...

jak doczytasz ma on bardzo prosty wyciąg (do regulowania ostrości) po prostu wkręcanie całego ręką, który jakoś można/trzeba(?) "uszczelniać na luz - choć są może tacy co im pasuje taki" ponadto teleskop może wymagać kolimacji.

Jeśli preferujesz Księżyc to w zestawie standardowym dostajesz okular na powiększenie 65x (okular np 4mm musiłbyś dokupić za około 100zł chcac mieć power 160x).

 

Natomiast jak kupujesz lunetę 90/900 to dostajesz okular 10mm który daje w nim powiększenie 90x.

 

Oczywiście dla jakiejś galaktyki czy mgłwicy ten 130 będzie lepszy.

 

W sumie trudny wybór, jak chcesz mieć od razu komfort na Księżcu a nie zawalczyć ambitniej z obsługą Newtona na Dobsonie (130/650) który teoretycznie oferuje nieco większą zdolność rozdzielczą (i więcej obiektów mgławicowych) to bierz lunetę.

 

Pod tego 130/650 będziesz musiał wozić w teren stoliczek.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć ten teleskop już, za kilka dni? Zastanów się czy nie warto poczekać i odłożyć trochę więcej na 8cali z którejś z giełd. Różnica JEST zauważalna.

Na sąsiednim forum była wczoraj Synta 8.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, skoro nie wiesz czy spoglądanie w niebo spodoba ci się czy nie to zanim wydasz te 500 zł zacznij patrzec w niebo niuzbrojonym okiem, poznaj gwiazdozbiory, gwiazdy które je tworzą, poczytaj dlaczego jedne świecą białą barwą a inne pomarańczową, naucz się z map jakie są ich położeniach o róznych godzinach nocy a gdy już trochę tej wiedzy zdobędziesz zaczniesz sobie zadawać pytania typu: skoro tu mam gwiazdę X to ta nad nią to gwiazda Y? Może ktoś w rodzinie lub wśród znajomych ma starą lornetkę, którą pożyczy ci na kilka dni i wtedy zobaczysz, że tuż przy gwiezdzie Y swieci kłębek kropek i okaże się, że zaliczyłeś pierwszą gromadę i skoro to ci się spodoba to zaczniesz czytać czym są gromady otwarte a gdy będziesz się denerwował, że pogoda jest do d.. . to wtedy będziesz wiedział, że to ci się podoba.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Tom78 napisał. Najpierw poczytaj o tych jasnych kropkach na niebie, bo inaczej to niczym nie będzie się to różniło od patrzenia przez durszlak... Kup jakis przewodnik, wyjdź wieczorem i zlokalizuj na niebie to co cię zainteresowało z książki...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo jest sprzedawanych teleskopów , na portalach aukcyjnych , często trafiają na rynek wtórny praktycznie nieużywane , używany sprzęt, może się nie różnić od nowego, soczewki w refraktorach nie zużywają się od patrzenia i stania w szafie. Można zaryzykować taki zakup.

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Piszę tutaj do was ponieważ chciałabym się poradzić specjalistów..Mój synek uwielbia gwiazdy,kosmos,planety i wszystko co się z tym wiąże,chciałabym kupić mu teleskop ale niestety nie mam pojęcia czym mam się sugerować,dodam tylko że oczywiście dziecko ma dopiero 10 lat i nie wiem jeszcze czy to pasja się w nim rozwija czy to tylko kolejna chwilowa zajawka i zaraz teleskop będzie leżał w kącie,dlatego na początek chciałabym kupić mu coś niedrogiego ale taki teleskop przez który ,,coś tam zobaczy,, patrzyłam tylko na allegro czy mógłby ktoś zerknąć i doradzić która z moich propozycji będzie najlepsza;

 

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1149eq1-114-900-i6161494878.html

http://allegro.pl/teleskop-luneta-perceptor-ex-900-60-ksiazka-675x-i6179684010.html

http://allegro.pl/teleskop-newton-76-700-76-76700-i5988040597.html

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2-mapa-nieba-i6161513372.html

http://allegro.pl/teleskop-astronomiczny-lornetka-60-60-900-i5988040611.html

 

bardzo byłabym wdzięczna za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybierać z tych to sprzęt z Delty Optical, z dwóch które podlinkowałaś stawiałbym na ten:

 

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2-mapa-nieba-i6161513372.html

 

Dlaczego?

- nieco mniej tracisz jeśli sprzęt pójdzie w kąt ;)

- typ montażu jest łatwiejszy w obsłudze dla 10-latka

- to jest teleskop soczewkowy, nie będzie konieczności ewentualnego (!) ogarnięcia kolimacji, która mogłaby się pojawić w sprzęcie który podlinkowałaś jako pierwszy

 

Delta ma sklep w Wwie w pobliżu Ronda ONZ, można podejść i pooglądać sprzęt przed zakupem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki bardzo za podpowiedź :) tak właśnie zrobię.. ja się na tym kompletnie nie znam..mam nadzieję że zakup nie pójdzie na marne..a jeśli jego zapał nie zgaśnie po jakimś czasie ..można wtedy zainwestować w lepszy sprzęt.. pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myśle, ze ten zaproponowany przerz dzikiego będzie dobry.

Tylko ostrzeż synka, zeby nie próbował zobaczyc Słońca bez specjalnego filtra. A najlepiej to Słońce niech obserwuje tylko pod specjalnym nadzorem, bo inaczej moze stracic wzrok!

Zacznijcie jednak od Ksiezyca i przestudiujcie działanie "obrotowej mapy nieba" :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety też możecie odszukać - najlepiej na podstawie jakiegos programu komputrerowegop (Stellarium, Cartes du Ciel) lub na telefon (ja mam darmowego Celestron Cosmos Navigatora - to chyba to samo co Skysafari).

 

Mozna też pooglądac kontrastowe kolorowe gwiazdy podwójne - juz jest widoczny Albireo w gwiazdozbiorze Łabedzia. Idealny, aby się trochę pomęczyć i go odnaleźć ;)

 

PS kratery na Księzycu najlepiej oglądać (na poczatek) na granicy swiatłocienia (terminatora), a więc jak nie jest w pełni.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.