Skocz do zawartości

Moje timelapse


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

dawno tu nie zagladałem.

2021-02-06 moja allsky asi224 + obiektyw kit

soft AllSkEye, exp 25s, fps 25

 

fotografowany obiekt tuz obok Kapelli. Polnoc na dole, południe na górze.

 

edit.

nawet załapał sie 1 meteor w Orionie, godzina 19:09:49s

-2021-02-06T19-09-49-033-Detected.thumb.jpg.234ec9df47fd42acf09cc5c4c2264ded.jpg

 

2021-02-12

KOCHANA POBLISKA ELEKTROCIEPŁOWNIA I DYM Z KOMINA!!!!

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 7
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez komentarza. U mnie jest podobnie tylko nie z fabryki a z prywatnych kominów. Czym ci ludzie pala w piecach, nie wiem. Chyba zacznę to zgłaszać na policję. Poważnie. 

Miałem właśnie zakładać specjalny wątek na forum z zapytaniami o sytuację kominową w okresie zimowym w godzinach między 20 a 23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Robson_g napisał:

Czym ci ludzie pala w piecach, nie wiem.

No to jest właśnie świetne pytanie. Ja też mam kotłownię i piec (akurat na pelet) i nie miałem jeszcze sytuacji, żeby z mojego komina leciało coś więcej niż drobny biały dym, który natychmiast się rozpraszał, nie unosząc wyżej niż 1m nad komin.

Focę przy domu i nie miałem jeszcze sytuacji, że z mojego komina dym mi przeszkadzał w robieniu zdjęć. Nie raz kończyłem sesję tuż nad kominem, jak obiekt zachodził za dom i do ostatniej klatki nie miałem odrzutu.

 

Moim zdaniem to kwestia starości pieców oraz sposobu palenia. Mam jakieś 500m ode mnie sąsiada, który pali w starym piecu na "eko"groszek i przy rozpalaniu ma taki syf z komina przez godzinę, że wygląda na palenie oponami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Moim zdaniem to kwestia starości pieców oraz sposobu palenia. Mam jakieś 500m ode mnie sąsiada, który pali w starym piecu na "eko"groszek i przy rozpalaniu ma taki syf z komina przez godzinę, że wygląda na palenie oponami.

Dokładnie tak - stary, badziewny piec, w którym pali się "od dołu" dokładnie taki efekt produkuje.

 

2 godziny temu, Robson_g napisał:

Chyba zacznę to zgłaszać na policję.

Już to przerabiałem, tylko nie z policją (bo oni generalnie się tym nie zajmują), tylko ze strażą miejską. Póki sąsiedzi palą faktycznie węglem, choćby nie wiem jak podłym, a nie oponami, to nie da się z tym niczego zrobić. W sensie - nie ma żadnych ogólnokrajowych przepisów, które by tego typu zachowania penalizowały. W niektórych gminach podjęto uchwały, które np. zabraniają korzystania z takich starych pieców węglowych itp. ale to są raczej wyjątki w skali kraju.

Jedyne co można zrobić, to edukować sąsiadów.

Tu do poczytania więcej o tym, jak wyglądała moja (krótka) walka o czystsze powietrze w Łodzi:

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 3.06.2017 o 15:20, Agent Smith napisał:

 

Bardzo fajnym, zwłaszcza jeśli ma się na to pieniądze.

Gorzej z bezpłatnymi (nie mówię tu o "koleżeńskim przegrywaniu") alternatywami. Ktoś, coś? ;)

F@ck flicker!

 

Noo, sporo się zmieniło od 2017 r.  obecnie króluje profesjonalny i darmowy: DaVinci Resolve (dostępna najnowsza wersja: 17.1.1 BUILD 9) Sam się właśnie przez niego przegryzam. Doskonały soft o niesamowitych możliwościach w wersji darmowej. Cuda można robić z filmami, timelapsami, animacją i podkładem dźwiękowym, ale żeby sofcik hulał, a nie kisił się, potrzebuje kompika z górnej półki, najlepiej na maksa obłożonego DRAMem, szczególnie jeśli chcemy korzystać z modułu Fusion FX (efekty specjalne). No i najlepiej korzystać przynajmniej z dwóch monitorów, choć na jednym też się da, ale nie jest wygodnie. TUTAJ link ze stronki producenta: Blackmagic Design (opis możliwości DaVinci Resolve i download). 

 

No i najważniejsze (źródło):

Cytat

Kluczowe różnice DaVinci Reslove między wersją płatną a darmową to m.in.:

  • w wersji bezpłatnej nie możemy korzystać z wbudowanych w program narzędzi do redukcji szumów oraz tworzenia tzw. efektu motion blur
  • wersja bezpłatna nie obsługuje rozwiązań 3D zarówno w zakresie podglądu jak i eksportu materiału
  • jeśli mamy w komputerze więcej niż jedną kartę graficzną, praca na nich dostępna będzie w wersji Studio, ponieważ program w wersji darmowej korzysta tylko z jednej karty graficznej
  • wersja darmowa nie współpracuje z panelem Control Surface
  • w wersji bezpłatnej maksymalna rozdzielczość eksportowanych z programu plików ograniczona jest do 3840×2160 pikseli

Punkty 1 i 5 z powyższej listy trochę bolą, ale i tak możliwość darmowego tworzenia filmów do rozdzielczości konsumenckiego 4K (3840x2160) jest OK w zastosowaniach amatorskich, biorąc pod uwagę dodatkowe możliwości wersji darmowej programu co do obróbki video i audio.

 

Pierwsze uruchomienie to może być mały szok, szczególnie dla osób, które dotychczas nie obrabiały jeszcze filmów! ;) W necie jest jednak całe mnóstwo tutoriali np. na YT (również po polsku), wystarczy w wyszukiwarce wpisać: DaVinci Resolve. Aha nie dodałem, że niestety konieczna jest rejestracja na stronie producenta przed download, ale to standard, jeśli chcemy pozyskać coś ciekawego za free, a nie jakieś badziewie. Wersja płatna: DaVinci Resolve Studio, która oprócz wersji podstawowej DaVinci posiada dodatkowo:

 

Cytat

Includes everything in the free version plus DaVinci Neural Engine, stereoscopic 3D tools, dozens of extra Resolve FX filters and Fairlight FX audio plugins plus advanced HDR grading and HDR scopes.

... kosztuje: $295, a więc nie jest też jakąś całkowicie zaporową ceną, gdyby ktoś chciał się bawić w profesjonalne studio filmowe z wykorzystaniem rozdzielczości większych, jak konsumenckie 4K (UHD), bajerów typu filmy stereoskopowe 3D, czy pracy na wielu stacjach roboczych.

 

TUTAJ  TUTAJ2  TUTAJ3 - krótkie streszczenia DaVinci Resolve 17 po polsku.

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam złe wieści dla osób korzystających amatorsko z DaVinci Resolve. :( Firma Blackmagic Design właśnie zamknęła okres darmowego tworzenia w wersji 17 DaVinci Resolve filmów w rozdzielczości Ultra HD (3840x2160). Zainstalowałem nową wersję 17.2.1 BUILD 12 i przy próbie renderowania filmów UHD program co prawda to zrobił, ale wrzucił w kadr kropeczki i olbrzymi napis DaVinci Resolve Studio, czyli w domyśle: "kup wersję Studio" za 1139 PLNów! Szkoda, bo był to fajny program dla amatorów i nie tylko :original: , chyba jedyny który tworzył za free filmy UHD i o tak wielu możliwościach (idealny do "oszukiwania" YT, co by filmy nie traciły mocno na jakości) - już się zacząłem do niego przyzwyczajać, a tu ZONK! ;)

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2021 o 18:27, suchyy napisał:

Mam złe wieści dla osób korzystających amatorsko z DaVinci Resolve. :( Firma Blackmagic Design właśnie zamknęła okres darmowego tworzenia w wersji 17 DaVinci Resolve filmów w rozdzielczości Ultra HD (3840x2160). Zainstalowałem nową wersję 17.2.1 BUILD 12 i przy próbie renderowania filmów UHD program co prawda to zrobił, ale wrzucił w kadr kropeczki i olbrzymi napis DaVinci Resolve Studio, czyli w domyśle: "kup wersję Studio" za 1139 PLNów! Szkoda, bo był to fajny program dla amatorów i nie tylko :original: , chyba jedyny który tworzył za free filmy UHD i o tak wielu możliwościach (idealny do "oszukiwania" YT, co by filmy nie traciły mocno na jakości) - już się zacząłem do niego przyzwyczajać, a tu ZONK! ;)

 

Pozdrawiam: Jurek

Ale nadal można pobrać poprzednią wersję która obsługuje 4K? Jaka to była wersja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na razie nie próbowałem instalować starej wersji, więc nie wiem, czy się da (program czai na bieżąco w necie stronę producenta). Z tego co pamiętam, to w wersji 17.1.1 UHD jeszcze obsługiwał, ale nie odświeżałem DaVinci zbyt często, gdyż ostatnio i tak nie miałem czasu na bawienie się filmami. Od wersji 17.2.1 BUILD 12 przestał robić za darmo UHD (notabene ta wersja zaczęła w końcu obsługiwać pliki video Microsoftu i Aple - wcześniej takich plików nie łykał do obróbki, konieczna była konwersja). Dzisiaj zgłosił mi nową wersję: 17.2.2 Chyba zainstaluję i zobaczę co tam nakombinowali, skoro i tak obciążyłem już system wersją okrojoną. ;)

 

FHD, czyli: 1920x1080 robi, ale to za mało! Dopiero jak się wrzuci na YT wersję UHD (czyli: 3840x2160), to po jutubowych "zmiękczaczach" dostaje się w rezultacie do oglądania właśnie FHD, a dla mnie to jest minimum dla time-lapse, obrazujących przeloty satelitów - w niższych rozdzielczościach to już jest nieostre mydło-powidło, którego nie warto zostawiać na YT! Muszę jeszcze spróbować Vimeo. :icon_rolleyes:

 

Dobrym przykładem będzie ten FILM , który robiłem jeszcze w UHD. Można go obejrzeć na YT w 2160p(4K), a później dla porównania w 720p. W wyższej rozdzielczości satelity: Mentor-4 na orbicie GSO (nie Thuraya-2, która o wiele słabsza leci równolegle tuż obok jaśniejszego szpiegowskiego Mentora - zrobiłem pomyłkę w opisie), widoczny z lewej strony kadru i przesuwający się na nieboskłonie do dołu, oraz nieruchomy (trochę powyżej centrum kadru) satelita Hellas-Sat 4 na orbicie GEO, są bardzo dobrze widoczne na filmie, ale w 720p to już porażka totalna, a tak będzie wyświetlany film jeśli go wrzucimy na YT, jako FHD.

 

Jak komu nie zależy na obróbce mov/avi, a woli mieć możliwość renderowania filmów do rozdzielczości UHD to lepiej niech nie instaluje nowych wersji DVR, no chyba, że Ktoś planuje sobie kupić wersję DVR Studio.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.