Skocz do zawartości

Canon 1Ds MII - oficjalnie

Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Koniec plotek, wiadomo juz, ze nastepca 1Ds bedzie 1Ds Mark II. Powiem szczerze, ze teraz juz sie zamieszalem totalnie. Co bedzie z seria 10, jezeli nastepca 10D jest 20D?

Tu mozecie przeczytac o tym cudzie techniki. CMOS Full Frame 16.7 Mpix

http://www.dpreview.com/news/0409/04092104...neos1dsmkii.asp

Piekny aparat z ustalona podobna cena, jak za poprzedni model. Teraz pozostaje sie modlic, ze ceny 1Ds "starego" poleca na leb. Ja osobiscie w to nie wierze. Mysle, ze spradnie pewnie do jakis 5 tys $ i wszystko.

Co by sobie poplotkowac i pospekulowac, mysle, ze za rok w 2005 roku canon wprowadzi kolejna rewolucje na rynek - 10D Mark II z matryca FullFrame pod strzechy :) Do walki wlaczyl sie Nikon, oglosil swojego D2X z CMOSem SONY (sic!). Najblizsze 2 lata to bedzie walka na smierc i zycie z czego my klienci sporo zyskamy.

Rozklad sil moze wygladac nastepujaco:

- seria 1 (1DsMII, 1DMII) - profesjonalne zastosowania 4000-8000$

- seria 10 (10D MarkII) - zaawansowani amatorzy, profesjonalisci 1500-2000$ (matryca FF lub 1.3x)

- seria 20 (20D) - amatorzy ok 1000$ (matryca 1.6x)

- seria 30/300 (300D) - amatorzy LowBudget. ok 500$ (matryca 1.6x, brak funkcji manualnych)

To moze miec sens. Co o tym sadzicie?

Ale sie Adam uparłeś na tego 10D Mark II. Nie widzi mi sie ten aparat.

Wg mnie bedzie tak: :)

Jak wiadomo mamy podział na aparaty pro i amatorskie. Te pierwsze bedą z matrycą FF lub 1,3x a drugie TYLKO 1,6x. I bedzie tak przez kilka lat aż cena aparatu z pełnowymiarowym detektorem nie spadnie wyraźnie poniżej $2000. Ale nie jest to wcale przesądzone że od razu nastąpi powrót do pełnowymiaroowej klatki. Bo przez te kilka lat powstanie masa obiektywów EF-s, które bedą standardem w fotografii amatorskiej.

Wiec "rozkład sił" byłby taki:

PRO: FF

- reporterka, studio: 1D, 1Ds

Amatorskie: 1,6x

- x0D - nazywane semiPro, dzisiejszy 20D, możliwości prawie jak PRO ale mniejsza matryca

- x00D - dzisiejsze 300D, mniejsze możliwości, mniejsza wytrzymałość itp.

- x000D - lustrzanka dla początkujacych - w zwiazku z istnieniem "ambitnych kompaktów" mogą nigdy nie powstać

Taki sam podział bedzie w obiektywach, eL'ki (i ich odpowiedniki innych firm) tylko dla FF, dla 1,6 tanie (i średnio tanie) EF-s'y.

To jest plan na najbliższe 2-3 lata. Potem zapewne znów zacznie królować FF, wiec trzeba bedzie powyrzucać EF-s'y i kupować obiektywy FF... i interes sie kręci :D

Wiesz dlaczego sie uparlem na tego 10D mII? Bo nie pasuje mi tu ta luka w numeracji. Chyba nie sadzisz, ze canon robi nr. od czapy?

Kolejny powod to zbyt maly krok "do przodu" 20D w stosunku do 10D.

Ale oczywiscie to tylko takie gdybanie. Spokojnie mozna tego 10DMII z listy wywalic. Przekonywujacy moze byc argument montazu EF-S, czyli stworzenia rynku na "nowe" obiektywy.

Mysle, ze warto juz teraz inwestowac w dobre szklo pelnowymiarowe. Chociaz, jak znam zycie kiedy Canon wprowadz amatorski FF to zmieni montaz/bagnet, tak zeby trzeba bylo kupowac kolejne obiektywy :) Mam nadzieje, ze takiego przegiecia nie zrobia.

Hehehe, no tak... Zalezy co dla kogo. Jezeli chodzi o astro, to faktycznie jest to zaleta. A jeszcze wieksza fakt mniejszych pixeli - np. w 20D.

Kiedy pod moja "strzeche" trafi full frame to bedzie piekny dzien. Wszystkie obiektywy nagle zyskaja nowego wymiaru - szerszego wymiaru :)

I mnie matryca 2/3 o przekątnej około 30mm leży jak ulał bo lepiej wykorzysta kadr a jeszcze nie będzie winietowania od lusterka i wlotu korpusu aparatu w duecie z jasnymi teleskopami :salu:

I mnie matryca 2/3 o przekątnej około 30mm leży jak ulał bo lepiej wykorzysta kadr a jeszcze nie będzie winietowania od lusterka i wlotu korpusu aparatu w duecie z jasnymi teleskopami

A przypomniec co gadales jeszcze pare miesiecy temu? ;) Powiadales, ze nie kupisz cyfry, do poki nie bedzie full frame :)

No niby tak, bo obiektyw jest nadal 300 mm z tym, ze na fotce widac tylko crop srodka. Wiec gdyby miec FF to by po prostu wiekszy obszar sie zarejstrowal przy dokaldnie tej samej rozdzielczosci na mm (zakladam, ze FF mialby tej samej wielkosci pixele). Wiec w sumie to zadna zaleta, ze chip jest mniejszy. Chociaz z drugiej strony, nawet przy 1.6x matrycy fotki DS sie kadruje. Zadko kiedy wykorzystujemy caly kadr.