Skocz do zawartości

Chińska astrokamera


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Dziś zakupiłem takie cudo

 

http://www.ebay.com/itm/231889597761w dość atrakcyjnej cenie - bo konkurenci nawet x2 za to wołają.

 

Ma ktoś doświadczenia z taką maszyną? Chcę to podpiąć do MAK127 - ale to ok czerwca - jak przyjdzie.

 

Jaki soft używacie do zrzucania filmów / zdjęć z kamerek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewam się cudów za 115PLN z przesyłką. Najwyżej dzieciaki będą miały zabawkę do mikroskopu Delta Optical. Nie mam doświadczeń w astrofoto poza prostymi strzałami z ręki via okular np

moon crop.JPG

merkury crop.JPG

 

ale jak dojdzie to napiszę ze 2 zdania bo chyba będę pierwszym testerem takiego sprzętu w tzw IV RP :sleepy:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

Kamerka dotarła. Obudowa bardzo fajna - aluminiowa - co w przyszłości pomoże w ewentualnym chłodzeniu.

Niestety nie mam warunków astro ani czasu na testy w boju z MAK127. Podłączyłem ją do mikroskopu dzieciaków - no i wygląda to dość fajnie. Pewnie ciężko wyciągnąć jakiekolwiek wnioski czy będzie się nadawało do astro bez jakichkolwiek testów - ale wrzucam foty z mikroskopu (stjopa muchy i przekrój jakiejś małej łodyżki).

p.s Działa z SharpCap

 

19_21_32.png

19_18_46.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Kamerka dotarła. Obudowa bardzo fajna - aluminiowa - co w przyszłości pomoże w ewentualnym chłodzeniu.

Niestety nie mam warunków astro ani czasu na testy w boju z MAK127. Podłączyłem ją do mikroskopu dzieciaków - no i wygląda to dość fajnie. Pewnie ciężko wyciągnąć jakiekolwiek wnioski czy będzie się nadawało do astro bez jakichkolwiek testów - ale wrzucam foty z mikroskopu (stjopa muchy i przekrój jakiejś małej łodyżki).

p.s Działa z SharpCap

 

jaki mikroskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ciężko powiedzieć co to za przetwornik. W managerze urządzeń jest po prostu kamera USB, a producent to Microsoft.

Na opakowaniu jest tylko maciupka naklejka Datyson - nie ma sterowników, nie ma żadnych dodatkowych instrukcji.

Wymiary matrycy są niewielkie - bo to ok 4mm na 5mm. Kamera pasuje do wyciągów 1,25 i 0,96 cala. Posiada tuleję z jakąś szybką o czerwonawym zabarwieniu - cokolwiek to jest.

 

kamera.jpg

 

Jeśli chodzi o mikroskop jaki był wykorzystany do testu to jest:

http://deltaoptical.pl/mikroskop-delta-optical-biolight-200-z-dodatkowym-zasilaniem-zab-rekina,d2008.html?gclid=CjwKEAjwsr-6BRCLvrj785rbhTsSJADjUxakEVDdHz1xZWi1f-55trnPsjvTaML7wrImgbFFtnVXBBoCgGjw_wcB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam sobie uciąć nic... Ale ta "szybka" może być filtrem uv/ir cut.... nic innego mi nie przeszło do głowy. Przydałoby się jeszcze zobaczyć zdjęcia nocne oraz garść informacji o możliwościach ustawienia w SC. Wygląda ciekawie. Cena też. Na początek zabawy z układem słonecznym .... bez testów nie ma pewności.

 

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno filtr UV/IR. A jak pisze Microsoft, to może jest to matryca z ich web-kamerki? Mnie ciekawi jakie to daje obrazy Księżyca, z Planetami może być gorzej. Ale jak już zostało napisane, na sam początek zabawy w avikowanie wygląda na "super" sprzęt.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak na złość u mnie pogody na razie nie ma... dodam, że zakupiłem jeszcze zestaw filtrów - 7szt . Wykonanie piękne - stalowe obręcze.

w UK http://www.ebay.com/itm/ASTRONOMY-TELESCOPE-MOON-LIGHT-POLLUTION-FILTER-1-25-STANDARD-SIZE-EYEPIECE-/370861000046?hash=item565909c56e:g:bnkAAOxyIMhRGNHs

 

w chinach w cenie kapę większą niż 1szt w z UK - cały zestaw dokładnie tych samych...

 

http://www.ebay.com/itm/321909278918

 

Ale trzeba rzucić przez nie okiem, żeby powiedzieć coś więcej. Więc presja podwójna....

 

p.s.Ja właśnie zaczynam jakąkolwiek przygodę z astrofoto - więc za taką śmieszną kasę można popróbować co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi te dane nie pasują

kamerka jest sprzedawana jako 2Mpix, a w/g tabeli mamy 5Mpix

 

jakiej wielkości zdjęcia schodzą z matrycy?

pokaż zrzut ekranu z ustawieniami kamerki. Jakie czasy naświetlania masz do wyboru? Jakie prędkości nagrywania? Czy obsługuje ROI?

czy można ustawić własny balans bieli, gammę itp.?

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie jest tak, że w kolorowej kamerce 1 pixel to tak na prawdę 4? czyli czerwony, zielony i 2 niebieskie?

 

to co zapisało się obok zdjęć stjopy muchy

[uSB Camera]
Frame Divisor=1
Resolution=1600x1200
Frame Rate (fps)=5,00
Colour Space=YUY2
Brightness=-6
Contrast=38
Hue=0
Saturation=64
Sharpness=4
Gamma=72
BacklightCompensation=1
Gain=0

 

Tak jak pisałem - jeszcze nie robiłem testów astro - i patrząc za okno - dziś znów nie zrobię.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! Czasy naświetlania.

Sprawdź proszę jaki jest najdłuższy czas naświetlania i wykonaj proszę ciemną klatkę przy różnych ustawieniach gainu.

Zakładam że jeśli są kilkusekundowe klatki, to max 15sek, ale może jakimś cudem działa do 60sek?

A tak poza tym, to w jakim formacie wychodzą zdjęcia z tej kamerki? Jpg, Tiff, Fits???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jejku, chłopaki - za dużo pytań... z doskoku przeglądam ten SharpCap - jeszcze nie wiem jak to obsłużyć... za oknem wyszedł Jowisz więc postanowiłem na szybko przetestować filtry i kamerkę. Zrobiłem 2 aviki po 300 klatek - wyszło po 1,2Gb!!!!

Wrzuciłem do RegiStax - a on z automatu pociągnął taką fotę (zaznaczam, że jest to moja pierwsza fotka w życiu wykonana w ten sposób - więc pewnie można to zrobić o wiele lepiej). Początkowe ustawienia RegiStax jak tłumaczy ten gość:

https://www.youtube.com/watch?v=ALqQfExMRBA

W SharpCap - tylko wcisnąłem nagrywanie AVI - żadnych dodatkowych ustawień.

22_33_12 final.jpg

Ale z tego co widzę, to należy avikować w tysiącach klatek.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jako totalnemu lamerowi - też mi się to podoba. Telep wystawiony na balkon i czeka na pogodę - może uda się pstryknąć coś na słońcu.

Wydaje się, że soczewka Barlowa by się przydała coby pobudzić więcej pixeli. Jak sądzicie - x2 czy więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłączeniu do SharpCap widzę takie możliwości:

Video format - tylko YuY2

Rozdzielczość max 1600x1200 tylko 5fps , min 160x120 30fps

Mogę regulować Gain, Backlight cmpensation, Gamma, Sharpness, Saturation, hue, kontrast i jasność

 

Nie widzę, żadnych ustawień czasu naświetlania. A może trzeba inny soft do długich naświetleń? Bo wydaje mi się, że SharpCap to tylko do avików z możliwością snapshota.

 

Możesz doradzić jakiś soft do zbierania danych do DS? To sprawdzę czy działa z tą kamerą. Ale mój Celestron jak i Japikulus to raczej do planet..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.