Skocz do zawartości

FocusMax v3.8 - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Chcalbym w tym temacie zadawac pytania, ktore mi sie przydarza w czasie uzytkowania FocusMax 3.8 + Maxim Dl 5 + wyciag Crayforda 1:10 z ED80 + DreamFocuser

 

Od czego zaczac.....

 

Na poczatek usawilem limity w pilocie focusera.

Teleskop skierowalem w zenit. Wyjechalem z punktu zaparkowania, do punktu 50000 (ok 10mm za zaznaczona na drawtube linia ostrosci). Ogolnie wyciag wysuwa sie do prawie 8cm, ale raczej nie ma sensu dalej go wysuwac.

Jezeli sie myle, to mnie prosze poprawcie.

 

Kolejna czynnoscia bylo sprawdzenie, czy wyciag sie nie slizga w czasie wysuń-wsuń.

Na wyciagu wisi flattener SW i QHY8L

Przed pierwszym wysuwem manualnie dokrecilem go do "0". Szerokosc szczeliny mierzyłem szczelinomierzem listkowym.

1. szczelina 0,14mm

2. szczelina 0,25mm

3. szczelina 0,36mm

4. szczelina 0,45mm

Widac wiec, ze srednia wartosc bledu w powrocie do punktu "0" to ok 0,10mm

 

Czy to duzo i czy to moze generowac problemy z ustawianiem ostrosci w FM?

 

Zaraz biore sie za ogladanie filmow, jak w Maximie wlaczyc podglad z glownej kamery i ustawic na nim krzyz celowniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson a tak z ciekawości może byś wyliczył sobie strefę ostrości Twojego zestawu? WIedziałbyś wtedy co i dlaczego. i czy 0.45 mm to dużo czy mało.

 

Użyj wzoru z tej strony.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku sprawa z Focus Max jest prosta. Nie mierzyłem nigdy żadnych szczelin i stref ostrości.

Po prostu ustawiasz mniej więcej ostrośc i zapuszczasz wizarda z programu, który przejeżdża focuser i bada, gdzie mniej więcej punkt ostrości się znajduje.

Następnie wykonujesz kilkanaście krzywych V ( V-curve) - im więcej, tym lepiej, ucząc program zachowania focusera. Konieczne jest użycie do tego celu odpowiedniej gwiazdy - nie za jasnej .

W miarę robienia krzywych stopniowo zawężasz parametr dokładności pomiarów. Po wykonaniu w/w czynności focus max ostrzy w punkt bez pudła ( sprawdzone maską bathinowa ) . Ot, cała procedura.

 

Ps. gdzieś w necie jest niezły tutorial , jak znajdę to dam linka

 

http://www.flemingastrophotography.com/focusmax.html

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę robienia krzywych stopniowo zawężasz parametr dokładności pomiarów.

Który to parametr?

Wiem, ze gwiazda musi byc w zenicie i miec ok 4mag.

Beda bardzo wdzieczny za tutka :-)

 

Jakiej dlugosci expozycje stosowac przy ostrzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to parametr?

Wiem, ze gwiazda musi byc w zenicie i miec ok 4mag.

Beda bardzo wdzieczny za tutka :-)

 

Jakiej dlugosci expozycje stosowac przy ostrzeniu

Link podałem wcześniej . Długość ekspozycji jest taka , aby nie przepalić gwiazdy. W programie ustawiasz czas początkowy ekspozycji oraz co ile ma go zwiększać , jeżeli gwiazda jest zbyt ciemna. Parametry o których mowa to ilośc kroków krzywej oraz rozpiętość zakresu pomiaru : np jeżeli podasz mu rozpiętośc 1000 kroków , a skok 100, to zrobici 10- punktową krzywą V, która jest dosyć niedokładna. A więc potem robisz rozpiętośc np 500 kroków, ale skok dajesz np 50. Dostajesz także 10 punktowa krzywą , akle już bardziej dokładną itd

Każda krzywa zapisywana jest w programie i używana potem do stworzenia modelu twojego setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że finalna procedura ostrzenia w Focusmax nie polega na przejeżdżaniu fokusera za i przed ognisko. FocusMax robi kilka ekspozycji rozostrzonej gwiazdy i na podstawie HFD obrazu szacuje punkt ostrości w oparciu o wcześniej wyuczony model. Działa to na tyle skutecznie, na ile dokładnie nauczysz program swojego setupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli fokuser ma jakikolwiek poślizg to DAJ SOBIE SPOKÓJ z AutoFokusem spod FocusMax'a. Będziesz się tylko denerwował i nic dobrego z tego nie wyjdzie :icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim:

Najlepsze efekty FM ma przy ustawieniu konkretnej pozycji startu fokusowania. I dobrze, jeśli rozdzielczość fokusera pozwala przynajmniej na 2 do 4 kroków na długość ogniska. Przy luzach przekładni pośredniej ustaw spory Backlash. No i obowiązkowo ostrzenie w kierunku IN.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze efekty FM ma przy ustawieniu konkretnej pozycji startu fokusowania. I dobrze, jeśli rozdzielczość fokusera pozwala przynajmniej na 2 do 4 kroków na długość ogniska. Przy luzach przekładni pośredniej ustaw spory Backlash.

Na razie nie planuje wydac >1tys na nowy wyciag.

Focuser ma rozdzielczosc ponad 10x wieksza niz moje CFZ, przekladni brak.

 

Dtart focusowania ustawia sie w SETUP/FOCUS START i tu konkretna liczba, np wartosc dla recznie ustawionej ostrosci.

Czy tak dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie planuje wydac >1tys na nowy wyciag.

Focuser ma rozdzielczosc ponad 10x wieksza niz moje CFZ, przekladni brak.

 

Dtart focusowania ustawia sie w SETUP/FOCUS START i tu konkretna liczba, np wartosc dla recznie ustawionej ostrosci.

Czy tak dobrze?

 

Tak, ale jeśli fokuser się ślizgnie, to ten start jest za każdym razem w innym miejscu i wtedy FM głupieje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taka wizje....

Zawsze startuje wyciag od "0" ktore ustawiam recznie, za kazdym razem gdy bede robil jakas Vcurve.

Czy wtedy ewentualne bledy nie beda identyczne za kazdym razem?

Pewnie nie, bo rozmawiamy tu o wartosciach kilunastu mikronow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taka wizje....

Zawsze startuje wyciag od "0" ktore ustawiam recznie, za kazdym razem gdy bede robil jakas Vcurve.

Czy wtedy ewentualne bledy nie beda identyczne za kazdym razem?

Pewnie nie, bo rozmawiamy tu o wartosciach kilunastu mikronow.

 

Przy tej klasie wyciągu mały poślizg zawsze się zdarzy, u mnie też jest niewielki (objaw taki jak u Ciebie, jak wyjadę wyciągiem na 2000 kroków i wrócę, to brakuje paru kroków), ale mimo to FM u mnie działa, tylko trzeba pilnować bo czasem lubi się "pomylić". Ale, że działamy tym co mamy a nie tym co sobie wymarzyliśmy, więc trzeba sobie radzić :)

 

I procedurę ostrzenia mam taką jak opisałeś: wyciąg fizycznie ustawiam na ZERO, resetuję jego pozycję (żeby wiedział że jest na 0), robię "go" o taką ilość kroków, żeby mniej więcej był w punkcie ostrości i puszczam Focus Maxa.

Na początku przygody z FM zrobiłem z 10 v-curv, to wystarczy - teraz tylko wciskam "focus".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na początku przygody z FM zrobiłem z 10 v-curv, to wystarczy - teraz tylko wciskam "focus".

 

Wystarczy 1 krzywa, ale dobra!!!

Raz w życiu udało mi się PI difference=0 i to była krzywa krzywych... Im parametr jest wyższy tym słabsze i wtedy trzeba więcej krzywych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden krok focusera o jaką odległość wysuwa Ci wyciąg? Wiesz jak to wyliczyć?

wiem z instrukcji matesza, ze "silnik krokowy posiada 400krokow i jest sterowany w trybie 32mikrokrokow. Na jeden obrot przypada 12800pozycji"

 

ale jak to policzyc u mnie, to juz slabo...

w przyblizeniu +-1mm to 10000=1cm, ale to wynik z linikji i nijak sie ma do dokladnosci potrzebnej w focuserze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem z instrukcji matesza, ze "silnik krokowy posiada 400krokow i jest sterowany w trybie 32mikrokrokow. Na jeden obrot przypada 12800pozycji"

 

ale jak to policzyc u mnie, to juz slabo...

w przyblizeniu +-1mm to 10000=1cm, ale to wynik z linikji i nijak sie ma do dokladnosci potrzebnej w focuserze.

 

Dlatego uważam, że paskowa przekładnia pośrednia jest nie do zastąpienia. Poza tym, jeśli krokowiec "stoi" na którymś mikrokroku (jeśli w ogóle stoi) to się trzęsie, bo musi i pytanie na ile to jest powtarzalne. Moim zdaniem dzielenie na mikrokroki ma głęboki sens, jeśli chodzi o płynną pracę na wolnych obrotach, ale opieranie na tym rozdzielczości fokusera to już zupełnie inny problem. Sądzę, że teoria trochę się tu mija z praktyką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac wiec, ze srednia wartosc bledu w powrocie do punktu "0" to ok 0,10mm

 

Czy to duzo i czy to moze generowac problemy z ustawianiem ostrosci w FM?

Niestety wyciąg nie jest idealny i zawsze jakieś mikro ślizganie lub ugięcie się zdarzy i może być mała odchyłka. Nawet na Moonlite jest mikroskopijny rozjazd (bo to też Crayford). Jednak FocusMax dobrze pracuje i nie ma z tym problemów.

 

Wiem, ze gwiazda musi byc w zenicie i miec ok 4mag.

 

Jakiej dlugosci expozycje stosowac przy ostrzeniu?

Gwiazda powinna być w pobliżu foconego obiektu. Po pierwsze, dzięki temu masz taki sam profil ugięć, a gdybyś ostrzył w zenicie, czyli na ogół kawałek do obiektu, to przekręcenie teleskopu może nieco zmienić ostrość z uwagi na ugięcia. Po drugie w zależności od wysokości nad horyzontem zmienia się ostrość i nisko jest inna niż w zenicie.

Jeśli chodzi o jasności gwiazd to ja używam w filtrach LRGB gwiazdek 5-6 mag. Natomiast w narrowband 3-4. O ile dobrze pamiętam :)

Optymalnie jest gdy ekspozycje są gdzieś w okolicy 0,5-2s. Krótsze są zbyt losowo zależne od seeingu a dłuższe mogą od wiatru czy błędów montażu zawyżyć pomiar. Focus Max sam wybierze optimum, jako początkową wartość możesz dać 1s.

 

Dtart focusowania ustawia sie w SETUP/FOCUS START i tu konkretna liczba, np wartosc dla recznie ustawionej ostrosci.

Czy tak dobrze?

W polu position podajesz w korkach pozycję startową. Jest ona używana gdy z prawej zaznaczysz position. Możesz też ustwić ostrość wstępnie w inny sposób i dać current pos, a wtedy wystartuje stąd, co jest w danej chwili.

 

Generalnie odpalenie go z pozycji zero i przejechanie na poprzednią pozycję ostrości da dość dobry efekt, ale nigdy nie trafisz idealnie. Ale wystarczająco dokładnie, żeby focus max sobie z tym poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem z instrukcji matesza, ze "silnik krokowy posiada 400krokow i jest sterowany w trybie 32mikrokrokow. Na jeden obrot przypada 12800pozycji"

 

ale jak to policzyc u mnie, to juz slabo...

w przyblizeniu +-1mm to 10000=1cm, ale to wynik z linikji i nijak sie ma do dokladnosci potrzebnej w focuserze.

Zmierz długość całego wyciągu i przejedź cały zakres focuserem (ale uważając, żeby nie przejechać "za daleko"). Podziej kroki przez dystans i otrzymasz ile um przypada na jeden krok. Nie jest to jakośc bardzo ważne i nie musisz tego znać dokładnie. Nigdzie takiego parametru nie trzeba podawać.

 

Dlatego uważam, że paskowa przekładnia pośrednia jest nie do zastąpienia. Poza tym, jeśli krokowiec "stoi" na którymś mikrokroku (jeśli w ogóle stoi) to się trzęsie, bo musi i pytanie na ile to jest powtarzalne. Moim zdaniem dzielenie na mikrokroki ma głęboki sens, jeśli chodzi o płynną pracę na wolnych obrotach, ale opieranie na tym rozdzielczości fokusera to już zupełnie inny problem. Sądzę, że teoria trochę się tu mija z praktyką...

Jasne jest, że silnik nie uzyskuje realnej dokładności co do jednego mikrokroku. Realna dokładność to 4-8 mikrokroków. Ale to i tak zapewnia dużo wyższą rozdzielczość, niż CFZ, a więc jest wystarczające. Chyba pisałem nawet w instrukcji o tym :)

Paski testowałem i nie jest tak różowo, jak się wydaje. Pasek wbrew pozorom ma również coś w rodzaju luzu. Dlatego też z uwagi na to, że silnik bez paska ma wystarczającą dokładność, to jego dodawanie nic dobrego nie wniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem z instrukcji matesza, ze "silnik krokowy posiada 400krokow i jest sterowany w trybie 32mikrokrokow. Na jeden obrot przypada 12800pozycji"

 

ale jak to policzyc u mnie, to juz slabo...

w przyblizeniu +-1mm to 10000=1cm, ale to wynik z linikji i nijak sie ma do dokladnosci potrzebnej w focuserze.

Dzielisz obwód (2*PI*R) wałka fokusera przez przełożenie przekładni mikrofokuser a następnie przez liczę mikro kroków silnika.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy porównywał ktoś bezpośredni (na dobrym wyciągu) wyniki procedur ostrzenia w Focus Maxie i Maximie DL. Focus Max wykorzystuje wiele krzywych " V " i liczy najlepsza pozycję, natomiast Maxim robi jedną krzywą " V " i ustawia wyciąg w pozycji z najlepszym wynikiem . Mam synciany wyciąg z mikroruchami i do ostrzenia używam Maxima i jakoś nigdy mnie nie zawiódł. Dlatego zastanawiam się czy różnica uzyskanych wyników między tymi procedurami była by znacząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo teorii..to posłuchajcie praktyka.

Tayson, ustaw wstępnie gwiazdkę 4 mag w centrum pola i ręcznie wyostrz mniej więcej. Potem włącz First Light Wizard i idź na piwo. Wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tauson - Piotr4d napisal Ci sposob jak policzyc o ile sie wysuwa wyciag na jeden krok. Jak znasz ten parametr oraz CFZ to wiesz ile krokow silnika przypada na CFZ, a wiec znasz teoretyczna precyzje ukladu. Jesli masz focuser od Mateusza to zadne przekladnie nie sa Ci potrzebne, silnik robi wystarczajaca ilosc krokow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo teorii..to posłuchajcie praktyka.

Tayson, ustaw wstępnie gwiazdkę 4 mag w centrum pola i ręcznie wyostrz mniej więcej. Potem włącz First Light Wizard i idź na piwo. Wystarcza.

Albo odpal Focusa z Maximia, a będziesz miał ustawioną ostrość zanim znajdziesz otwieracz do butelek.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.