Skocz do zawartości

FocusMax v3.8 - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Maska Bahtinowa ma jedną wadę - człowieka. Człowiek nigdy nie jest pewien, czy obraz jest już ostrzy, czy jeszcze nie. A FocusMax zwalnia Cię z tego dylematu egzystencjalnego. Dla mnie to podstawowa jego zaleta. Np nie znoszę ostrzyć planet, bo muszę się zdać na własną intuicję - ostre to, czy nie ostre? Siedzę tak 10 minut i nigdy nie mam pewności. Maska to niby 3 kreski i teoretycznie łatwo powiedzieć, kiedy się przecinają - ale w praktyce tu też jest pole do "interpretacji".

Druga sprawa to szybkość. Nie wierzę, że ustawisz ostrość maską w 40 sekund licząc jej zakładanie i zdejmowanie. Nawet jeśli setup wymaga zabawy przy rozkładaniu, to późniejszy brak konieczności do niego podchodzenia to wielka zaleta. Klikasz przycisk i masz ostrość. Nie trzeba biegać do tuby. A Tayson steruje setupem zdalnie i zapewne siedzi sobie podczas ostrzenia w ciepłym domku :)

Ja również mam mobilny setup, ale staram się wszystko zautomatyzować, żeby nie było żadnej konieczności podchodzenia do niego po ustawieniu polarnej. To jest ostatnia czynność, która wymaga obecności przy sprzęcie. Potem mam to samo, co w obserwatorium. Dlatego uważam, że Focus Max jest bardzo przydatny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska Bahtinowa ma jedną wadę - człowieka. Człowiek nigdy nie jest pewien, czy obraz jest już ostrzy, czy jeszcze nie. A FocusMax zwalnia Cię z tego dylematu egzystencjalnego.

No to ja chyba mam "grubsza skórę" w temacie ostrzenia , bo nie mam zazwyczaj problemów z takimi dylematami egzystencjalnymi :Loveit: w zetknięciu z maska Bathinowa - ustawiam kreski symetrycznie w parenaście sek i sprawa załatwiona ( gwiazda oczywiście w powiekszeniu). Czy Focusmax ma większą dokładność -tu można dyskutować.

Natomiast jak sie siedzi w ciepłym domu to warto mieć zdalny focus - tu przyznaje rację .

Tylko pomyślałem, że jak Tayson wkręca filtry ręcznie, to i tak musi sie udać na zewnątrz , a więc może użyć maski.

 

Zresztą, nie ważne, czepiam się nie wiadomo, czego i do tego nie do końca na poważnie . Oczywiście warto mieć rozpracowanego Focusmaxa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrow nie zmieniam kilka razy na noc, co najwyżej 2x na miesiąc w dzień przed sesją.

Wcześniej manualnie ostrość ustawialem ok 10min a i tak nie byłem jej pewny.

Teraz wstępnie ostrze, s przed sesją ponownie. Gdy temp zmieni się o ok 4st ponowne ostrzenie.

Dla mnie auto focuser to super sprawa. Na razie nie widzę żadnych wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Jedna krzywa dla jednego setupu, dla wszystkich filtrów. Tylko po co do wszystkich filtrów? Ostrzymy raz na luminancji a resztę załatwiamy offsetem

W jaki sposób sprawdzić offset dla poszczególnych filtrów?

I czy trzeba sprawdzać dla filtrów parafokalnych (wg deklaracji producenta)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sprawdzić offset dla poszczególnych filtrów?

I czy trzeba sprawdzać dla filtrów parafokalnych (wg deklaracji producenta)?

 

Otwierasz notatnik i ostrzysz kolejno dla poszczególnych filtrów zapisując na jakim kroku obliczył optymalną ostrość. Potem jeden z filtrów wybierasz jako pierwszy, dla niego offset będzie 0, a reszta analogicznie z wynikami pomiaru. Maxim jest niestety jest idiotą i jako wzorcowy filtr traktuje ten z którym zaczynasz sesje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba na to uważać. Jeśli wyostrzysz na np. filtrze niebieskim ( ktory jest powiedzmy trzecim w kole) to Maxim traktuje jakbyś ostrzył na slocie 1.

Ja mam ustawione L,R,G.B plus NB i ZAWSZE ostrzę na luiminancji, co pozwala uniknąć pomyłek i pozwala ostrzyć bez zmiany kadru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ustawienie filtrów w kole w kolejności LRGBHa nie jest takim złym pomysłem... to dobrze :D

 

Nie ma znaczenia tak naprawdę, ważne żeby filtr z offsetem '0' był tym wybranym gdy uruchomisz sesję ;) 2 noce przez to straciłem, a że mam w roku tylko kilka okazji wystawić teleskop to 'trochę' mnie to zirytowało.

 

Nie mam pojęcia jak można w takim programie dopuścić do tak idiotycznego błędu. Gdyby był darmowy to machnąłbym ręką i wysłał maila do twórcy żeby zwrócił na to uwagę, ale maxim jakby nie patrzeć darmowy nie jest.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyson, mógłbyś spróbować ocenić różnicę jaką daje ostrzenie w FM w porównaniu do Maxima?

Np. o ile lepszy jest FWHM po ostrzeniu tej samej gwiazdki w obu programach?

Póki co moje doświadczenia kończą się na autofokusowaniu w Maximie i zastanawiam się czy warto rozszerzyć procedurę o FM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz opanowane ostrzenie w FM i wiesz jak to robić w Maximie, to wystarczy zrobić po kilka sesji ostrzenia w obu programach na tych samych ustawieniach i np. trzech gwiazdach o różnej jasności . Po trzy sesje na trzech gwiazdach w FM i Maximie, Myślę że 18 wyników było by już wystarczającym materiałem do porównania.

Wyjaśniło by to wiele wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skupilem sie na FM i nie sadze abym teraz przesiadal sie na Maxia.

 

Jak porownac jakosc ostrzenia.

Zapewne trzeba sprawdzic FWHM dla konkretnej gwiazdki (tej samej) przy ostrzeniu przez FM i Maxima.

Tak?

Takie właśnie było moje pytanie.

Bo skoro wstępnie ostrzysz w Maimie, a dopiero potem dokładnie w FM, to musisz być przekonany o wyższości FM nad Maximem.

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A czy na tym ostatnim zdjęciu widać na środku dobrze wyostrzoną gwiazdę? Wygląda to tak, jakby po ustawieniu ostrości gubił gwiazdę. Opisz, jak to wygląda. Jest starting near focus i widać mały obwarzanek? Potem focuser się przesuwa do best focus i jak wygląda nowe zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli od strony focusera jest ok, a świruje coś na linii kamera - focus-max - maxim.

Increasing się robi, bo FM twierdzi, że nie widzi gwiazdy (podaje FWHM 00,00 w logu). Po drugim increasing załapuje gwiazdę (fwhm2,39). No i wygląda na to, że wywala się na próbie zrobienia kolejnej ekspozycji (chyba 3 robi na best focus). Nie mam pojęcia czemu, skoro wykonał już wiele ekspozycji. Ale niepokojące są te 00,00, mi się nigdy nie zdarzyło.

 

Czy jak ten problem się pojawił, to próbowałeś ponowić próbę na innej gwieździe?

 

Czy wyostrzona gwiazda jest widoczna na środku zdjęcia zanim zrobi increasing?

 

Ten increasing u mnie czasem wykonuje przy wstępnym ostrzeniu, jak gwiazdy są wielkie i niewyraźnie. Nigdy potem.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowane na 3 roznych gwiazdach.

Na samym poczatku wykryl przez FOCUS gwiazdke na srodku i na niej caly czas ostrzyl bez problemu.

 

ejjjj.... a moze przez to ze to jest w Ha+maska bayera, to gwiazdki 2.8mag nie wykrywa w BEST FOCUS jako gwiazdy tylko jakiegos hota i zaczyna szukac jakiejs innej?

 

nastepnej nocy sprawdze na jakiejs jasniejszej blizej 1,8-2mag.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teoretycznie on powinien sobie dobrać taki czas exp, żeby gwiazda miała odpowiednie ADU. Jakby była za ciemna, to po dojechaniu do max exp (ustalanego w opcjach) wywala błąd, że gwiazda za ciemna. W Ha z maską bayera gwiazda wgląda jak kratownica i tego bym się obawiał. Ale przecież Ci to kiedyś działało z filtrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.