Skocz do zawartości

FocusMax v3.8 - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, nie mam pojęcia co się dzieje. Gwiazdkę na best focus widzi i podaje HFD 0,8, choć w logu jest 00,00. Malutkie to HFD, u mnie dziś było 2,3, a to dla mnie dobry wynik. A sprawdź na tym zdjęciu na best focus (przed zwiększeniem subframe) za pomocą okienka information jakie jest FWHM. Tego subframe zwiększa niepoprawnie, bo gwiazda przestaje być na środku.

A swoją drogą, strasznie długie masz ekspozycje. Raczej to nie ma znaczenia, ale mnie by wkurzało :) Ja chyba ustawiłem przedział 0,5 - 5 s i start na 1 s. Nie trzeba trzaskać 10 s, po co czekać. Choć ciekawe, że tak jasną gwiazdkę tak długo naświetlasz (no może to wynika z kolorowej kamerki, bo u mnie na takiej gwiazdce uważa, że jest za jasna w Ha - tzn czas exp < 0,5s potrzeba).

 

Wyjściem z problemu wydaje mi się wyłączenie sprawdzania best focusa. Nie usuniesz przyczyny, a objawy :) Odznacz return to start pos w polu focus routine. Ale jak mówię to takie "tymczasowe" rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszatkowany jest, bo to kolorowa matryca + filtr Ha, czyli tylko 1/4 pikseli pracuje. Też mnie bardzo niepokoi to, co FM rozumie z tego obrazu. Ale jak widać, potrafi wyostrzyć coś takiego. Ja bym polecał przełączyć tryb odczytu na kolorowy (z debayeryzacją), o ile się da i o ile FM to zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz (Jolo) twierdzi, że (a przynajmniej jakiś czas temu na tutkach Maxima) FM jest szybszy. Faktycznie może i to dobry program. Ja natomiast lubię obsługiwać wszystko z jednego programu. Kreślenie krzywej ostrości wcale aż tak długo nie trwa ;)

 

Jestem totalnym laikiem a z tym poradziłem sobie bez żadnych problemów. Oczywiście dziękować tutaj muszę Jolo ;)

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wykres to po prostu przekrój przez obraz. Na obrazie z filtrem masz kratkę, prawda? Co drugi piksel jest jasny, co drugi ciemny. Te jasne są czerwone, te ciemne to pozostałe. A ilość pików się zmniejsza, bo gwiazda jest coraz ostrzejsza (wykres stromy).

 

Ale wiesz co właśnie wymyśliłem? Ty masz trochę mniejszą skalę, niż dziki, który twierdzi, że mu działało ok. No i refraktor pewnie daje ciut ostrzejsze gwiazdki. W każdym razie u Ciebie gwiazdki zajmują mało pikseli. No więc jeśli u Ciebie ostra gwiazda ma mniej, niż 3 pix, to mogą dziać się dziwne rzeczy. FM nie jest w stanie rozróżnić średnicy gwiazdy 3 pix od 1 pix. Może stąd biorą się te HFD < 1? Pomiar do ostrzenia jest robiony na dużej średnicy gwiazdy, wiec tam ten efekt nie występuje, ale przy końcowej kontroli mogą wychodzić bzdury. Zobacz:

ostrość.jpg

To jest przekrój przez Twoją matrycę. Lewy i prawy dolny obrazek są dość podobne i FM widzi je jako prawie taka sama ostrość. Po prostu nie wie, co się dzieje w sąsiednich pikselach (w odległości 1), a kolejne (w odległości 2) już nie widzą gwiazdy. Gwiazda ma wiec 1-3 pix i nie da się tego stwierdzić.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze gada, dac mu wodki :-)

 

teraz po odznaczeniu boxa, o ktorym wspomniales jest wszystko ok.

zauwazylem, ze pewnie on sie "jakos" sam zaznaczyl przez samoklik :-) zaldowalem od nowa caly profil i jest ok.

 

fm01.jpg

 

....do kolejnego problemu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz chyba ma rację. Program na pewno głupieje jak ma gwiazdkę mieszczącą się w pikselu. Wczoraj to sprawdziłem włączając bin 4 w STL - to daje piksel 18 um. Nie był w stanie wyostrzyć na gwiazdce która generowała prostokąt zamiast klasycznego dzwonu na tym obrazku pokazującym przekrój gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy w jakiś prosty sposób można włączyć kompensacje temperaturaturowa w FM?

 

Znalazlem wizzarda ale nie do końca rozumiem o co w nim chodzi.

Trzeba ustawić na jakąś gwiazdę, np w okolicy bieguna i puścić przez całą noc ostrzenie jak to jest podane co 5min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto? Zależy od tuby. Ja na profilu FSQ mam włączone i zrobioną krzywą temperatury bo ostrość pada już przy spadku temperatury o 2 stopnie. Przy Veloce mam wyłączone, bo jest niepotrzebne i nie chiało mi się zbierać danych.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.