Skocz do zawartości

FocusMax v3.8 - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi


W polu position podajesz w korkach pozycję startową. Jest ona używana gdy z prawej zaznaczysz position. Możesz też ustwić ostrość wstępnie w inny sposób i dać current pos, a wtedy wystartuje stąd, co jest w danej chwili.

blad, nie moge wprowadzic wartosci.
fmerr.jpg

Dużo teorii..to posłuchajcie praktyka.

Tayson, ustaw wstępnie gwiazdkę 4 mag w centrum pola i ręcznie wyostrz mniej więcej. Potem włącz First Light Wizard i idź na piwo. Wystarcza.

dobra, wiec od tego zaczne, tylko czystego nieba mi trzeba :-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zaczynacie lekko przesadzać z tym FM . Krzywe robimy na jednym obiekcie, odpuszczamy sobie jazdę po całym niebie i polowanie na ugięcia.

 

Co do twojego screena z konfiguracji programu - przy krokach focusera liczonych w tysiącach nie możesz ustawiać HFD na klikanaście , bo przy takim zakresie ostrośc ledwie drgnie, a FM musi porządnie rozostrzyć gwiazdę , aby dokonać pomiaru.

 

Jak będę w domu, to wrzucę screena z mojego FM i zobaczysz, jak mam to skonfigurowane u siebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke pomieszalem tematy i zaczalem pisac w watku o Maximie, ale sie poprawiam i o FM bedzie tylko tu, a nie tam http://astropolis.pl/topic/53687-maxim-dl-moja-walka/?p=623101

 

Oto moje wyniki z dzisiejszej nocy uzyskane na gwiazdce 87 Her 5,1mag (niebo bezchmurne, Ksiezyc 98%)

Na poczatek ustawilem wstepnie ostrosc Maximem.

Potem wstepnie wyjechalem na taka odleglosc wyciagiem i odpalilem FM-->First light.

Mielił, mielił....piwo by wypil :-) ...first light complete.

 

Metodologia zbierania Vcurve

1. recznie ustawiam wyciag na zero

2. zeruje w DF (DreamFocuser)

3. wyjezdzam na ostrosc ustawiona z first light, tj 44563

4. uruchamia Vcurve-->RUN

5. po otrzymaniu krzywej parkuje wyciag w DF

6 ponawiam wszystko od pkt 1.

 

Otrzymane krzywe

Za kazdym razem po wykonaniu Vcurve ustawial sie na pozycje 44563.

Czy usunac nr 6 i 7?

Skoro wiem juz gdzie jest dołek dla mojej krzywej, to w to miejsce bede wstepnie wyjezdzal wyciagiem i w FM klikam FOCUS.

 

fm-ok.jpg

fm-ok2.jpg

 

 

Staram sie wszystko opisywac w miare dokladnie, aby ewentualnie komus na przyszlosc sie przydalo

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zaczynacie lekko przesadzać z tym FM . Krzywe robimy na jednym obiekcie, odpuszczamy sobie jazdę po całym niebie i polowanie na ugięcia.

 

Co do twojego screena z konfiguracji programu - przy krokach focusera liczonych w tysiącach nie możesz ustawiać HFD na klikanaście , bo przy takim zakresie ostrośc ledwie drgnie, a FM musi porządnie rozostrzyć gwiazdę , aby dokonać pomiaru.

 

Jak będę w domu, to wrzucę screena z mojego FM i zobaczysz, jak mam to skonfigurowane u siebie.

200% racji. Przy mojej strefie ostrości 22 mikrony wystarcza zrobienie po 10 krzywych na jeden setup i jest ok! FocusMax nie ma algorytmu uwzględniającego położenie teleskopu na niebie w związku z tym jest mu wszystko jedno gdzie patrzy a o ugięcia wyciągu i tuby musi też zadbać właściciel. Też nie ma jak tego uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twojego screena z konfiguracji programu - przy krokach focusera liczonych w tysiącach nie możesz ustawiać HFD na klikanaście , bo przy takim zakresie ostrośc ledwie drgnie, a FM musi porządnie rozostrzyć gwiazdę , aby dokonać pomiaru.

Wartość HFD nie ma żadnego związku z wartością pozycji focusera. HFD determinuje nam średnicę rozostrzonej gwiazdki i nie ma znaczenia, czy do tego rozostrzenia potrzeba 20 czy 2000 kroków.

 

FocusMax nie ma algorytmu uwzględniającego położenie teleskopu na niebie w związku z tym jest mu wszystko jedno gdzie patrzy a o ugięcia wyciągu i tuby musi też zadbać właściciel. Też nie ma jak tego uwzględnić.

Jasne, że on nie wybiera sobie krzywych w zależności od położenia, ale to nie zmienia faktu, że lepiej jest mieć średni pomiar z krzywych odpowiadający w miarę średniemu rozkładowi ugięć, niż jakiejś skrajnej warości. Jak ustawisz na jednej gwiazdce, to w jej okolicy będzie super, ale w innych miejscach dużo gorzej. A jak zrobisz na różnych, to na całym niebie będzie mniej więcej podobnie. Oczywiście nie chodzi mi o to, żeby skakać po całym niebie, ale żeby zrobić np po dwie krzywe na 3 gwiazdach czy coś w tym stylu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce jeszcze moje ustawienia.

Jak je widzicie?

Czy poprzednie wynika sa ok?

 

w Setup/Method FM sam zmienil na POSITION, w Focus Start tez sam wstawil wartosc Position

Czasem przy exp 1s nie znajdowal gwiazdki. W czasie ostrzenia stosowal ok 1,2s.

Jezeli zmienie Base exp na np 2 to nie wplynie to na exp min?

 

 

f3.jpg

f2.jpg

f1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Base exp to pierwsza exp, od ktorej zaczyna szukac. Min i max to zakres szukania. Min mozesz zmniejszyc do 0,5. No i daj tgt star bin na 2, bo to jest bin przy szukaniu gwiazdy, wiec nie trzeba tu dokladnosci, a klatki szybciej schodza.

Wyniki masz swietne i za duzo juz nie kombinuj :) W moim newtonie taka ostrosc to mazenie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość HFD nie ma żadnego związku z wartością pozycji focusera. HFD determinuje nam średnicę rozostrzonej gwiazdki i nie ma znaczenia, czy do tego rozostrzenia potrzeba 20 czy 2000 kroków.

 

 

Przyznaję rację, coś pomyliłem :) Ja mam też na 12 ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odkrece kamerę od wyciagu, dodam filtr ha to na nowo muszę zrobić vcurve. Zapisze je na nowym profilu.

Gdy wykrece filtr i skręce ponownie, to wtedy można stosować stare krzywe z profilu bez filtra, czy trzeba robić nowe przy każdym odlaczeniu kamery?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosujemy stare. Ja mam zapamiętane zbiory krzywych dla różnych konfiguracji setupu i tylko zmieniam ścieźkę w zakładce setup.

A czy stosujesz różne dla różnych filtrów?

 

Ja używam takich samych, filtr nie powinien wpływać na charakterystykę krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Jedna krzywa dla jednego setupu, dla wszystkich filtrów. Tylko po co do wszystkich filtrów? Ostrzymy raz na luminancji a resztę załatwiamy offsetem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis nastala pora na krzywe w Ha.

Jak mówiliśmy wcześniej, nie potrzeba robić osobnych krzywych dla filtrów.

 

czas naswietlania dla gwiazdki 2mag to az >10s. inaczej FM jej nie widzial

Coo??? U mnie na gwiazdce rzędu 3-4 mag jest czas rzędu 2 s, czyli co najmniej kilka razy jaśniej. Niby mam jaśniejszą światłosiłę i kamerkę mono, ale żaby aż takie różnice były?

 

Poza tym, widzę, że masz piękną kratkę z maski bayera. Zastanawiam się, czy to nie psuje FocusMaxowi roboty. Nie mam doświadczenia w kolorowych kamerkach, ale czy nie da się ustawić maxima tak, żeby debayeryzował klatki na podglądzie, żeby FocusMax widział je bez kratki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełńie bez sensu. NIE MA POTRZEBY ROBIENIA OSOBNYCH KRZYWYCH DLA KAŻDEGO FILTRA!

Poza tym - co zrobisz jak w kadrze nie ma wystarczająco jasnej gwiazdy? W trakcie sesji jedziesz do jasnej gwiazdy ostrzysz, powrót do kadru itp? A czemu upierasz sie żeby nie ustawić offsetu dla każdego z filtrów i ostrzyć tylko na luminancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam koła filtrowego. Filtr wkrecam/wykrecam kazdorazowo ze złączki pomiędzy flattenerem a kamerą.

 

 

Skoro twój setup jest mobilny i wymaga grzebania w nim podczas sesji, to właściwie po co bawić sie w Focusmaxa ( chyba że w celach naukowych :icon_wink: ).

To ma sens gdy masz sprzęt w obserwatorium, czasem trudno dostępny ( jak mój - na dachu garażu), wtedy ostrzenie zdalne ma sens. A tak- przykładasz maskę Bathinowa , 5 sek i po wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.