Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

A oto moje. PGR Chameleon mono, ND 3.8 + UV/IR cut + Solar Continuum.

 

TS 50, 1500 klatek:

 

ts50_2.jpg

 

Mak 180, najlepsza na razie klatka animacji (o jakości mniej więcej jak najsłabsze klatki poprzedniej :(), stack z 1000:

 

s04.jpg

 

Fu, bezchmurne niebo i krystalicznie przejrzysta atmosfera były wielkim seeingowym oszustwem!

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowne były tylko dwie klatki, pokazuję więc animację przyciętą i nieco pomniejszoną - detalu i tak dużo nie było, jest przynajmniej rotacja. 33 klatki, 1000 surowych na jedną, odstępy 4-minutowe, 2013-05-19 12:14-14:30, Mak 180, PGR Chameleon mono + UV/IR cut + Solar Continuum + ND 3,8:

 

7ef86f32-4386-4eaf-a60d-cc0db1680b68_thu

 

Wyćwiczyłem się w nakładaniu klatek, już jak automat :]

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czułem lekką ciekawość połączoną z rezygnacją ;) Sama przyjemność jest w przypadku stackowania ostrego jak żyleta wideo, gdy potem w Registaksie wystarczy delikatny ruch suwakiem najdrobniejszej falki, żeby włókna i granule wyskoczyły z monitora... ech.

Tym niemniej spodobał mi się ten kierunek: plama/grupa przy krawędzi to nie tylko wyraźna rotacja, ale i ewolucja pochodni - czego na środku tarczy w WL nie widać. Zachęcam do własnych prób, zwłaszcza szerokoaperturowiczów.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien dylemat i proszę Was o pomoc. Wyłażą paprochy przed avikowanym obrazem i nie wiem na czym one się znajdują. Dodam tylko, że gdy obracam kamerą to są one cały czas w miejscu. Nie przemieszczają się. Obojętnie z jakimi filtrami.

 

Słońce z dzisiaj, czas w plikach.

 

 

SunWL_20130521_171112a.jpg

SunWL_20130521_171112aa.jpg

SunWL_20130521_171112aaa.jpg

SunWL_20130521_171702a.jpg

SunWL_20130521_171702aa.jpg

SunWL_20130521_171702aaa.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na szybce przed matrycą, która w większości kamer elektryzuje się statycznie i ciągnie paprochy jak odkurzacz.

 

Pomaga chwilowe odłączenie zailania i w pomieszczeniu zamkniętym przeczyszczenie szybki wacikiem do ucha zamoczonym minimalnie w płynie do optyki - wytarcie do sucha drugim końcem.

 

Zmiana barlowów i złączek - tylko w pomieszczeniu zamkniętym i bez zasilania na kamerze. Nailepiej uziemić kamerę i paluchy (albo chociaż zrównać potencjał) - jak masz dywan to postaraj się tego nie robić stojąc na nim.

 

EDIT: Albo zrób i odejmij potem flata. Pomaga trochę również na pierścienie Newtona, jak i na artefakty kamerkowe, pochodzące tylko od jej elektroniki i nie związane z avikowanym obiektem.

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat nie pomaga na pyłki do końca - przekonałem się na Lifecamie i Chameleonie (za to na winietę jak najbardziej). Jeśli materiał jest bardzo dobry i ostry, to po zestackowaniu z flatem w miejscu pyłków będzie widoczne rozmycie szczegółu. Najlepiej faktycznie mieć na podorędziu szmatkę i płyn do optyki. Ja Chameleona trzymam ciągle zamkniętego pokrywką, a filtry na nos staram się nakręcać błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam opisy, przy fotkach Słońca. Nietylko tutaj ale i na innych forach i przy każdej jest przynajmniej 1000 klatek. Ja zbieram tylko po 300 na avik. Kiedyś zebrałem więcej i po obróbce nie widziałem większej różnicy, między 300 a 1000 klatek.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zbieram tylko po 300 na avik. Kiedyś zebrałem więcej i po obróbce nie widziałem większej różnicy, między 300 a 1000 klatek.

 

W tym przypadku stackuję dużo z rozpędu, pewnie nie byłoby faktycznie różnicy z takiej ogniskowej. Ale przy 2700 mm z Maka, gdy wszystko jednak faluje nawet w dobrym seeingu i, powiedzmy, 30-50% klatek pokazuje dobrą granulację (na niektórych fragmentach), schodzenie do 100-200 klatek to mniej szczegółu, a też szum zaczyna w sposób widoczny wyłazić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy slonce widac przez okular jak na zdjeciach z tego tematu? Ladnie tutaj widac granulacje i plamy.

 

Nie aż tak ładnie jak na zdjęciach (wynik stackowania), ale bez problemu przez teleskop można dostrzec granulacje. Plamy to normalka nawet przy małych powiększeniach. Wystarczy kupić folię ND5 (9 zł za kwadrat o boku 10cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj się na jakiś czas rozpogodziło, niestety seeing był do kitu :/.

 

Sprzęt:

Sky-Watcher 200/1000 + Point Grey Chameleon + Solar Continuum + UV/IR cut. Stack ok. 120 klatek z 1500.

 

Kolorek sztucznie dodany oczywiście ;). 2 warianty processowe.

1p.jpg

1pkolor.jpg

1pkolorv2.jpg

1pv2.jpg

4p.jpg

4pkolor.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.