Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Seeing dziś dobry, ale dużego Maka zdążyłem tylko nastawić, z uznaniem ocenić jakoś obrazu – w tym momencie tarczę przesłonił kłąb, chmury przyszły i już zostały. Ale przedtem zdążyłem strzelić z TS 50 (mod.), dziś jeszcze lepszy (Chameleon mono, 1500 klatek, UV/IR cut + Solar Continuum + ND 3,8):

 

ts50_1500_1.jpg

 

Z Barlowem 2x też daje radę (1000 klatek):

 

ts50_2_1000.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Z moich pierwszych testów wynika, że kombinacja SolarContinuum + UV/IR Cut nie będzie gorsza (o ile nie lepsza) jednak połączenie tych filtrów daje o wiele ciemniejszy ob

 

SolarContinuum + UV/IR Cut daje bardziej płaskie pole, co jest zrozumiałe. Rozumiem że zdjęcia są z? W stopce nie masz 8".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem jednak radę zrobić dzisiaj fotki ;). Musiałem tylko zaopatrzyć się w kołnierz ;).

 

Porównałem w końcu Yellow Emission i Solar Continuum + UV/IR cut. Porównanie zrobiłem z barlowem 2,5x ponieważ filtr helowy jest za jasny przy F5. Najlepszą fotkę uzyskałem z Solar Continuum ale wydaje mi się, że jest to kwestia seeingu. Na koniec macie 2 najlepsze klatki z avików. Olbrzymich różnic nie ma. Trzeba zrobić więcej testów.

 

Sky-Watcher 200/1000 + Point Grey Chameleon + Solar Continuum + UV/IR cut. Stack ok. 300 klatek z 2500. 2 wersje - soft i hard ;p


46035460.jpg

 

1v2p.jpg

 

Sky-Watcher 200/1000 + Point Grey Chameleon + barlow GSO 2,5 APO + Solar Continuum + UV/IR cut. Stack ok. 300 klatek z 2500. Również 2 wersje. Jest to najlepszy stack z dzisiejszej sesji:

 

14733549.jpg

 

5v2p.jpg

 

Sky-Watcher 200/1000 + Point Grey Chameleon + barlow GSO 2,5 APO + Yellow Emission. Stack ok. 300 klatek z 2500. Również 2 wersje. Jest to najlepszy stack z dzisiejszej sesji:

 

9hep.jpg

 

9hev2p.jpg

 

I na koniec porównanie 2 pojedynczych klatek:

 

surowascircut.jpg

 

surowahel.jpg

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Fotki rewelacja!

 

Ale przecież ekspozycją możesz zjechać kosmicznie w dół, więc nie wiem czemu coś jest "za jasne na F5"?

 

Pozdrawiam.

 

Chameleon ma ten problem, że przy czasach poniżej 1ms wychodzą dziwne paski. Ten sam problem miał WielkiAtraktor. Ta kamerka po prostu tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę kolejny minus na kamerki budżetowe - może riklaunim by się wypowiedział, ale jego opinie traktowałbym z rezerwą.

 

Sam z doświadczenia wiem, że nie ma kamerek idealnych (moje testy i korespondecja z PGR na temat kamer GiGe i USB3, oraz szeroka rzeka testów z DMK) , ale zadaję sobie pytanie, czy szybkie kamery (USB3) do planet i Słońca w cenie EUR >2500, będą tymi idealnymi. Mam pewne wątpliwości. Poza tym CMOS w tej kategorii nie dostaje CCD o dawna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski można by pewnie programowo sobie poprawić (są po prostu ciut ciemniejsze), kiedyś spróbuję.

 

Adamie, podejrzewam, że mógłbyś uzyskać lepszą ostrość stackując mniej klatek. W przypadku tych obrazków z Barlowa 2,5x, jeśli kręciłeś w 18 fps, to złapanie 2500 zajęło 138 s. Ja przy takiej skali łapię klatki tylko przez 60 s (co daje około 1000 sztuk) - żeby wzór granulacji i penumbry nie zmienił się znacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski można by pewnie programowo sobie poprawić (są po prostu ciut ciemniejsze), kiedyś spróbuję.

 

Adamie, podejrzewam, że mógłbyś uzyskać lepszą ostrość stackując mniej klatek. W przypadku tych obrazków z Barlowa 2,5x, jeśli kręciłeś w 18 fps, to złapanie 2500 zajęło 138 s. Ja przy takiej skali łapię klatki tylko przez 60 s (co daje około 1000 sztuk) - żeby wzór granulacji i penumbry nie zmienił się znacząco.

 

Muszę sformatować netbooka bo strasznie się zawalił i nagrywam z prędkością 9fps :g: Spróbuję łapać mniejsze ilości klatek :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja obszaru AR 1745. Przy okazji smażenia klatek sam też się podsmażyłem, ale co tam.

Chameleon mono, UV/IR cut, Solar Continuum, folia ND 3,8. 30 klatek animacji, każda z 1000 surowych klatek, 3-minutowe odstępy, w sumie 2 godziny czasu rzeczywistego. Plik ma 8,4 MB, więc chwilę się ładuje.

 

dc4c391f-755d-4f06-b714-35fb48c9f7db_thu

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Cały czas robię tą zmniejszoną. CaK też. Dzisiaj było dość dziwnie. Nie wiem czy chmurki mają taki wpływ ale w CaK nie wyszło dobrze. Albo jest jakiś felerny punkt w układzie i jak na niego trafię to lipa. Jednak nie mam na tyle zapału, żeby go szukać. Po prostu, raz się trafi dobrze a raz nie. Musicie mi to wybaczyć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek,

 

Nie rozpaczaj, bo tu w CaK chyba nikt więcej nie postuje. Poza tym nie chcę aby Policja mnie nachodziła, bo dziś w nocy rzucisz się z mostu (a w ogóle to masz jakiś w okolicy?). Wal foty, bo miło popatrzeć - za 4 lata te nasze wątki będą na samym końcu - nikt tu nie będzie zaglądał. Weź się zbierz i powalcz z tym swoim "individual" refraktorem.

 

Czekam na nastepne sesje - samej pogody życzę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej sesji myślałem, że niepotrzebnie kupiłem Barlowa GSO ED 5x. Jedank przy dobrym seeingu się przydaje. Udało się dzisiaj zrobić z nim, w miarę dobrą fotkę.

Czas w plikach.

 

2” Lunt Solar Wedge, TS Individual ED 70/420 2" OTA, EQ2, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Barlow GSO ED 2,5x / 5x,

Optical Filter "helium" 590 nm, Baader P. 2" ND3.0 Filter,, FireCapture v2.2, RegiStax 6 / 5.1, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

SunWL_20130515_163415a.jpg

SunWL_20130515_163415aa.jpg

SunWL_20130515_163740a.jpg

SunWL_20130515_163740aa.jpg

SunWL_20130515_164129a.jpg

SunWL_20130515_164234a.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na moje wypociny ;)

 

Pierwsza seria fotek wykonana tym setupem:


Sky-Watcher 200/1000 + Point Grey Chameleon + Solar Continuum + UV/IR cut. Stack ok. 100 klatek z 1500. Mozaika z 3 zdjęć.

2 warianty obróbki no i sztuczny kolorek :).

 

Wykorzystałem już miejsce na załączniki tak wiec reszta zdjęć już tu:

 

Zestaw ten sam co powyżej ale z barlowem GSO 2,5x.

 

10pwf.jpg

 

 

10v2p.jpg

 

20pi.jpg

 

Są to jak na razie moje najlepsze fotki Słońca i jestem z nich bardzo zadowolony :).

 

Edit:

 

Forum chyba zmniejsza załączniki tak więc tutaj link do fulla:

 

http://imageshack.us/a/img22/2240/panorama124p.jpg

http://imageshack.us/a/img706/5363/panorama124v2.jpg

panorama124p.jpg

panorama124pkolor.jpg

panorama124v2p.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.