Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsze szybkie strzały. Czas w plikach. Z dzisiejszych fotek jestem zadowolony, szczególnie z tych z resize 150x :).

 

2” Lunt Solar Wedge, TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Barlow GSO ED 2,5x,

Optical Filter "helium" 590 nm, Baader P. 2" ND3.0 Filter, FireCapture 2.3beta, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

SunWL_20130708_144429a.jpg

SunWL_20130708_144429aa.jpg

SunWL_20130708_145038a.jpg

SunWL_20130708_145038aa.jpg

SunWL_20130708_145442a.jpg

SunWL_20130708_145442aa.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, jeśli jeszcze tego nie robisz, skręć gammę przy nagrywaniu, dobra rzecz.

 

A tu dzisiejszy Travel Scope 50 (mod.), Chameleon mono, ND 3,8 + Solar Continuum + UV/IR cut:

 

ts50_1.jpg

 

I z Barlowem 2x:

 

ts50_3.jpg

 

Niestety detalu dokładnie tyle samo, co na 2x powiększonym pierwszym obrazku. Zapewne wpłynął na to i nieoptymalny seeing, i przypuszczalnie nie w pełni pracująca apertura (mimo wyciętych bafli). Będę próbował dalej, bo dla pełnych 50 mm z Barlowem 2x powinno być f/14,4, zatem blisko teoretycznej zdolności rozdzielczej na pikselach Chameleona, ergo obraz powinien mieć mniej więcej "1-pikselowy" detal.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granulacja pierwsza klasa! Widzę że niektórych przydałoby się dopingować a efekty mogą być oszałamiające. Proponuję pojedynek Warpal - Wojtek - Adam :)

Dzięki!

Mnie wystarczy pojedynek z pogoda, sprzętem i materiałem do obrobienia.

 

Warpal ostrzysz walvetami? Wydaje mi się, że wydobył byś więcej detalu ostrząc dekonwolucją.

 

Przykład w załącznikach

 

P.S przy okazji wrzucam ostateczną fotkę Słońca z 6 lipca ;)

 

Ostrzę tym i tym.

Jak obrabiam, opisałem tu (wątek saturnowy co prawda, ale obróbka "słoneczna"): http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,20505.50.html

Nie widzę załączników, niestety.

 

 

A które wam się bardziej podoba? Ostrzone walvetami czy dekonwolucją L-C?

 

Dekonwulsja w pewnym momencie zniekształca obraz, trzeba z tym ostrożnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem fotki z 6 lipca Warpala metodą. Poniżej efekty

 

 

Ładnie to wygląda :). Jutro spróbuję tym sposobem obrobić CaK.

 

Cieszę się, że działa.

"Metoda" to za dużo powiedziane ;) - raczej założenia. Do każdego materiału trzeba podejść indywidualnie.

 

Powodzenia, spadam na moje "osiedle" ;).

 

I jeszcze (tak dla odmiany) AR1789.

 

AR1789_IR2_09_07_2013_0838.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja spróbowałem metody Warpala. Ponieważ robiłem obróbkę pierwszy raz w Fitswork/u, więc na pewno można lepiej. Mimo to i tak jestem zadowolony z obróbki, chyba lepiej niż z RegiStax 6? Choć nie wiem czy podobny efekt nie mozna uzyskać w RegiStax 6? Dla porównania dwie fotki. Z lewej jest z RegiStax 6 (obrabiana jak zwykle) i z prawej TIFF obrabiany w Fitswork ( surowy stack z RegiStax 6). Obie kosmetyczne poprawki w Corel PaintShop Pro X5. Jakie jest wasze zdanie o fotkach?

 

 

Obrabiany materiał jest z dnia 20130708.

 

 

SunWL_20130708_145038rs.jpg

SunWL_20130708_145038_6f1_2f.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słonko z dzisiejszego poranka:) Trochę zawaliłem z drugim zdjęciem - zamiast zdecydować się na jedną plamę w centrum kadru, szarpnąłem się na obie i wylądowały w polu o słabej już ostrości.

Celestron SCT6", Nikon D3100, folia Baader ND5, zbliżenie: Baader Hyperion 5mm.

slonce_18_07_2013_300m1.jpg

slonce_18_07_2013_z200_21a.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.