Skocz do zawartości

Wybrane najciekawsze gwiazdy podwójne i wielokrotne


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

to strasznie duża odległość :whaaaaa:

 

To jest "podwójnie podwójna" gwiazdka (Zwana z angielska "Double Double"). Spróbuj ja rozdzielić na drobne :)

 

Kilka lat temu poczyniłem taki szkic. Wówczas obserwowałem teleskopem 70/900 z powiększeniem 180x (orciak BGO 5mm) i straszną radochę mi przyniosło jej rozdzielenie w takim małym teleskopie :)

epsilony lyr.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest Nu Draconis z wczoraj. Jest też Jowisz (przepraszam, że pod artykułem o gwiazdach podwójnych). Proszę, poprawcie mnie, wskażcie błędy, piszcie swoje uwagi odnośnie szkiców.

 

 

Ja się zabieram i zabieram do tego szkicowania... Więc za dużo to nie mogę powiedziec skoro sam jestem w tym wzgledzie nowicjuszem. Kilka lat temu próbowałem cos tam szkicować a potem obrabiac to w komputerze. Potem chciałem szkicować bez obróbki w domu, ale jakos mi to nie wychodziło i... zamierzam ;) powrócic do pierwszej metody... Czyli szkic i obróbka.

Mogę Ci przedstawic co sobie obmysliłem:

1. Robię szkic ołówkiem w miare dokładnie i brutalnie na szkicu opisuje go na żywo z odnośnikami. A wiec jaki kolor, jaka jasnosc koloru, jak separacja w przypadku gwiazd podwójnych itd... Czyli wszystkie potrzebne informacje, aby potem obrobic to w Corelu i Photoshopie (ja używam Photoimpression - kiedys mi ten program dodali do aparatu fotograficznego Canon i pomimo, ze ma znacznie mniejsze możliwości od PS, to kilka narzędzi uważam za lepsze).

2. Obrabiam w komputerze.

Przerobiłem nieco ten szkic epsilonów Lutni, aby zawierał opisy. Pewnie zwrócisz uwagę na kolory - prosze o wyrozumiałość - bo nie wiem jak je nazywać ;) Oczywiście separacje i katy ściagniete z internetu - az tak zaawansowany nie jestem (jeszcze ;) ), aby to mierzyć.

Efekt zamierzam uzyskiwac mniej więcej taki:

eps lyr s.jpg

Nie ukrywam, ze zainspirował mnie ten rysunek:

IMGmine-bilder-2.jpg

ze strony https://astronomysketchoftheday.wordpress.com/2014/07/14/iota-cassiopeiae/

 

PS Jeżeli w końcu będę miał dobrą pogodę, to spróbuje w końcu naszkicować coś nowego :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Hmm... jbędę się wstydziłą moich bohomazów, dopóki nie nauczę się szkicować tak dobrze jak Ty :) Zacznę od ioty Cas, bo to jedna z moich ulubionych gwiazd. Bardzo dobrze zaznaczyłes barwę składnika C. Widziałes niebieskawą, prawda? :) A ona ma wskaźnik barwy 3,50. Jest tak głęboko czerwona, tak czereśniowa, że niemal granatowa. Jest to tzw. zimna czerwień. Dlatego widzimy niebieskawy :) Bardzo dobrze jest. A Epsiliony: A i C są zbliżone do turkusu. D brudnożółtawy,B niby też ma coś z szaro-brudno-blado-żółtawego, ale tak widzę też kapkę wygaslego fioletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... jbędę się wstydziłą moich bohomazów, dopóki nie nauczę się szkicować tak dobrze jak Ty :) Zacznę od ioty Cas, bo to jedna z moich ulubionych gwiazd. Bardzo dobrze zaznaczyłes barwę składnika C. Widziałes niebieskawą, prawda? :) A ona ma wskaźnik barwy 3,50. Jest tak głęboko czerwona, tak czereśniowa, że niemal granatowa. Jest to tzw. zimna czerwień. Dlatego widzimy niebieskawy :) Bardzo dobrze jest. A Epsiliony: A i C są zbliżone do turkusu. D brudnożółtawy,B niby też ma coś z szaro-brudno-blado-żółtawego, ale tak widzę też kapkę wygaslego fioletu.

 

Moje szkice z miejsca obserwacji wyglądały podobnie, więc nie stresuj się ;). Szkic nie musi byc artystyczny (ale nie moze być też niestaranny), musi natomiast przekazywać informacje - tak wyczytałem w ksiazce "Niebo" Davida Levy'ego - trochę tam opisuje jak szkicować profesjonalnie planety, Słońce itd... W każdym razie polecam tę ksiażkę. Trochę pisze o tym tez Michał Bemowski: http://www.michalbemowski.pl/astronomia/artykuly.html

 

Obecnie miałem lekki zastój w obserwacjach - tak to jest jak się kupi kobyłę, a miało się fajniutki zgrabniutki, leciutki teleskopik ;)... Jeden centymetr różnicy w średnicy i kolosalna, gigantyczna różnica w poręcznosci... Ale mimo wszystko jestem bardziej zadowolony z Vixena :)

PS

Patrzę ze zgroza na niebo - cały czas chmury... :/

 

EDIT

Nie napisałem jak maluję gwiazdki w Photoimpression... Po prostu biorę narzędzie "spray", dobieram kolor i psikam - to wszystko ;).... Jak widac dysk Airego to robię podobnie. Najpierw psikam kolorem gwiazdy, potem psikam w środek kolorem tła, aby uzyskać pierścień. Następnie w sam srodek znowy psikam, aby uzyskać punkt centralny dysku.

Np. zrobione na szybo ... pewnie nie ma takiego koloru gwiazdy, ale to tylko przykład ;) :

hhh.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wyczytałem w ksiazce "Niebo" Davida Levy'ego - trochę tam opisuje jak szkicować profesjonalnie planety, Słońce itd...

 

 

 

Tak, ksiâzka zawiera fantastyczne szkice planet. Kiedys w sumie prôbowalem- po prostu robilem je starannie olowkiem.

 

W sumie to kwestia gustu- niemniej osobiscie, Bella, ta artystyczna obwôdka rozprasza i to by moglo byc rowne kolo - dla kontrastu z gwiazdami, ktore wyszly ciekawie. Informacje o gwiazdach bezcenne - tez lepiej by bylo to rozmiescic rzêdami, przestronnie. Za grosze mozna nabyc ksiâzke Patrick Moore "A-Z of Astronomy" zawiera skromne, ale - to co piszesz- staranne rysunki (David Watson), tabele i wykresy. Wydanie 1975, wiec dodatkowy smaczek'informacyjny';)

 

Zas co do joty- widzialem to w innych kolorach, przyglâdne sie ponownie- ale niskie altitude czy LP moze miec swôj wplyw na pomylony kolor, nie sâdzicie?

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum w związku z dyskusją o dyskach Airy'eo i rozdzielczości, natrafiłem na fajne fotki "hardkorowych" parek gwiazd. Co prawda większość to pewnie dla Australijczyków, ale podaje jako ciekawostka.

Hamal coś tam wspominał, ze buduje 20" lustro :mr.green: , więc będzie jak znalazł :)

http://www.alluna-optics.com/Alluna-Blog/116-blog-binary-star-measurements.html

binary-stars.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hip 66065 w Hydrze, bliziutko nieuchwytnej M83 - bardzo ładny teleskopowy binary poniżej 6 mag. Znów przypadkiem ;) Choc niestety mogłem pomylic z układem obok, teraz potrzebuję dobrej bazy danych lub GOTO:(

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium pokazuje mi ją jako pojedynczą, ale wieczorem spojrzę w katalogi. Jaki mniej więcej ma stopień separacji?

Mniej więcej 3-5 sekund, poza tym ich jasnosc nie rozni sie az tak znacznie i sprawialy wrazenie bialo-zóltych, ewentualnie niebieściły sie lekko. Bylo to 6 stopni altitude i sie dziwie gdybym trafil w inna gwiazde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cor Caroli i La Superba z wczoraj.

Niemożliwie zamieniam miejscami prawidłowe kolory (chocby właśnie w przypadku Serca Karola). Poproszę jakiś tip - jak rozróżnic, który składnik daje daną barwę? Stosować raczej max magnification?

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Niemożliwie zamieniam miejscami prawidłowe kolory (chocby właśnie w przypadku Serca Karola). Poproszę jakiś tip - jak rozróżnic, który składnik daje daną barwę? Stosować raczej max magnification?

Ja mam niewielki teleskop, więc myślę, że Koledzy lepiej wytłumaczą jak prawidłowo obserwować kolory. Ja jedynie zauważyłam, że przy wysokim stopniu separacji (np 20'') warto patrzeć przez okular 25mm. Powiększenie jest malutkie, ale za to wydaje mi się, że barwy są bardziej zgodne z danymi z literatury. Tak więc, Cor Caroli, przy 20mm wygląda u mnie tak: jaśniejsza z gwiazd jest lekko zielonkawa, a słabsza ma trudny do opisania kolor- jest tam coś z zieleni, ale przeważa ciepły, rdzawy odcień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

PiotrTheUniverse, czy tylko przy Cor Caroli masz problem z oceną barw? Wg mnie ta gwiazda jest pod tym względem szczególna. Wiele zależy od powiększenia. Na pierwszy rzut oka widziałam nawet błękitną i żółtawą. Nawet literatura podaje bardzo różne dane w przypadku Cor Caroli. Wg mnie to wyjątkowy, niełatwy przypadek i chyba sporo zależy od powiększenia. Przy innych gwiazdach nie zauważyłam takiej labilności obserwowanych barw,

Załączam fragment tabeli, w której nie ma wzmianki o ciepławym zabarwieniu ciemniejszego skladnika. A uważam, że przy małym powiększeniu ewidentnie je widać. Przy większym przechodzi w zieleń (jak zaznaczylam na szkicu)

 

post-29939-0-18066200-1464941638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrTheUniverse, czy tylko przy Cor Caroli masz problem z oceną barw?

 

Przy niektórych mam, z Jotą Cassiopeae było podobnie. Ale skoro sama miałaś różne spostrzeżenia, przyjrzę się z mniejszym zoomem. Wczoraj Y2 Delphini - 12 Delphini wyglądały żółtawo-niebieskawo, czasami też na zmiane:)) Używałem wczoraj głównie okularu 8mm więc potestuję jeszcze. Dzi€ki Bellatrix. Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mam szczêscie do nieplanowanych binarnych w polu widzenia. Wczoraj wpadl godny odnotowania 57 A i B Aql- prosty w obsludze, pomaranczowo - niebieski (wg. mnie) uklad w Orle. Szukacz preliminarnie pokazuje tam dwie 'lornetkowo' bliskie gwiazdy: ów 57, oraz 56.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Nieplanowane binarki to największa frajda :D Jak mi się taka nawinie pod rure, to od razu robię szkic z okularu (o szerokim polu) i w domu szukam w Stellarium :)

57 Aql, z tego co piszesz, piękna. Przy tak małej różnicy indeksów koloru, taki kontrast barw. Gdyby obserwować każdą z osobna, różnica bylaby mało wyczuwalna. A w układach podwójnych z kolorami dzieją sie prawdziwe cuda. A słuchaj, wiesz może jaki stopień rozdziału w nich jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej 40 sekund; Stellarium w tym przypadku też mogę się podeprzeć. A dokladniej 35,6 sekundy, czyli niemal identycznie co w Albireo. Odstęp spory, różna barwa, ale ich jasność tak wiele się nie różni. Ciekawe.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię patrzeć na gwiazdy podwójne, lubię czytać opracowania na ich temat lubię też FOTOGRAFOWAĆ :szczerbaty:

Z powodu braku lepszego rejestratora przy wyciągu MAK-a zamocowałem starą komórkę Sony Ericsson 3,0 Mpi. Po paru próbach mogę stwierdzić że projekcja afokalna za okularem Vixen NLV 6mm pozwala zarejestrować sporą część zestawienia wykonanego przez Bellatrix.

 

DSC02246  Algieba.jpg

Na pożegnanie Lwa - Algieba (gamma Leonis) https://pl.wikipedia.org/wiki/Algieba

grafico_orbita.php.png

Stelle Doppie jest tu nieocenione !!! http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=46768

 

 

DSC02249 Porrima.jpg

Na pożegnanie Panny - Porrima (gamma Virginis) https://pl.wikipedia.org/wiki/Gamma_Virginis

grafico_orbita.php Porrima.png http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=54650

 

 

Na koniec (tej :) serii ) coś co u nas nie zachodzi a wczoraj przed północą atakowało mnie prawie w zenicie.

DSC02254 Cor Caroli 1.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cor_Caroli

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.