Skocz do zawartości
Bellatrix

Wybrane najciekawsze gwiazdy podwójne i wielokrotne

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj byłam na obserwacjach, pierwszy raz od niemal miesiąca. Skorzytsałam z kawałka czystego nieba, które odsłoniło się dosłownie na krótką chwolę. Dlatego obserwowany obiekt nie jest szczególnie wyszukany. Ale było warto. W konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy znajduje się niespełna 2-magnitudowa, jasna gwiazda Dubhe.  

Jest ona układem wielokrotnym złożonym m.inn. z komponentu A, będącego systemem spektroskopowo podwójnym oraz z oddalonej od niego o 281'' gwiazdy Alpha UMa B (HD 95638). Składowa pierwotna jest złożona z gwiazd o typach widmowych G9III i A7,5. Ma zabarwienie blado-żółtawe, a odcień nieco pzypomina kolor skórki od chleba. Zbliżony kolor ma gwiazda Sadr (w Łabędziu).

Komponent B, to ciemna, ponad 7-magnitudowa gwiazda należąca do typu widmowego F7 ciągu głównego. Jej kolor nie jest więc niebieskawy, ale wobec pobliskiej jasnej gwiazdy o ciepłym zabarwieniu, na zasadzie kontrastu sprawia wrażenie białawej z subtelnym sinym odcienem. Obie gwiazdy dzieli znaczny dystans ok. 8 minut łuku, 

Alpha Ursae Majoris Dubhae.png

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Znalazłem bardzo ciekawe dwa układy podwójne ciekawie ułożone, jakby to było kopiuj-wklej. Były one w konstelacji Lutni. Jedna parka to gwiazdy HIP 94076 A (G2V) i HIP 94075 B (G5). Jedna z nich ma typ widmowy G2V, czyli takie jak nasze Słońce. Każda z nich też jest spektroskopowo podwójna. Przy drugiej jest odkryta egzoplaneta.

Druga parka to dwie gorętsze gwiazdy, jedna z nich - HIP 94043 A (również podwójna spektroskopowo) ma typ widmowy B5V i w teleskopie jest widoczna  jako ładnie błękitna gwiazdka.

Druga gwiazdka to HIP 94039, jest typu A i jest spektroskopowo podwójna.

a1.jpg.304685c471d2c568036f214fd9e96bea.jpg

a2.jpg.5f03485635efbb8fd0b78f27ab4baa58.jpg

Poniżej mój szkic:

hip.jpg.2ab17d42ef67a250a49e0a70e9547305.jpg

hip.bmp

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Planowałam obserwację M11, ale moją uwagę w jednej chwili przejęły dwa systemy podwójne znajdujące się nieopodal gromady. Naszkicowałam je i opisałam barwy. A w domu odszukałam, co to były za obiekty. Dość ciemne i na pierwszy rzut oka niepozorne. Ale za to chwytają za serce mnogością kolorów.

HIP 92391 skałda się z dwóch gwiazd o jasnościach 6,2 oraz 8,2 m, które są oddalone od siebie o 111''. Komponent pierwotny to brudnopomarańczowy chłodny olbrzym typu widmowego K2III. Kolor jest ciemny, wyraźnie pomarańczowy i ponury. Skadnik wtórny należy do typu widmowego z pogranicza G oraz K. Zadziwia niespotyką barwą, którą mozna przyrównać do koloru ostrygowego. Coś jak mieszanina jasnego kremu i szarości. 

Druga z gwiazd, która także zmieściła się w polu widzenia, to HIP 92296, złożona jest z komponentów 6,5- i 9,6- magnitudowych. Jaśniejsza z gwiazd jest kremowożółta, a słabsza posiada śliczne brudno-jagodowo-liliowe zabarwienie. Oba skłądniki dzieli 30''.

Wyjątkowo urocze gwiazdy. Urzekły mnie zarówno kolorami, jak i różnorodnością typów widmowych i klas jasności. 

HIP 92391 i HIP 92296.png

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta