Skocz do zawartości
Bellatrix

Wybrane najciekawsze gwiazdy podwójne i wielokrotne

Promowane odpowiedzi

Stellarium pokazuje mi ją jako pojedynczą, ale wieczorem spojrzę w katalogi. Jaki mniej więcej ma stopień separacji?

Mniej więcej 3-5 sekund, poza tym ich jasnosc nie rozni sie az tak znacznie i sprawialy wrazenie bialo-zóltych, ewentualnie niebieściły sie lekko. Bylo to 6 stopni altitude i sie dziwie gdybym trafil w inna gwiazde

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Albo byla to niedaleka HIP66400- uklad binarny, zas moje obiekty chowaly sie wtedy za jakas bardzo daleka chmurka. Najlepuej sprobuj zobaczyc obydwie - ostatni moment;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cor Caroli i La Superba z wczoraj.

Niemożliwie zamieniam miejscami prawidłowe kolory (chocby właśnie w przypadku Serca Karola). Poproszę jakiś tip - jak rozróżnic, który składnik daje daną barwę? Stosować raczej max magnification?

Edytowane przez PiotrTheUniverse

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Niemożliwie zamieniam miejscami prawidłowe kolory (chocby właśnie w przypadku Serca Karola). Poproszę jakiś tip - jak rozróżnic, który składnik daje daną barwę? Stosować raczej max magnification?

Ja mam niewielki teleskop, więc myślę, że Koledzy lepiej wytłumaczą jak prawidłowo obserwować kolory. Ja jedynie zauważyłam, że przy wysokim stopniu separacji (np 20'') warto patrzeć przez okular 25mm. Powiększenie jest malutkie, ale za to wydaje mi się, że barwy są bardziej zgodne z danymi z literatury. Tak więc, Cor Caroli, przy 20mm wygląda u mnie tak: jaśniejsza z gwiazd jest lekko zielonkawa, a słabsza ma trudny do opisania kolor- jest tam coś z zieleni, ale przeważa ciepły, rdzawy odcień.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

PiotrTheUniverse, czy tylko przy Cor Caroli masz problem z oceną barw? Wg mnie ta gwiazda jest pod tym względem szczególna. Wiele zależy od powiększenia. Na pierwszy rzut oka widziałam nawet błękitną i żółtawą. Nawet literatura podaje bardzo różne dane w przypadku Cor Caroli. Wg mnie to wyjątkowy, niełatwy przypadek i chyba sporo zależy od powiększenia. Przy innych gwiazdach nie zauważyłam takiej labilności obserwowanych barw,

Załączam fragment tabeli, w której nie ma wzmianki o ciepławym zabarwieniu ciemniejszego skladnika. A uważam, że przy małym powiększeniu ewidentnie je widać. Przy większym przechodzi w zieleń (jak zaznaczylam na szkicu)

post-29939-0-18066200-1464941638_thumb.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

PiotrTheUniverse, czy tylko przy Cor Caroli masz problem z oceną barw?

Przy niektórych mam, z Jotą Cassiopeae było podobnie. Ale skoro sama miałaś różne spostrzeżenia, przyjrzę się z mniejszym zoomem. Wczoraj Y2 Delphini - 12 Delphini wyglądały żółtawo-niebieskawo, czasami też na zmiane:)) Używałem wczoraj głównie okularu 8mm więc potestuję jeszcze. Dzi€ki Bellatrix. Edytowane przez PiotrTheUniverse

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ostatnio mam szczêscie do nieplanowanych binarnych w polu widzenia. Wczoraj wpadl godny odnotowania 57 A i B Aql- prosty w obsludze, pomaranczowo - niebieski (wg. mnie) uklad w Orle. Szukacz preliminarnie pokazuje tam dwie 'lornetkowo' bliskie gwiazdy: ów 57, oraz 56.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Nieplanowane binarki to największa frajda :D Jak mi się taka nawinie pod rure, to od razu robię szkic z okularu (o szerokim polu) i w domu szukam w Stellarium :)

57 Aql, z tego co piszesz, piękna. Przy tak małej różnicy indeksów koloru, taki kontrast barw. Gdyby obserwować każdą z osobna, różnica bylaby mało wyczuwalna. A w układach podwójnych z kolorami dzieją sie prawdziwe cuda. A słuchaj, wiesz może jaki stopień rozdziału w nich jest?

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mniej więcej 40 sekund; Stellarium w tym przypadku też mogę się podeprzeć. A dokladniej 35,6 sekundy, czyli niemal identycznie co w Albireo. Odstęp spory, różna barwa, ale ich jasność tak wiele się nie różni. Ciekawe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Art 69    223

Lubię patrzeć na gwiazdy podwójne, lubię czytać opracowania na ich temat lubię też FOTOGRAFOWAĆ :szczerbaty:

Z powodu braku lepszego rejestratora przy wyciągu MAK-a zamocowałem starą komórkę Sony Ericsson 3,0 Mpi. Po paru próbach mogę stwierdzić że projekcja afokalna za okularem Vixen NLV 6mm pozwala zarejestrować sporą część zestawienia wykonanego przez Bellatrix.

DSC02246  Algieba.jpg

Na pożegnanie Lwa - Algieba (gamma Leonis) https://pl.wikipedia.org/wiki/Algieba

grafico_orbita.php.png

Stelle Doppie jest tu nieocenione !!! http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=46768

DSC02249 Porrima.jpg

Na pożegnanie Panny - Porrima (gamma Virginis) https://pl.wikipedia.org/wiki/Gamma_Virginis

grafico_orbita.php Porrima.png http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=54650

Na koniec (tej :) serii ) coś co u nas nie zachodzi a wczoraj przed północą atakowało mnie prawie w zenicie.

DSC02254 Cor Caroli 1.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cor_Caroli

Pozdrawiam.

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435

Lubię patrzeć na gwiazdy podwójne, lubię czytać opracowania na ich temat lubię też FOTOGRAFOWAĆ :szczerbaty:

Z powodu braku lepszego rejestratora przy wyciągu MAK-a zamocowałem starą komórkę Sony Ericsson 3,0 Mpi. Po paru próbach mogę stwierdzić że projekcja afokalna za okularem Vixen NLV 6mm pozwala zarejestrować sporą część zestawienia wykonanego przez Bellatrix.

Pozdrawiam.

Jak umocowałeś tę komórke - przez taką przystawkę http://teleskopy.pl/Adapter-uniwersalny-do-smartfon%C3%B3w-%28iPhone,-Samsung%29-teleskopy-3233.html, czy wymysliłes własny patent?

Edytowane przez JSC

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Art69, piękne zdjęcia! Barwy Cor Caroli takie, jak widziałam w okularze 10mm (130/900). Szacun za Porrimę :) A czy mógłbyś sfocić iotę Cassiopeiae? Ta sama prośba do wszyskich Kolegów: jakby się Wam udało zrobić zdjęcia I Cas, to będę bardzo wdzięczna. Intryguje mnie barwa składnika C tego układu potrójnego.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na pożegnanie Lwa - Algieba (gamma Leonis)

Na pożegnanie Panny - Porrima (gamma Virginis

Beta Leonis Minoris - niecodzienny układ o separacji 11 sekund - ciąg dalszy tych smutnych pożegnań

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Art 69    223

Do Bellatrix

"Art69, piękne zdjęcia! Barwy Cor Caroli takie, jak widziałam w okularze 10mm (130/900). Szacun za Porrimę :) A czy mógłbyś sfocić iotę Cassiopeiae? Ta sama prośba do wszyskich Kolegów: jakby się Wam udało zrobić zdjęcia I Cas, to będę bardzo wdzięczna. Intryguje mnie barwa składnika C tego układu potrójnego."

Układ potrójny jota Cas (sep.4,6mag+6,9mag 2,5" + 8,4mag 7,2") jest jednym z piękniejszych wizualnie. Jednak jego foto to zbyt wielkie wyzwanie dla zwykłej komórki która nie jest wstanie rejestrować tak słabych składników. Przekonałem się o tym biorąc na cel Izar ( sep. 2.5mag+4.9mag 3,6") który jest w tym porównaniu znacznie łatwiejszy do fotografii. Wynik był slaby, składnik B zlewa się ze znacznie jaśniejszym i bliskim towarzyszem.

Sumując, jota Cas to zadanie dla obserwatorów bardziej zaawansowanych sprzętowo do rejestracji obrazu.

Do JSC

"Jak umocowałeś tę komórke - przez taką przystawkę http://teleskopy.pl/...skopy-3233.html, czy wymysliłes własny patent?"

Komórkę mocuję za pomocą samodzielnie wykonanego "ustrojstwa". Opiera się ono na plastikowym wyciągu od małego zabawkowego refraktorka. Wyciąg umożliwia płynną regulację odległości chwytaka na komórkę od płaszczyzny obrazowania okularu. Chwytak zaś, dzięki drewnianym listewkom dystansowym jest w stanie utrzymać komórki o różnej szerokości. Przed rozpoczęciem sesji ustawiam ostrość na jasnych gwiazdach a następnie zgrywam okular z telefonem na jakimś jasnym i dużym obiekcie typu latarnia.

Reszta zależy od seingu. B)

Pozdrawiam

P1100488.JPG

P1100493.JPG

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435

Komórkę mocuję za pomocą samodzielnie wykonanego "ustrojstwa". Opiera się ono na plastikowym wyciągu od małego zabawkowego refraktorka. Wyciąg umożliwia płynną regulację odległości chwytaka na komórkę od płaszczyzny obrazowania okularu. Chwytak zaś, dzięki drewnianym listewkom dystansowym jest w stanie utrzymać komórki o różnej szerokości. Przed rozpoczęciem sesji ustawiam ostrość na jasnych gwiazdach a następnie zgrywam okular z telefonem na jakimś jasnym i dużym obiekcie typu latarnia.

Zaawansowana technologicznie konstrukcja... :smokin:

Oś jest ruchoma? - tzn. wystarczy, że przekręcisz komórke i masz dostęp do okularu okiem? Czy przekrecasz kątówkę?

Edytowane przez JSC

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Art69, a jak byś opisał barwy ioty Cassiopeiae, a zwłaszcza składnika C?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Słuchajcie, trochę wstyd się przyznać- dzisiaj obserwowalam iotę Cas przez okular Barlowa. Oczywiście wiadomo, co się wtedy dzieje z ostrością/jakością obrazu przy tak niewielkim teleskopie, ale bardziej niż na ostrości zależało mi na rozdzieleniu składowych i podpatrzeniu ich barw. Składnik C joty Kasjopei jest czereśniowo-fiołkowy, przypomina nieco sok z jagód: niby fiolet, ale z wyraźnie ciepłym odcieniem. Bardziej niawet niż u Delty Corvi. Przypomnę, że iCas © ma mega wysoki wskaźnik barwy 3,50 i jest to pewnie węglówka. Czerwień tak głęboka, tak ciemna, że aż czereśniowa, stąd widzimy niespotykany kolor.

Jeszcze raz pilniej przyjrzałam się Eta Cassiopeiae. Jaśniejszy składnik jest lekko żółty. Ciemniejszy zaś fioletowo-granatowy. Indygowy. Zdecydowanie zimniejszy od koloru ioty Cas.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Albo byla to niedaleka HIP66400- uklad binarny

Tak własnie było - innej binarki tam nie ma, potwierdziłem z płaskim horyzontem:) Tak niskim, że do "tyłka" skorpiona zabrakło mi póżniej jedynie jakieś 0,5 stopnia.

Skoro zaś mowa o Skorpionie, to Butterfly Cluster ma najjaśniejszą gwiazdę tak czerwoną, że z pozostałymi, niebieskimi stanowi superwidok i na tych kilku stopniach. Pierwszy raz oglądałem telepem wykorzystując szeroki zoom 90×

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Art 69    223

Witam po krótkiej przerwie z nową porcją komórkowe astrofotografii. ;)

Widzę, że już nie muszę odpowiadać na pytanie Bellatrix w temacie kolorów jota Cas. Spojrzenie w kierunku północnym mam utrudnione z powodu konieczności przenoszenia sprzętu i stąd te moje milczenie.

Jako rekompensatę mogę za to zaprezentować inną słynną parkę która posiada sporą różnicę w kolorach i jasności składników.

Oto Ras Algethi czyli alfa Herculis. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ras_Algethi

DSC02278 Ras Algethi.jpg

grafico_orbita.php Ras Alg.png

http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=69102

Przy wczorajszym średnim seingu para ta prezentowała się całkiem przeciętnie. Dla zasady wykonałem kilkanaście fotek i na szczęście jedna ( ! ) trafiła w w wyjątkowo spokojną komórkę konwektywną co finalnym zdjęciu pozwoliło rozróżnić separację i kolor. Dodam tylko że z odwzorowaniem barw jest różnie ponieważ fotografuję za okularem Vixen NLV 6mm który jak mam wrażenie wprowadza pewien lekko żółty zafarb.

A teraz coś dla miłośników luźnych układów wielokrotnych.

DSC02272 Mizar.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mizar_%28gwiazda%29

Mizar i Alkor ze względu na swoją wzajemną odległość nie mieściły się w polu NLV 6 toteż do wykonania tej fotki użyłem okularu SW UW 11mm. Tym razem cały układ wszedł idealnie. Fotografowanie z dłuższym okularem jest o wiele łatwiejsze bo i obiekt nie tak żwawo umyka i z ostrością nie trzeba się pocić. :rolleyes:

c.d.n.

Pozdrawiam.

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Rasalgeti cudna. Kapeńka zieleni w bledszym składniku rzeczywiście jest zauważalna.

"Luźne" układy podwójne też są ciekawe. Dzisiaj przyjrzałam się Beta Lirae. Widzialam cztery gwiazdy ułożone tak, że formowaly coś zbliżonego do litery L, zbliżone kolorem. Może najjaśniejsza ze składowych minimalnie bardziej niebieskawa. Zastanawia mnie, czy w takich układach składniki powiązane są grawitacyjnie. Nieraz stopnie separacji wydawały się ogromne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta