Skocz do zawartości

Wybrane najciekawsze gwiazdy podwójne i wielokrotne


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

SAO 105104 genialnie ujęta i przepięknie widoczny kontrast barw (1,93 i -0,12). Ale w SAO 88276, gdzie wskaźniki wynoszą: 0,35 i 0,70, też powinien być dostrzegalny kontrast. I to wcale nie jakiś minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani, dzisiaj przyjrzałam się gwieździe Pi Andromedae. Układ zawiera dwie gwiazdy składowe: dość jasną 4,3-magnitudową oraz ciemniejszą, 8,5m. Jaśniejsza z nich należy do typu widmowego B5, a jej wskaźnik barwy (B-V) to -0,12. Słabsza z gwiazd posiada dość wysoki wskaźnik barwy równy: 0,67. Jednak w okularze teleskopu jaśniejszy składnik widoczny jest jako biały z lekko chłodnym (słabo błękitnym) odcieniem, a ciemniejszy składnik sprawia wrażenie niebieskiego.

post-29939-0-22081300-1473723065.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jaka cudna gwiazda. Regor, Gamma Velorum. Klejnot Południowego Nieboskłonu, błękitna piękność. Układ sześciokrotny, w którego skład wchodzi gwiazda Wolfa-Rayeta oraz gorące gwiazdy typu widmowego O.

Zwróćcie uwagę na niezwykle starannie wykonany szkic. Jego autorem jest Jeremy Perez, a jego dzieła można oglądać na stronie "The Belt of Venus".

 

Własnie piszę referat o Gammie Velorum. Ale pewnie nigdy nie będzie mi daje jej ujrzeć.

post-29939-0-78406000-1474114086.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosman, nic z tych rzeczy! To tylko taka romantyczno-buntowniczo-marzycielska metafora :D Po cichu mam nadzieję (by nie rzec pewność), że ujrzę kiedyś Skarby Południa, w tym Gammę Velorum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! Właśnie miałam napisać, że to coś pod kolor pościeli/obrusu, którego ktoś nie wybiela i pozwala mu naturalnie lekko pożółknąć (ale wstrzymałam się z obawy o niesłuszne podejrzenia, że może niestarannie robię pranie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w katalogu gwiazd podwójnych z możliwością ustawienia parametrów wyszukiwania, znalazłam przedziwny skarb: Deltę Bootis czyli Printseps. Zachęcam Was, abyście przyjrzeli się tej gwieździe, gdyż Wolarz jest coraz niżej i niedługo obserwacja Delty Boo nie będzie możliwa.

Separacja z rozmachem: 106'', więc nadaje się na każdy teleskop. Jasność głównego składnika to 3,56 mag, typ widmowy G8 III i wskaźnik barwy (B-V): +0,95. Z klei dla ciemniejszej gwiazdy: 7,89 mag, typ: G0 V i wskaźnik barwy: +0,63.

Typy widmowe obu gwiazd są podobne. Jaśniejsza z nich ma nieco późniejszy typ oraz odrobinę wyższy wskaźnik barwy, więc można się spodziewać, że będzie intensywniej żółta. I jest to prawda. Kolor jaśniejszej przypomina nieco wyblakłą skórkę od cytryny. Barwa słabo nasycona, możnaby rzec, że płowa. A druga z gwiazd ma niezwykle trudny do określenia kolor. Blisko pół godziny wpatrywałam się w ten subtelny odcień i nadal miałam dylemat, jak go sprecyzować. Jest to coś na pograniczu bladożółtego i popielatych szarości. Najchłodniejsza z możliwych żółtych opcji. Szarawo-żółty, to będzie najbardziej trafne określenie :)

post-29939-0-43371400-1474760156.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.