Skocz do zawartości

Wybrane najciekawsze gwiazdy podwójne i wielokrotne


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Ałć, strona się złamała ale wkleiłem szkic (koleżanki Belleatrix) gromady Trapez w prawym dolnym rogu więc widać o co chodzi :)

 

Ja w mieście to tam widuje same gwiazdy :(

Nie mogę zgadnąć czym są te trzy gwiazdki w jednej linii, które co prawda nie należą do Trapeza ale są bardzo charakterystyczne i blisko.

Czy jedna z nich to jest HIP 26235?

 

Z tego co się domyślam Twój teleskop chyba jakoś obraca obraz, więc szkic z natury rzeczy nie pokryje się z widokiem z Slellarium z owej godziny.

 

Jak widać ten Trapez jest w samym, najjaśniejszym centrum "akcji" - w szyi niejako :)

 

Pozdrawiam

trapez.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się jakoś szczególnie dobrze na szkicach, bo zwykle szkicuję układy gwiazd zamiast DS-ów, ale wydaje mi się, że użyłeś zbyt mało przezroczystego pędzla. To powinna być taka cieniusia mgiełka. Ale lepiej niech ktoś z Kolegów się wypowie. I przy okazji oceni mój szkic gromady Trapez, bo nawet nie wiem, co mam poprawić przy następnym rysunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się jakoś szczególnie dobrze na szkicach, bo zwykle szkicuję układy gwiazd zamiast DS-ów, ale wydaje mi się, że użyłeś zbyt mało przezroczystego pędzla. To powinna być taka cieniusia mgiełka. Ale lepiej niech ktoś z Kolegów się wypowie. I przy okazji oceni mój szkic gromady Trapez, bo nawet nie wiem, co mam poprawić przy następnym rysunku :)

Całkiem możliwe, że zbyt mocny pędzel. Miałem naszkicowane dość "mocno" i tak się postarałem odwzorować ;)

No i w okularze na M42 zazwyczaj widzę właśnie mleko... nie wiem czy to tylko mój umysł, czy serio tam jest tak biało

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja użyłam pędzla o stopniu pokrycia jakieś 2-3 %. Wtedy nie wychodzi taka "płachta" tylko coś jak welon. I warto dopilnować, aby brzegi nie były zbyt ostre, tylko, żeby płynnie przechodziły w czerń tła. Też tego nie potrafię zrobić jak należy. Za mało DS-ów szkicowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Marcin z tej strony, Szczecin na linii.
Bellatrix, pisałaś kilka stron temu o ciasnych układach i w jaki sposób ułożyć listę takich. Otóż jest fajny soft do tego: http://www.astrosurf.com/legalet/Astro/WdsPIck.html. W połączeniu z Cartes Du Ciel i umiejętnością dorzucania w tym programie obiektów do listy obserwacyjnej bardzo łatwo stworzyć własny zestaw gwiazd, na podstawie indywidualnych parametrów. Jedyne co Tobie (chyba) nie podpasuje to nazwy podwójnych - WDS Pick czerpie nazwy wprost z jedynego słusznego katalogu - Washington Double Stars. Polecam przestawienie się na nazewnictwo WDS - bliżej źródła, a i "więcej mówią". Zawierają na ten przykład 'kod odkrywcy', czyli np.: STF to Struve, J to John Herschel, H, to Wilhelm Herschel i tak dalej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Zobaczcie, w konstelacji Kasjopei jest piękna gwiazda podwójna (w rzeczywistości ma jeszcze dwa ciemne składniki, więc można ją nazwać poczwórną). To jest gwiazda WZ Cassiopeiae, Cudowna kompozycja węglówki ze wczesną B. Poniżej zamieszczam parametry układu, przykładowe zdjęcie oraz lokalizację:

WZ Cas:
A: 7,0 mag, C9,2

B: 8,0 mag, B2ne,

sep= 58''

post-29939-0-77788000-1480725895.png

post-29939-0-54487200-1480725948_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prześwicie między chmurskami, na niezupełnie ciemnym jeszcze niebie udało mi się przez kilka minut popodziwiać powyższą parkę. Widok zaiste przepiękny. Nawet w moim mizernym sprzęcie SW 90/900 kolosy soczyste i pięknie kontrastujące. O dziwo najlepiej prezentowały się w stosunkowo małym powiększeniu z okularem 26 mm. Im krótsza ogniskowa, tym mniej soczyste barwy dostrzegałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

To wspaniale, gratuluję! :) Dziękuję, że przyjrzałeś się tej gwieździe i podzieliłeś się spostrzeżeniami. A słuchaj, byłaby możliwość, że zrobiłbyś szkic? (o ile pogoda pozwoli jeszcze raz rzucić okiem na WZ Cas). Ja spróbuję dzisiaj ją upolować.
Szkic nie musi być jakiś szczególnie piękny- wystarczy, że w najprostszym programie graficznym uwzględnisz obserwowaną parę, barwy składowych i co najwyżej gwiazdy tła na granatowym tle. Jestem bardzo ciekawa jak widzisz cudną WZ Cas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wspaniale, gratuluję! :) Dziękuję, że przyjrzałeś się tej gwieździe i podzieliłeś się spostrzeżeniami. A słuchaj, byłaby możliwość, że zrobiłbyś szkic? (o ile pogoda pozwoli jeszcze raz rzucić okiem na WZ Cas). Ja spróbuję dzisiaj ją upolować.

Szkic nie musi być jakiś szczególnie piękny- wystarczy, że w najprostszym programie graficznym uwzględnisz obserwowaną parę, barwy składowych i co najwyżej gwiazdy tła na granatowym tle. Jestem bardzo ciekawa jak widzisz cudną WZ Cas.

To raczej ja dziękuję Tobie za wyszukiwanie i wskazywanie takich perełek do podziwiania, bo ja ani czasu, ani cierpliwości do tego nie mam.

A z tym szkicem to nie bardzo, bo raz że u mnie już niebo znikło zupełnie na rzecz brudnorudej zasłony i tylko teleskop samotnie marznie na polu i pewnie muszę go już do domu przynieść, a dwa że ja szkiców nigdy nie robiłem i raczej mi to nie wyjdzie. Tak z pamięci to nie potrafię, a w trakcie obserwacji to ani tyle, bo trzeba by ciągle okulary na nos zakładać żeby coś naszkicować, i zdejmować by luknąć w okular teleskopu i paruje to wszystko i gubi się gdzieś... ech, szkoda gadać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Bellatrix

Spójrzcie co dzisiaj udało mi się ujrzeć: cztery składowe Kastora! :) Dotychczas miałam trudności z dostrzeżeniem składników A i B jako dwóch osobnych gwiazd, gdyż niska przejrzystość powietrza to utrudniała. Dzisiaj był lekki mróz i powietrze wyjątkowo suche. I nareszcie zobaczyłam malusią przerwę pomiędzy Kastorem A i B. Literatura opisuje barwy obu gwiazd jako białe. Nie zgodzę się, gdyż da się zauważyć subtelną różnicę. Komponent A jest biały z bardzo słabym niebieskawo-sinym odcieniem. Gdy następnie skierujemy wzrok na gwiazdę B (o podobnej jasności) zachwyci nas przeuroczy ecru, nieco wpadający w bananowy. Barwy są prześliczne. Obie gwiazdy: A i B należą do typu widmowego A, z tym, że pierwsza z nich do wcześniejszego, a druga do nieco późniejszego A. Stąd ta delikatna, acz dostrzegalna różnica.

Trzecim składnikiem systemu jest pomarańczowa, bardzo ciemna gwiazda C. U mnie była zaledwie widoczna, ale dało się rozróżnić, że ma pomarańczowy odcień. Komponent D jest jeszcze ciemniejszy i jego barwa była trudna do rozróżnienia.

post-29939-0-64624000-1481585036.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.