Skocz do zawartości

TS Marine 28x110 plus żuraw, statyw równoległoboczny czy...?


robi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem w dziale ATM, DIY, modyfikacje taki wątek:

 

TS Marine 28x110 plus żuraw, statyw równoległoboczny czy...?

 

http://astropolis.pl/topic/53793-ts-marine-28x110-plus-zuraw-statyw-rownolegloboczny-czy/?hl=%2Blornetka+%2Bts+%2Bmarine+%2B28x110

 

Zapraszam do konsultacji tematu wyboru i konstrukcji właściwego „montażu” dla lornetki wagi ciężkiej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów na zlocie w bieszczadach miał fajny statyw dla właśnie tej lornetki, dokładniej 20x110. Z przeciwwagami na trójnogu. Ale za nic nie mogę sobie przypomnieć, kto, bo w ciemnościach i przy chwili pogody był taki chaos, że patrzyło się przez co mogło, nie do końca kodując aspekty techniczne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowalem sie na cos takiego:

- statyw 1,75 cala
- extension tube 400mm
- widly Sky-Watcher
- lorneta o wadze cca 7kg


Calosc nie jest lekka, ale niesamowicie stabilna i umozliwia nosnosc nawet do 20kg.
Tuba sprzyja temu, ze nie musi sie podnosic nogi statywu, albo niewiele podnosic.
Nie placza sie wiec pod nogami. Juz moja fanaberia bylo to, ze we wnetrzu tuby zainstalowany
zostal trzpien i za pomoca przekladni stozkowej i widocznej korbki mozna sobie podniesc
widly z lorneta o dalsze 200mm. To duzo !

Oczywiscie dla wiekszej lornety widly z wiekszym rozstepem. Podaje link, jesli sie nie otworzy,
sprobuje innego sposobu. Z tabletem roznie to bywa, np. teraz wkladanie obrazku mam nieaktywne...
Sprobowal bym z notebooku.

http://zbignieww.sweb.cz/Z03.jpg

 

Z03.jpg

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lorneta kątowa... TS Marine niestety ma standardową budowę ;-) Marzę o komforcie obserwacji, mniej więcej

jak na załączonym obrazku. Błądzenie po niebie z Nikonem 10x50 to prawdziwy odlot... ;-)

a gdyby tak podobnie z TS-ką?

post-28666-0-43597900-1463135974.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle się opisałem i wszystko gdzieś mi się zgubiło, więc esencja:

 

1. Optuję za żurawiem, ale z prawdziwego zdarzenia: funkcjonalnym i ergonomicznym w każdej sytuacji. Do tego lekki i składny.

Ten z Astrokraka to ubogi krewny do mojego pomysłu, Janusz się nie obrazi, wie o co chodzi...

Sprzedałem pod presją potrzeby funduszy i do dziś żałuję, natychmiast bym odkupił, gdyby nowy właściciel Czech chciał tylko...

 

2. Leżak to naprawdę na plażę lub do sanatorium ; jak do samolotów, ISS, NOSS a w dzień do ptaszków czy innych ciekawych obiektów ?

 

3. Dobrym żurawiem to można jednocześnie i obserwować i trzymać w ręku kawkę, herbatę czy grzać ręce w kieszeniach. Doskonałe wyważenie - podstawa !

 

4. W tandemie dobsona i lornety oglądałem przez całe noce, gdy znudziło mi się jednooczne patrzenie, prostowałem kręgosłup i surfowałem po niebie,

od czasu do czasu fixując pozycję hamulcem i zwalniając ręce do popicia herbatki...

 

5. Nie bez kozery daję ten punkt, czyli powtórzenie kanonu: funkcjonalny, ergonomiczny, lekki, składny i szybki do rozłożenia i złożenia . Howgh :)

 

Na koniec foteczki żurawia, który zdradziłem :( Mogłem na niego posadowić również małą lornetkę.

 

2261_23_12_09_10_18_19.jpg

 

2261_16_04_07_10_11_48.JPG

 

Poniżej mała lornetka Vixena 9x63. Hamulec został przerobiony z widocznej gałki na dźwigienkę ( fotka pierwsza ), został również domontowany uchwyt z duzej patelni "odkrytej" przy kontenerze na śmieci :))) Zadne tam obmacywanie lornety, ale wygodne i precyzyjne sterowanie uchwytem ( także pierwsza fotka )

 

2261_16_04_07_10_09_39.JPG

 

2261_16_04_07_10_15_16.JPG

 

Statyw też własnego pomysłu, nie trzeba było przy nim wogóle majstrować z zablokowaniem nóg. Po rozłożeniu same się zablokowały...

 

Acha, Aha, Ha ! Nośność powyższego żurawia oceniam tak na 10 do 15 kg

 

:)

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoim podwórku można zrobić sprzęt stacjonarny , czyli fotel samochodowy ze szrotu , a jako osie obrotu , piasty kół z czopami ( też ze szrotu) , w 100 kilogramach konstrukcyjne powinno się zmieścić , tu jest zdjęcie, jakiegoś delikatnego badziewia ze sklejki http://www.starchair.com/LPix_files/KarinFuji_5B.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoim podwórku można zrobić sprzęt stacjonarny , czyli fotel samochodowy ze szrotu , a jako osie obrotu , piasty kół z czopami ( też ze szrotu) , w 100 kilogramach konstrukcyjne powinno się zmieścić , tu jest zdjęcie, jakiegoś delikatnego badziewia ze sklejki http://www.starchair.com/LPix_files/KarinFuji_5B.jpg

 

 

Dobreeee :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.