Skocz do zawartości

Teneryfa - La Palma 1-12 czerwca


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Planując wyjazd na Teneryfę bądź La Palmę trzeba ustalić priorytety: obserwacje wizualne, astrofotografia głębokiego nieba, szerokie pola, piesze wędrówki po górach polecam, cudowne (!), czy time lapsy i zdjęcia Drogi Mlecznej na tle księżycowych krajobrazów zbyt dużo do wyboru i można się nieco zagubić. Nie wspomnę o licznych zakamarkach na Teneryfie (urwiska na północnym wybrzeżu, kity na południu, nocka na Altavista del Teide Refuge (3270 m n.p.m. połączona z poranną wyprawą na szczyt Teide) i wiele, wiele więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko dodać, że była to moja najlepsza wakacyjna wyprawa. Rok temu mówiłam to samo po powrocie z Teneryfy, ale La Palma jest zupełnie inna i wyjątkowa. Z resztą nie tylko wyspa, bo spędziłam ten cudowny czas z równie wyjątkowymi ludźmi. Chciałabym podziękować całej ekipie, która była z nami, a najbardziej naszym kierowcom czyli Maxowi i Panasowi, którzy dzielnie pokonywali trudne i kręte drogi La Palmy i Teneryfy - w dzień i w nocy po obserwacjach kiedy padali z niewyspania :) Niesamowite przeżycia, wzruszenia i zapierające dech widoki (także te przez Pablitusa) - to wszystko oferuje La Palma, a w pakiecie z taką grupą daje po prostu wspaniały wyjazd. Dziękuję również za prezenty i wspólne świętowanie moich okrągłych urodzin. Mam nadzieję, że za rok uda się to powtórzyć :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc !

 

Czy mieszkając w La Puncie codziennie jezdziliscie na miejsce obserwacji ? Wydaje sie, ze to jest ponad godzinę jazdy górskimi serpentynami...

https://www.google.pl/maps/dir/28.761227,+-17.866927/38780+La+Punta,+Prowincja+Santa+Cruz+de+Tenerife,+Hiszpania/@28.7344459,-17.9579751,13z/data=!3m1!4b1!4m11!4m10!1m3!2m2!1d-17.866927!2d28.761227!1m5!1m1!1s0xc6bf14fade43fc9:0xa3e92bc6734797c9!2m2!1d-17.943954!2d28.6765408

 

A na miejscu - widzę, że to przy drodze - nie było ruchu samochodowego w nocy ?

 

Ciekawi mnie też jaka była waga najcięższego przewożonego elementu (pewnie lustro ?) i czy mniejszy osprzęt astro włożyliście do bagażu głównego czy podręcznego.. Zapewne lecę tam na początku wrzesnia i chcialbym skorzystać z Waszych doświadczeń !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc !

 

Czy mieszkając w La Puncie codziennie jezdziliscie na miejsce obserwacji ? Wydaje sie, ze to jest ponad godzinę jazdy górskimi serpentynami...

https://www.google.pl/maps/dir/28.761227,+-17.866927/38780+La+Punta,+Prowincja+Santa+Cruz+de+Tenerife,+Hiszpania/@28.7344459,-17.9579751,13z/data=!3m1!4b1!4m11!4m10!1m3!2m2!1d-17.866927!2d28.761227!1m5!1m1!1s0xc6bf14fade43fc9:0xa3e92bc6734797c9!2m2!1d-17.943954!2d28.6765408

 

A na miejscu - widzę, że to przy drodze - nie było ruchu samochodowego w nocy ?

 

Ciekawi mnie też jaka była waga najcięższego przewożonego elementu (pewnie lustro ?) i czy mniejszy osprzęt astro włożyliście do bagażu głównego czy podręcznego.. Zapewne lecę tam na początku wrzesnia i chcialbym skorzystać z Waszych doświadczeń !

 

Cześć. Lustro razem z opakowaniem ważyło 30,5kg i to był faktycznie najcięższy element .Łączna waga zapakowanego teleskopu wraz z szukaczem 80mm to prawie 90 kg. Cały mój podręczny to były okulary i trochę ciuchów + sprzęt fotograficzny na szyi. Faktycznie mieliśmy długi dojazd do miejscówki. 43km ekstremalnymi serpentynami zajmowało 1g15min. Ruch na takiej drodze jest mały , bo to droga przez park narodowy.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że szukaliśmy lokalizacji naszej "bazy wypadowej" jeszcze bliżej miejscówki (Puntagorda i okolice). Jednak kompromis między ceną, lokalizacją i stanadardem sprawił, że wylądowaliśmy w La Puncie i gdybym drugi raz miał decydować, nie zmieniłbym na inną opcję. La Palma to wyspa, która nie posiada dużej bazy turystycznej. W dużej mierze to prywatne "finki" - wiejskie domki przystosowane dla turystów. Znaleźć coś w północno-zachodniej części wyspy dla takiej ilości osób (9) to spore wyzwanie i myślę, że całkiem dobrze to wyszło. Jeśli ktoś wybiera się w skromniejszym gronie (tak do 5 osób ), można znaleźć coś fajnego bliżej wjazdu na miejscówkę.

 

W czasie obserwacji, każdej nocy przejeżdżało obok nas kilka samochodów. Jeśli ktoś zapuszcza się trudną drogą na wysokość 2500 metrów to raczej w celach zbliżonych do naszych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie waszym zdaniem było lepsze niebo: na Teneryfie czy na La Palmie?

 

ps.

jestem pod wrażeniem waszej wycieczki - gratuluję, byłem na obu wyspach, ale zwykle jedynie z lornetką.

Tak z ciekawostek no obu wyspach są gotowe obserwatoria do wynajęcia - czasem za darmo czasem z symboliczna opłatę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają koszty pobytu na La Palmie? Wrzućcie jakieś zestawienia, polecane adresy noclegów, knajpek, itp. i koszty samochodu na wyspie.

 

 

Darek_B bardzo dobre pytania * dołączam się ! - z racji tego , że się wybieram w sierpniu ...- bilety kupione jeszcze brakuje noclegu i pojazdu .

 

Tak z ciekawostek no obu wyspach są gotowe obserwatoria do wynajęcia - czasem za darmo czasem z symboliczna opłatę.

 

ScopeDome - Możesz to rozwinąć i dać namiary !

 

post-19663-0-03268700-1465896646.jpg

 

A tu mi brakuje namiaru na miejscówkę , numer pokoju , kierunek balkonu ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie waszym zdaniem było lepsze niebo: na Teneryfie czy na La Palmie?

(...)

Tak z ciekawostek no obu wyspach są gotowe obserwatoria do wynajęcia - czasem za darmo czasem z symboliczna opłatę.

 

Z perspektywy dwóch wyjazdów - Teneryfa 7-8/10, La Palma 8,5-9,5/10 ;)

Na Teneryfie do wynajęcia jest MONS. Jeśli o tym piszesz, to jest to tragiczna opcja. Lustro w złym stanie, jeden okular do dyspozycji, szukacz, który ciężko nazwać szukaczem, teleskopu nie można skierować poniżej 15*, więc traci się ten dodatkowy kawałek nieba w stosunku do Polski.

 

A tu mi brakuje namiaru na miejscówkę , numer pokoju , kierunek balkonu ...

To nie balkon...to taras w jednym z naszych domków. Kierunek południowo-zachodni, dokładnie tu:

 

miejscówka.jpg

 

 

Odnośnie zestawienia kosztów i ogólnych porad, postaram się jutro (dziś) opisać to i owo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) wspólne świętowanie moich okrągłych urodzin. Mam nadzieję, że za rok uda się to powtórzyć :)

 

Aga, obawiam się, że za rok nie uda się powtórzyć twoich okrągłych urodzin ;)

 

 

Gdzie waszym zdaniem było lepsze niebo: na Teneryfie czy na La Palmie?

 

Warunki na Teneryfie były lepsze od bieszczadzkich, ale po La Palmie były... nieco rozczarowujące.

I obawiam się, że jeśli tego sam nie doświadczysz, to nie do końca możesz to sobie wyobrazić :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają koszty pobytu na La Palmie? Wrzućcie jakieś zestawienia, polecane adresy noclegów, knajpek, itp. i koszty samochodu na wyspie.

 

Po kolei:

 

1. Na La Palmę trzeba się dostać. Z tego co wiem, są dwie lokalne linie lotnicze i dwóch operatorów promowych. Promy są nieco droższe i co oczywiste, podróż jest znacznie dłuższa. Tutaj nie ma wątpliwości - Binter Canarias to najlepsza opcja. Bardzo fajna obsługa, loty w obie strony już za 50-60 euro. Bagaż podręczny do 6kg i rejestrowany do 20kg w cenie biletu. W naszym przypadku przekroczenie limitów nie stanowiło problemów. W ogóle czytając wcześniej opinie, byłem przygotowany na bardzo przyjazną obsługę. Samolot lata nawet 10 razy dziennie.

 

2. Po La Palmie trzeba jeździć. Polecam lokalną, kanaryjską firmę, która wynajmuje samochody - https://www.cicar.com/ENPrzerabialiśmy w zeszłym roku jedną z tych "wielkich, międzynarodowych" (GoldCar,EuropCar, Hertz) - nigdy więcej. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje, zalecam bardzo uważne czytanie warunków umowy. Właśnie sprawdziłem na stronie Cicar'a - ceny na La Palmie i Teneryfie są praktycznie identyczne.

 

3. Na La Palmie trzeba mieszkać. Z tym był największy problem ale to kwestia ilości osób. Jeśli ktoś wybiera się mniejszą ekipą (3-5) to problem automatycznie staje się mniejszy. Priorytetem staje się lokalizacja w okolicach północno-zachodniego krańca wyspy z uwagi na jak najkrótszy dojazd na szczyt.

Kilka opcji, które rozważaliśmy:

 

http://www.booking.com/hotel/es/casas-rurales-los-marantes.pl.html

 

http://www.booking.com/hotel/es/herenio.pl.html

http://www.booking.com/hotel/es/la-oliva.pl.html

Powyższe dwa są po sąsiedzku więc zakładaliśmy opcję wynajmu obu.

 

http://www.booking.com/hotel/es/la-verada.pl.html

 

Ostatecznie Aga wygrzebała z czeluści internetu taką stronę i skorzystaliśmy z ich oferty. Mogę zdradzić, że za 6 nocy wyszło dokładnie 119 euro na osobę.

 

4. Na La Palmie trzeba jeść. Tutaj nie bardzo pomogę. Byliśmy pod tym względem bardzo samodzielni. Własne zakupy, własne gotowanie ;) Co ciekawe, poznaliśmy miłego pana, który jeździ po okolicy naszego lokum i rozwozi świeże ryby :)

Raz byliśmy w restauracji przy plaży w Tazacorte ale nazwy nie pamiętam ani specjalnie nie polecam ;)

 

IMG_20160605_201115.jpg

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gacrux, Decrux, Mimosa...Agena i Toliman :)

 

Miejscówka obserwacyjna na La Palmie znajduje się nieco na północ od tej na Teneryfie. Mimo to, również udaje się złapać większą część Krzyża Południa i dwie najjaśniejsze gwiazdy Centaura. Co prawda nie udaje się złapać Acruxa, co udało się rok temu z Teneryfy ale to i tak więcej niż się spodziewałem (nie sprawdzałem wcześniej co dokładnie wychodzi ponad horyzont na La Palmie).

Co ciekawe, Panasmaras jako pierwszy zlokalizował i potwierdził Tolimana z Ageną zanim jeszcze zrobiłem zdjęcie :) Ten to ma sokole oko nie tylko do czarnych kleksów :D

 

krzyzcentaur.jpg

 

DSC_0562.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, Panasmaras jako pierwszy zlokalizował i potwierdził Tolimana z Ageną zanim jeszcze zrobiłem zdjęcie :)

 

 

No przecież α Centauri i Krzyż były głównym daniem pierwszej części sesji - same się nie upolowały, trochę za nimi biegałem :)

 

Mimosa nie jest wcale taka niebieska :( Wyżej nie wschodziła?

 

Wchodziła nieco wyżej. Być może ten zrzut ze Stellarium nie uwzględnia refrakcji atmosferycznej. Ale do Acruxa trochę zabrakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.