Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

Paether    11282

Oczywiście nie musi to być regułą

Raczej nie jest :) Byliśmy w zeszłym roku w marcu i powitało nas 25-27 stopni na dole, a śnieg widziałem w mikroskopijnych ilościach tylko na szczycie Teide ;)

Max był w tym roku i przysłał mi sporo zdjęć zaśnieżonej kaldery ale nie zgłaszał żadnych problemów z wyjazdem gdziekolwiek ;)

^6213AF1596D9B82F0B06A4829B732FE41A94BD0A174A89C546^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

bamus    759

Swoją drogą ciekawe czy byłby ktoś chętny na zimowy wyjazd (luty/marzec) :g:

interesting :g: ten sam program czy cos nowego?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11282

Na razie głośno myślę ;)

Swoją drogą, EasyJet otworzył właśnie bezpośrednie połączenie Gatwick - La Palma ;)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11282

ten sam program czy cos nowego?

Właśnie przyszedł mi do głowy...Maraton Messiera :)

Wyzwanie kusi niesamowicie.

W okolicach 25 marca przyszłego roku, między szerokością geograficzną 12 a 37 stopni (Kanary to okolice 28-go równoleżnika) można zgarnąć w jedną noc wszystkie 110 obiektów :read::astronom:

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11282

Mimo wielu teleskopów zlokalizowanych w Obserwatorium, zdecydowanie najbardziej rzucają się w oczy dwa potężne (17 metrów) lustra teleskopu Magic, służącego do obserwacji w zakresie promieniowania gamma. Z tego co się później dowiedzieliśmy, w planach jest wybudowanie kolejnych (większych) tego typu urządzeń. Poniżej obecnych zabudowań obserwatorium prowadzone są prace budowlane. Trzeba będzie sprawdzić co się tam jeszcze ciekawego buduje ;)

W końcu zapomniałem o tym doczytać, ale kilka dni temu wyskoczyła mi informacja na FB. Jak wspomniałem w cytowanym poście, dowiedzieliśmy się, że kolejne będą większe, ale takiego rozmachu się nie spodziewałem :)

Na La Palmie zostanie zbudowanych 19 teleskopów Czerenkowa, służących do obserwacji promieniowania Czerenkowa, generowanego przez oddziaływanie wysokoenergetycznego promieniowania gamma z ziemską atmosferą. Stosowną umowę podpisano dopiero we wrześniu, ale będąc tam w czerwcu widzieliśmy prace ziemne pod prototyp dużego teleskopu.

Co znaczy dużego? Obecnie działające na La Palmie teleskopy MAGIC (widoczne poniżej jako dwie białe "kratownice") mają średnice po około 17 metrów. Cały nowy kompleks będzie się składał z 4 dużych (23 metry) i 15 mniejszych (12 metrów).

32835056736_c1ac9633ca_h.jpg

North-Array-1.png

W celu uzmysłowienia sobie ogromu projektu, poniżej nasze grupowe zdjęcie pod jednym z MAGIC'ów ;)

gallery_19663_44_201181.jpg

https://www.cta-observatory.org/about/array-locations/la-palma/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta