Skocz do zawartości

Zakrycie Neptuna przez Księżyc - 26 VI 2016 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Transmisja będzie trwała przez całą noc i obejmie również zakrycie gwiazdy Lambda Aquarii oraz obserwacje Marsa, Jowisza i Saturna. Tego samego dnia nastąpią inne zakryciowe zjawiska:

- cień Io na tle tarczy Jowisza (od tego zaczniemy obserwować, jeszcze na nieco rozjaśnionym niebie)

- wyjście Phobosa z cienia Marsa (małe szanse?)

- wejście Deimosa w cień Marsa (znacznie łatwiejsze, bo zdecydowanie dalej od Marsa)

masz dokładne godziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Io to tak o zachodzie Słońca trzeba szukać, Phobos jak pamiętam - 23:45. Deimos 10 minut później (można próbować jeden po drugim).

 

Pewnie to by wyglądało tak, że najpierw polujemy na Io (ogólnie cała tarcza Jowisza), a później na Saturna. O 23:00 rzucimy się na Marsa, aż do północy. Później pół godziny testów kamerki na DSach. Po 00:30 to już same zakrycia związane z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie stopnia zakrycia określiłem przewidywaną jasność Neptuna podczas odkrycia. Odkrycie trwa około 9 sekund i po tym czasie zobaczymy go w pełnej okazałości. Na osi X - czas od momentu rozpoczęcia odkrycia w sekundach. Na osi Y - jasność w magnitudo. Wprowadziłem do tego fakt, że na brzegach Neptuna mamy mniejszą jasność powierzchniową.

 

Jeśli kamera pozwoli, to postaram się nagrywać w jak największym FPS. Może jeszcze uda się uchwycić jak jest w połowie zakryty (połowa tarczki). Oby tylko tego Neptuna było widać i aby seeing sprzyjał.

Zakrycie Neptuna - wykres.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Takie małe przypomnienie, bo zjawisko nastąpi już za tydzień.

 

Mam nadzieję, że znajdą się zainteresowani do zaobserwowania tego zjawiska. Można to zrobić na kilka sposobów - zamiast obserwować moment zakrycia i odkrycia, można też spróbować zrobić 2-3 godzinny timelapse z prowadzeniem na Neptuna. Wyszłoby coś takiego:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran to Uran. Pod jakim kątem Neptun wjedzie za, a pod jakim wyjedzie zza krawędzi Księżyca?

Czy znane jest zakrycie/odkrycie muskające obiekt w US (pod bardzo ostrym kątem bliskim 0) czegoś bardzo jasnego albo jakoś ciekawego - z lat odkąd ludzkość filmuje to jako tako precyzyjnie?

Czego nowego (oprócz topografii terenu zakrywanego lub zakrywającego ciała) nauka może się dowiedzieć z takich zakryć?

Można coś odkryć o atmosferze?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga! Do zjawiska pozostało kilkanaście godzin! Za pół godziny wrzucę tutaj link do dzisiejszej transmisji. Mam nadzieję, że się powiedzie - trochę chmur lata.

 

Zakrycie Neptuna wyjdzie podobnie jak z Uranem, tylko jest trochę ciemniejszy :)

Trochę za bardzo nie rozumiem o co chodzi z tym bardzo ostrym kątem - chodzi o zakrycia brzegowe?

Ze względu na zdecydowanie większe rozmiary kątowe Neptuna, metoda zakryciowa gorzej się nadaje do uchwycenia nierówności terenu.

Tak samo, jeśli chodzi o atmosferę - nic takiego na Neptunie wizualnie nie dostrzeżemy, a hipotetyczna atmosfera Księżyca byłaby lepiej widoczna na zakryciach gwiazd. Bo wtedy mielibyśmy stopniowe pojaśnienie gwiazdy przy odkryciu. A już teraz i tak mamy stopniowe pojaśnianie ze względu na to, że odkrycie Neptuna nie następuje nagle, tylko przez 9 sekund.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie siedzę przed Syntą i piszę ten post ;) Widziałem zakrycie Lambda Aquarii, Neptuna na razie nie jestem w stanie zobaczyć - za ciemny. Oby przy odkryciu było lepiej. Niebo też jakieś cudne nie jest, przejrzystość taka sobie (przez te upały?), a w dodatku niskie położenie Księżyca. Będzie ciężko, ale zobaczymy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz szczęście. Ja dużo nie miałem, bo przez całą noc miałem problemy z chmurami i kiepskim seeingiem. Rozładował sie nam router, a nie było czym naładować. Resztę działaliśmy offline. Zakrycie gwiazdy nastąpiło za chmurami i ciągle jest źle...

 

Przy okazji, bardzo przepraszam za niedopilnowanie (ładowarka do routera była konieczna). Mam głowę zawaloną myślami o sesji, stąd też myśli odchodziły na bok... mam nadzieję, że pogoda u wielu innych jest łaskawa i sami to zobaczycie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar, nie przejmuj się, tak to u nas z pogodą bywa, ze nie zawsze wychodzi tak jak byśmy chcieli. Dla mnie jesteś Wielki, że podjąłeś sie tak fajnego zadania i tak super wszystko przygotowałeś. Ja w oczekiwaniu na odkrycie jak zwykle Newtonem 8" robię fotometrię zaćmieniowej w Herkulesie a ED 120 czeka na odkrycie Neptuna z rosnącą obawą, że Księżyc do tego czasu nie pojawi się zza domu sąsiada. Życzę czystego nieba w Suwałkach

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję braku pogody. U mnie co prawda jakoś świetnie nie było, ale przynajmniej nie było chmur, do czasu. Otóż wróciłem z powrotem na miejsce i przy okazji przegapiłem odkrycie λ Aqr siedząc na astropolis... Trudno... Gorzej jednak było z tym, że pojawiły się nagle cieniutkie chmury. Zgadnijcie w którym fragmencie nieba - tak, tam gdzie Księżyc. Przez teleskop pierwsze co zauważyłem, to poprawę seeingu i widoczności w stosunku do warunków w czasie zakrycia λ Aqr. Było to zrozumiałe, bo obiekt znajdował się wyżej niż poprzednio. Niestety chmurki nie pozwoliły na bezpośrednią obserwację odkrycia Neptuna. Za to były dwa kilkusekundowe momenty kiedy udawało mi się dostrzec tą planetę mied,y chmurami (oczywiście już po odkryciu). Cóż... Nie były to może wymarzone obserwacje ale przynajmniej zobaczyłem Neptuna. Orientuje się ktoś, kiedy następne takie zjawisko?

 

A teraz idę spać. Jasne niebo, więc i tak nie ma na co patrzeć. Dobranoc ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze powiem tak. Neptuna zaobserwowałem na żywo pierwszy raz. i powiem... dupy nie urywa. zwykłą mała niebieska kropka. odkrycia nie zarejestrowałem, bo:
a ) MAK ma za małą światłosiłę i nie wyrobił
b )za długi czas dałem i Neptun zniknął w blasku Księżyca
Ale λ Aqr zarejestrowana. przynajmniej jestem zadowolony :) widziałem bardziej spektakularne zjawiska zakryciowe, ale wtedy miałem lepszy sprzęt (ale warunki gorsze :D )

Mimo tego proszę. chwila po odkryciu
λ Aqr

T4fU3wo.jpg

 

Orientuje się ktoś, kiedy następne takie zjawisko?

dołączam się do pytania


O już wiem. 15 września

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O godz 1.26 zniknęła mi w Krakowie czerwonawa gwiazdka, widoczna na poniższym zdjęciu po prawej stronie od Księżyca. Neptuna nie widziałem ani się nie zarejestrował nawet na przepalonych zdjęciach.

Zdjęcie zrobione przez MAK 150/ 1800 plus Pentax K-5.

IMGP7427o.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom sąsiada uniemożliwił obserwację odkrycia Neptuna. Zabrakło 7 minut. Gdy wreszcie zobaczyłem, seeing był tak fatalny, że to czy widzę Neptuna jako tarczkę a nie punkt było chyba wyłącznie sugestią. Maksymalne powiększenie jakie mogłem zastosować to 120x choć tak naprawdę obraz się uspokajał dopiero przy 60x.

 

A tak przy okazji -co mamy 15 września?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Udalo sie odkrycie przez te kilka sekund od pierwszego momentu. Wg oczekiwan, w zgodzie z seeingiem na tej wysokosci- Neptun rozjasnial sie, anizeli bylo widac w detalu wylanianie sie jego tarczy. Bardzo fajne zdarzenie! Widzialem Synta 8 z 150x, a w momencie gdy troszeczke sie oddalil- w 240x, cala tarczka w polu widzenia z kraterami na terminatorze. Przy mniejszych zoomach nie dalbym rady wyciemnic pola. Probowalem wypatrzyc przed zakryciem- przyszly popularne chmurwy, ale i tak nie bylo szans.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.