Skocz do zawartości

Delta Optical Extreme 15x70 ED - flara/aberracja na Jowiszu i Saturnie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od kilku miesięcy posiadam wymienioną w temacie lornetkę i spokoju nie daje mi zupełnie niesatysfakcjonujący obraz Jowisza i Saturna - tarcza planety to właściwie jasna okrągła "flara", z momentami lekko widocznym fioletem (aberracja chromatyczna). W przypadku Saturna z trudem można dopatrzeć się obecności pierścieni. Spędziłem dużo czasu manipulując ostrością ale oczywiście niewiele to daje. Mój wzrok jest już niestety daleki od ideału, stąd nie jestem do końca pewien czy ewentualne wady wzroku nie "dokładają" się do problemu...

 

Pytanie brzmi, czy w tej serii lornetek jest to normalne, czy może trafił mi się wadliwy egzemplarz? Jak wypadają planetki np. w TS 17x50 Marine (dość podobna optyka)? Dodam, że gwiazdom w centrum pola nie da się niczego zarzucić (przy brzegach już gorzej, co pokrywa się z testami tej lornetki).

 

Wiem po opiniach że "ED" w nazwie jest nieco na wyrost, ale mimo wszystko nie spodziewałem się czegoś takiego... Lornetki nie kupowałem rzecz jasna do obserwacji planet, niemniej pewien niedosyt pozostaje... Pamiętam efekt "wow" po ujrzeniu Saturna za pomocą legendarnego Kronosa BPC 20x60 wiele lat temu, o 15x70 ED w żaden sposób nie da się tego powiedzieć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam lornetki 15x ale mam 10x i 20x. Przy 20x widac jajowate coś w przypadku saturna,

By dopatrzec sie obecnosci pierscieni, z czarną przerwą miedzy nimi a planetą - potrzeba wiekszych powiekszen/teleskopu. Podobnie by zobaczyc pasy na Jowiszu. Przy 20x cos tam majaczy ale nie ma to porownanie do teleskopowych powiekszen.

Wiec z Twym wzrokiem raczej wszystko ok.

 

Co do aberacji - mysle ze za 1500pln nie mozna kupic lornetki bez wady aberacji chromatycznej. To raczej czysty marketing z ta nazwą ED. Lekki zafarb na jowiszu widac w ed80 ktory kosztuje ponad 2tpln, ma 1 tor optyczny nie 2 jak w lornetce... a gdzie tu jeszcze koszt okularow i pryzmatów.

 

pozdrawiam

 

Edit: jesli marzą ci sie lornetkowe widoki w premium jakości raczej naszykuj sie na taki wydatek, zwróc uwagę na walute:

http://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-100-mm-45-ed-apo-binocular-1-25-eyepiece-sockets2.html

https://www.amazon.com/Kowa-Lander-Standard-Optics-Binoculars/dp/B001H0FJI0?ie=UTF8&*Version*=1&*entries*=0

 

mysle ze nawet w chwalonych fujinon dopatrzysz sie niezlej aberacji.

Edytowane przez tomeczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam lornetki 15x ale mam 10x i 20x. Przy 20x widac jajowate coś w przypadku saturna,

By dopatrzec sie obecnosci pierscieni, z czarną przerwą miedzy nimi a planetą - potrzeba wiekszych powiekszen/teleskopu. Podobnie by zobaczyc pasy na Jowiszu. Przy 20x cos tam majaczy ale nie ma to porownanie do teleskopowych powiekszen.

Wiec z Twym wzrokiem raczej wszystko ok.

 

Co do aberacji - mysle ze za 1500pln nie mozna kupic lornetki bez wady aberacji chromatycznej. To raczej czysty marketing z ta nazwą ED. Lekki zafarb na jowiszu widac w ed80 ktory kosztuje ponad 2tpln, ma 1 tor optyczny nie 2 jak w lornetce... a gdzie tu jeszcze koszt okularow i pryzmatów.

 

pozdrawiam

 

Dzięki, dobrze wiedzieć, trochę mnie to uspokoiło. W przypadku Saturna jestem momentami w stanie dopatrzeć się obecności pierścieni, jednak są to bardzo krótkie chwile, bo efekt flary/zafarbu/AC drży/nasila się przy najdrobniejszych ruchach oczu (nota bene, lornetka jest na statywie).

 

Jestem w stanie przyjąć te argumenty, zastanawia mnie jednak czemu poziom aberracji w tej lornetce został tak dobrze oceniony w teście http://www.optyczne.pl/269-Test_lornetki-Delta_Optical_Extreme_15x70_ED.html("świetnie korygowana aberracja chromatyczna") :wassat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi, czy w tej serii lornetek jest to normalne, czy może trafił mi się wadliwy egzemplarz? Jak wypadają planetki np. w TS 17x50 Marine (dość podobna optyka)?

Mam DO Skyguide 15x70 i TS Marine 15x70, jeśli chcesz to mogę nimi dzisiaj polukać na Jowisza, i dam znać jak jest z flarami. Ogólnie z tego co pamiętam w obu lornetkach Jowisza da się ustawić ostro, ale kolorki dookoła są. Natomiast nie pamiętam żeby były pionowe, poziome czy skośne "flary" ("flara" w sensie - dłuższy świetlisty "pas") - dlatego mogę to sprawdzić :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem DO Extreme 16x70 i znalazłem zapis z obserwacji sprzed 3 lat mówiący o teście na Saturnie. Nie było łatwo wyostrzyć (duża jasność planety). Nieosiowe patrzenie utruniało ten proces. Jak się przyłożyłem to w obu okularach udało mi się w końcu wyostrzyć. Było widać pierścień, malutki ale jednak był. Wkręciłem też filtry polaryzacyjne by trochę przyciemnić obraz. Pomogło w ustawianiu ostrości, ale Saturn wynikowy był wówczas "bledszy".

Aha, aberacji nie zanotowałem. Być może była jakaś minimalna, ale napewno niewielka, bo gdyby była większa to bym to odnotował. Dla porównania mam zapis o niewielkiej aberacji przy krawędzi Księżyca.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Jowiszu nie mam problemu z wyostrzeniem obrazu w TS 15x70 MX Marine a co się tyczy abarracji to trzeba idealnie dobrać rozstaw tubusów,w nieosiowym patrzeniu zawsze wyskoczy. Niedawno miałem okazję porównać przez krótką chwilkę dosłownie obraz z Luntem 16x70 bo posiadacz zwijał się z miejscówki i szczerze piszac M57 w Lutni to samo co w TS a co sie tyczy astygmatyzmu na dużych gwiazdach różnicy specjalnej się nie dopatrzyłem, obraz taki sam. Chyba gdyby poświęcić na to zagadnienie wiecej czasu może jakie niuanse kto wie by wyszły. Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Jowiszu nie mam problemu z wyostrzeniem obrazu w TS 15x70 MX Marine a co się tyczy abarracji to trzeba idealnie dobrać rozstaw tubusów,w nieosiowym patrzeniu zawsze wyskoczy. Niedawno miałem okazję porównać przez krótką chwilkę dosłownie obraz z Luntem 16x70 bo posiadacz zwijał się z miejscówki i szczerze piszac M57 w Lutni to samo co w TS a co sie tyczy astygmatyzmu na dużych gwiazdach różnicy specjalnej się nie dopatrzyłem, obraz taki sam. Chyba gdyby poświęcić na to zagadnienie wiecej czasu może jakie niuanse kto wie by wyszły. Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu Waszych opinii dochodzę do wniosku, że chyba niezbyt dobrze scharakteryzowałem to, co widzę w mojej DO Extreme. "Flara" nie jest chyba dobrym określeniem, bo żadnych świetlistych pasów nie doświadczyłem. Problem to duża trudność w wyostrzeniu i wrażliwość na nieosiowe patrzenie i bardzo duża jasność tych planet, przez co obraz można scharakteryzować jako niewielki "płonący" dysk; aberracja nieznaczna i zeleżna od (nie)osiowego patrzenia. I faktycznie, przy jaśniejszym niebie jest nieco lepiej (wczoraj zrobiłem na szybko test na Jowiszu krótko po godz. 20.00).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ewentualnie coś dojrzeć na Jowiszu to tylko przy jeszcze względnie jasnym niebie. Kiedyś zrobiłem fotki naszemu satelicie komórką przy jeszcze jasnym niebie a pózniej na ciemnym. Przy jasnym niebie było co nieco widać choć kiepsko przyznam, a na ciemnym wyszła jasna okrągła plama! Wniosek nasuwa się sam! Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o testy oddzielania pierścienia Saturna to jest to zwyczjanie a maly power do tej apertury. W moim Nikonie 20x56 oraz pentaxie 20x60 w dobrych warunkach dawalo sie uzykać oddzielanie ale zalezalo to do seeingu. W zmodyfikowanym Celestronie 34x100 udaje sie to w zasadzie zawsze. W mojej opini (mialem 2 sztuki) DO extreme posada znacznie mniejsza AC do legendarnego Fuji a ustepuje mu (znacznie) w sprawnosci układu.

 

W tej cenie jest to lornetka warta polecenia.

 

Proponowalbym zakryc obiektywy przeslona do 50 mm, zmiana ogniskowej przy ciemniejszym obrazie powinna umozliwic oddzielanie pierścieni Saturna.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że dołącze się do wątku; nikonem ex16x50 rzecz jasna pierścieni Saturna też nie rozdzielę, gdybym nie wiedział że to pierścień, miałbym kłopot w ustaleniu co to jest. Być może gdyby inklinacja była korzystniejsza, to kto wie?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku dużej lornety 28x110, pierścień jest widoczny na tyle że, bez większego problemu można go ustalić i oddzielić. W przypadku Jowisza sprawa wygląda trochę inaczej: na jasnym niebie kiedy tylko da się się go zobaczyć, można dostrzec dwa pasy choć jest to na granicy (bynajmniej mojej) widzialności. Podobnie w nikonie w/w też, tyle że bardziej wmawiając sobie coś tam dostrzegam. Po ciemku podziwiać mogę Jowisza już jako Jupiter wraz z jego księżycami. Ciekawy jestem czy przysłanianie obiektywów w 28x110 coś by poprawiło (jak wspomniał Kolega Lysy).

AC w nikonie ex jest całkiem znośne podobnie w 28x110 warunkiem jednak jest dobry rozstaw tubusów.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce się bawić w małe planety przez lornetkę to optymalnie jest przysłonić obiektyw tak, aby źrenica wynosiła ok. 2-2.5mm

Np. Lorntkę 15x70 warto przysłonić do 30mm. Mamy wtedy lornetkę 15x30 z 2mm źrenicą i zminimalizowanymi aberracjami optycznymi wynikającymi z jakości lornetki jak i niedoskonałości naszego oka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten pomysł z przysłanianiem obiektywów, będę musiał spróbować :) Robiłem to swego czasu w moim refraktorze 120/600 i działało nieźle, chociaż nie czułem się komfortowo ze świadomością że obcinam aperturę. Ale w lornetce to inna para kaloszy, bo to i tak nie jest sprzęt do planet :)

 

A co do mojego sprawdzania TSki i DO Skyguide na Jowiszu, to we Wrocku wciąż są chmury wieczorami / w nocy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.