Skocz do zawartości

Marsjański problem


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna głowię się czemu mój Mars w okularze jest... no właśnie jakoś taki 4OmQKXm.jpg (obraz poglądowy). Mimo zastosowania soczewki Barlowa 1,5x (f/16) nadal jest jako strasznie przejaśniony dysk. Lustrzanka też nic nie daje. 0 szczegółów. Teleskop to MAK 127. Używałęm okularów 10 i 20mm wraz z soczewkami Barlowa 1,5 i 2x. nic nie dają, tylko przyciemniają obraz, a Mars nadal jest jako czerwona kropa bez szczegółów. Czy ktoś też miał taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak. Księżyc, Jowisz i Saturn są widoczne idealnie. Pasy na Jowiszu widoczne, cień Ganimedesa też widziałem, na Saturnie czasem majaczy przerwa Cassiniego, na Księżycu widoczne struktury, wszystko pięknie i ładnie. Mars jedynie jako taki dysk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Mars jest zdecydowanie najtrudniejszą planetą do zobaczenia szczegółu z "trójki" z Jowiszem i Saturnem. Mars ma bardzo słabo kontrastowe szczegóły. A jeśli jest odwrócony tą "gorszą" stroną, to na prawdę ciężko coś zobaczyć. Jak dla mnie szczegóły Marsa są do łapania przy dobrym seeingu i to ze sporym wysiłkiem. No może czapę widać w miarę rozsądnie, ale to jak jest akurat widoczna, bo też nie zawsze jest :) A jak na Marsie jest burza piaskowa, to już nic nie widać...

Na zdjęciach zarysy kontynentów i czapa powinny wychodzić bez większych problemów, ale to wymaga jakiejś rozsądnej kamerki, dobrej ostrości i kolimacji. Nie widziałem Twoich zdjęć, wiec nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale JaLe ma rację bo Twoje fotki na facebooku też nie są ostre....

 

Andrzej

mówisz konkretnie o...

Jeżeli gwiazdy widzisz jako rozmyte plamki tzn masz niewyostrzony obraz.

gwiazdy mam ostre

 

Generalnie Mars jest zdecydowanie najtrudniejszą planetą do zobaczenia szczegółu z "trójki" z Jowiszem i Saturnem. Mars ma bardzo słabo kontrastowe szczegóły. A jeśli jest odwrócony tą "gorszą" stroną, to na prawdę ciężko coś zobaczyć. Jak dla mnie szczegóły Marsa są do łapania przy dobrym seeingu i to ze sporym wysiłkiem. No może czapę widać w miarę rozsądnie, ale to jak jest akurat widoczna, bo też nie zawsze jest :) A jak na Marsie jest burza piaskowa, to już nic nie widać...

Na zdjęciach zarysy kontynentów i czapa powinny wychodzić bez większych problemów, ale to wymaga jakiejś rozsądnej kamerki, dobrej ostrości i kolimacji. Nie widziałem Twoich zdjęć, wiec nie wiem.

ale jak nic nie widać? jest jako czerwona jasna plama. to chyba nie o to chodzi

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz konkretnie o...

 

Nieobrażaj się. Znalazłem stare fotki z opzycji. Czyli wtedy było super . Jak wyglądało zobacz :

Fotka pojedyncza klatka :

mars2poj.jpg

 

a po stackowaniu filmiku :

 

mars2.jpg

 

Też nie rewelacja ale wtedy miałem tylko newtona 900 i toucama.

 

Piszesz że usuwasz fotki z aparatu - znaczy cykasz pojedyńcze ? Jedna na setki wyjdzie ostra. Trzeba filmować i stackować.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nieobrażaj się. Znalazłem stare fotki z opzycji. Czyli wtedy było super . Jak wyglądało zobacz :

Fotka pojedyncza klatka :

attachicon.gifmars2poj.jpg

 

a po stackowaniu filmiku :

 

attachicon.gifmars2.jpg

 

Też nie rewelacja ale wtedy miałem tylko newtona 900 i toucama.

 

Piszesz że usuwasz fotki z aparatu - znaczy cykasz pojedyńcze ? Jedna na setki wyjdzie ostra. Trzeba filmować i stackować.

 

Andrzej

nie mam opcji filmowania a wątek o pomocy z wyborem nowego aparatu milczy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do foto Planet to nie aparat, tylko kamerka, która nagrywa avik zawierający, np kilka tysięcy klatek a z tego program do stackowania wybiera kilkaset najlepszych. Z tego jest jedna fotka, którą potem się dodatkowo obrabia.

DS też planuje ;) ale kamerkę rozważam. problem z budżetem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.