Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać w przedziale 250zł do 600zł


ToMko90PL

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu na naszym forum udzielał się doświadczony a zarazem świetny z optyki i teorii McArti i jednak sugerował stawianie na syntę 8 cali.

 

Ten post był mocno emocjonalny dlatego zapamiętałem go sobie do dziś :D

 

http://astropolis.pl/topic/31216-teleskop-do-ksiezyca-i-planet/page-9?do=findComment&comment=383383

 

Co ciekawe spierano się w podobnych kwestiach ... historia się powtarza :)

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega,wykres,tabelka.

Moje napiszesz coś z własnego doświadczenia odnośnie tematu Blessera i 10".

 

CZEKAMY ! ! !

No przeciez pisałem, ze moje odczucia są identyczne z tabelką, kolegą, wykresem... Nie posiadam 10" lustra (bo mi takie w ogóle nie jest potrzebne), ale obserwowałem takimi niebo, a nawet większymi.

Napisz moze co widzisz w swoim teleskopie... Napisz uczciwie i szczerze... czy zdarzył ci się seeing, ze widziałeś wyraźnie tylko dwa pasy na Jowiszu i jak często się to zdarza?

Podkreśliłem słowo "wyraźnie", bo ono jest ważne dla nowicjuszy. Mający doświadczenie zawsze zobaczy więcej, bo jego mózg wie czego szukać i jak to wygląda. Ktoś, kto przez kilka lat obserwuje SkyLuxem tez zobaczy wiecej niz dwa pasy...

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kiepskim seeingu używam pow. 150x,widok i tak jest świetny,przy lepszych warunkach używam pow.200-250x i to już jest bajka.tych widoków nie da się opisać,detal na Jowiszu jest niesamowity.

Najczęściej jednak używam pow. 200x i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, abym na Jupku widział tylko pasy.

No,ale ja mam trochę większy telep i obserwuję planety tylko tuż po zmierzchu,to naprawdę dużo zmienia.

 

Newton to nie jest typowy wymiatacz planet,o tym wszyscy dobrze wiemy,ale swoje potrafi.

Nie mogę tylko znieść tego porównania 10" do Bleesera 70/700.To jakiś absurd !

 

 

Stanowczo stwierdzam : mylisz się !

 

I jeszcze raz podkreślam :

 

Trzeba wybrać odpowiednią porę na obserwacje planet Newtonem.

 

Pozdrawiam Michał W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś napisać jakie szczegóły widzisz, a nie że widok jest świetny i niesamowity!

Jak często widzisz tranzyt księżyców Jowisza na tle jego tarczy oraz ich cienie (łatwiejsze do obserwacji)? Zawsze (kiedy przechodzą)?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienie jeśli są widzę zawsze,nawet w pow.150x,a samymi tarczami księżyców bywa różnie.

Co Ci będę pisał,jak są dobre warunki wygląda to tak.

 

Przy 150x taki widok.. Gratuluję wyobraźni :) Takie detale to na Barbados na laptopie D.Peacha widać z 14" SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienie jeśli są widzę zawsze,nawet w pow.150x,a samymi tarczami księżyców bywa różnie.

Co Ci będę pisał,jak są dobre warunki wygląda to tak.

 

attachicon.gif13015434_1078879332179984_7358975948526586389_n.jpg

 

Musisz mi w takim razie pokazać takie cudo :). Ja do tej pory przez 10" Newtony widziałem mniej więcej tak (przy dobrych warunkach...):

Dla porównania SkyLux w zasadzie każdych warunkach wygląda tak (no moze troche jasniejszy jest w rzeczywistości - jasnośc bardzo zalezy od powiększenia w takiej małej aperturze...):

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wrocilem z malego testu porownawczego, ktorego nie mialem w planie. Teleskopy to; Newton 150/f6 i refraktor 90/910mm SW. Niebo zasnute ciagle przez cienka warstwe chmur, ale za to seeing stabilny. Obiekty ktore ogladalem to; Ksiezyc, Jowisz, a tylko przez refraktor, Mars. Niebo niezupelnie ciemne, wiec takie jakie powinno byc. W obydwu teleskopach, ilosc detali na Ksiezycu i Jowiszu praktycznie taka sama. Jednak przy takich samych powiekszeniach, obraz w Newtonie jasniejszy, co sprawia wrazenie lepszego. W refraktorze obraz bardziej stabilny, a pasy rownikowe na Jowiszu wygladaja bardziej kontrastowo i sa bardziej postrzepione, w porownaniu do Newtona. Jednak wraz z zapadnieciem nocy, ilosc szczegolow na Jowiszu bedzie w Newtonie spadac, a w refraktorze pozostanie taka sama, o ile utrzyma sie seeing.

Jezeli chodzi o filmik zamieszczony przez JSC, to nie jest on miarodajny, gdyz nawet dzisiaj widzialem Jowisza lepiej przez swojego Newtona.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSC mówisz aby założyć seeing 2 przy swoim wykresie.... A bardziej optymistycznie załóż 1,5 i pozamiatane. Na jasnym niebie około zachodu słońca często taki jest.

 

 

I to jest kluczowe zdanie tego całego sporu,którego jakoś nikt nie bierze pod uwagę ! ! !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już doczytałem. To tylko cieni się tyczyło :) Z 14" w super warunkach można się na pewno zbliżyć do takiego obrazu, choć trudno porównać obraz zatrzymany do "dynamicznego" live.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Musisz mi w takim razie pokazać takie cudo :). Ja do tej pory przez 10" Newtony widziałem mniej więcej tak (przy dobrych warunkach...):

Dla porównania SkyLux w zasadzie każdych warunkach wygląda tak (no moze troche jasniejszy jest w rzeczywistości - jasnośc bardzo zalezy od powiększenia w takiej małej aperturze...):

 

 

Wybacz,ale jeśli nie widzisz różnicy,to po co ta dyskusja ?

 

Te filmiki nie są miarodajne do rzeczywistości i jednym i drugim przypadku !

Edytowane przez jupiter1969
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wybacz,ale jeśli nie widzisz różnicy,to po co ta dyskusja ?

 

Te filmiki nie są miarodajne do rzeczywistości i jednym i drugim przypadku !

Nigdy nie będą w 100% miarodajne, bo każdy inaczej widzi, każdy ma swoje ulubione powiekszenia, i codzienie są inne warunki atmosferyczne....

 

W każdym razie przed chwilka wróciłem z bardzo szybkiej obserwacji :) - seeing w Słupsku dzisiaj wymiata, jednak zgnębiła mnie osiadająca rosa... i musiałem zrezygnować po kilkunastu minutach :kwasny: , więc nie zdążyłem w zasadzie dokładnie przestudiować planet... nie mówiąc już o innych obiektach...

W moim refraktorze 80/1200 Jowisz jak z tego filmiku z Synty 8", widoczne dwa pasy z lekkimi strukturami + majaczący pas południowy i pociemnienia na biegunach... WCP była akurat po drugiej stronie planety, a ksiezycom nie zdążyłem sie przyjrzeć (a szkoda, bo teraz patrzę na http://www.shallowsky.com/jupiter/, że był chyba akurat tranzyt... zmyliła mnie podczas obserwacji jakas gwiazdka po lewej stronie tarczy...

Pieknie widać było struktury Marsa - Syrtis Major Planum/Tyrrhena Terra

Saturn - pierścień z przerwą Cassiniego oraz lekkim paskiem (paskami) na planecie.

Księzyc... w tym momencie z teleskopu ściekała juz woda :icon_neutral:, ale obrez stabilny jak nigdy!

Niestety zapomniałem mojego okularka 6mm (może by się akurat dzisiaj przydał?) został włożony do innego teleskopu :/, to co ogladałem to głównie przez Kellnera 12,5mm oraz zooma Vixena LV 8-24mm (nie ta jakość co w/w Kellner czy orciak...)

 

PS Zapewne prędzej czy później skorzystam z zaproszenia - za które z góry dziękuję! :)

 

PS2 Myślę, ze zamiast tych wszystkich. że tak powiem polemik - lepiej zamieszczać relacje z obserwacji szkice lub przykładowe filmiki ;)

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSC z ciekawości - WCP widzisz w refraktorach np. 70 mm ?

 

W Vixenie 80/1200 jest widoczna

W SkyLuxie 70/700 niegdy jej nie widziałem, ale może miałem zawsze pecha i była niewidoczna, a młody byłem wtedy i głupiutki - bo myslałem, ze Cartes du Ciel (podobnie jak Stellarium) pokazuje prawdę i sugerowałem się tym programem...

W 70/900 (Bresser Lyra) - chyba widoczna - tak mi się przynajmniej wydawało.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.