Skocz do zawartości

AZ EQ5GT - wykres po osią


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,koleżanki...szlak mnie już trafia więc zwracam sie do was o pomoc. Mam od paru miesięcy AZ EQ5GT. Fajna maszynka - nie powiem. Ma tylko jeden wk.... mankament...prowadzi piękny wykres ale....poniżej osi 0 w PHD wiec wykres wygląda w miarę ładnie, z RMS w granica 0,65-0,80" dla RA ale co z tego jak jedzie ciągle pod osią i daje poprawki po ok 1-2 arc sec. prawie co każdy kadr z guidera...Zmienialem wyważenie od skrajnie east po west i neutrum - ciągle to samo. Regulowałem docisk slimaka do slimacznicy - to samo na skasowanym luzie jak i na niewielkim luzie w RA.... kable upięte, guider sztywny....ustawienia guidera to agresywność 80-85, min mo 0.20, histereza 0,15 max RA movement 1500....więcej grzechów nie pamiętam....ma ktoś jakiś pomysł? Regulowałem też napięcie paska od prawie lekkiego po sztywne jak skóra na byczych jajach...i ciągle to samo :) jestem w stanie robić klatki bez guidingu ok 80-90 sek wiec ogólnie nie jest źle ale guiding mam wrażenie ze nanosząc ciągle poprawki to jednak niszczy mi gwiazdki...

Dodam jeszcze ze osie mam wyskalowane w sekundach kątowych RA DEC, jak przełącze na pixele to oczywiście wszystko sie łądnie wygładza i jest piknie no ale nie w tym sztuka :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 sekundy. Jak zwiększam to jest gorzej i RMS rośnie...

 

edit: wlasnie sie smaży M57 na 30 minutowej klatce. Wrzuce wykres i surową klatkę do oceny potem.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez kiedys stosowalem 1,5s. rms bylo o wiele ladniejsze, ale za to mialem straszny dryf pomiedzy klatkaki i dlatego wydluzylem exp guidera.

nieznacznie to wplynelo na jakosc klatek ale znaczaco zmniejszylo dryf i pozwolilo na dluzsze exp/

okazalo sie ze to nie rms mi spół dlugie exp z glownego setupu, a dryf.

 

edit/

co powiesiles na montazu ze smazysz az tyle?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sw 130/650 +eos 40D + FF SW+ gso 8x50 + QHY5mono

To testy....normalnie jak już dojde do rownowagi z tym wykresem phd to bede smazyl po 4-5 minut bo więcej nie trzeba przy m57 z mojej lokalizacji.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam eqmoda. Mam synscana i lacze sie bezposrednio przez adaptr rs232-usb i w phd po ascom. Tak pulse guide. WIesz Tomek - robie takie ekspozycje bo chce kilka razy na klatke przemielić okres śłimaka i zobaczyć a raczej postarac sie zauwazyc okresowość tego cholerstwa. Najgorsze ze jak zejde z agresywnością poniżej tych 85% to robi się naprawdę niefajnie i wykres zjeżdza w dół już nie średnio o 1 arc sec a o 3-3,5....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdorazowo przed uruchomieniem guidingu robisz kalibracje z wcisnietym Shiftem

tak - robie kalibracje zawsze po przewinięciu na nowy obiekt lub przejsciu przez meridiana chociaz raz zapomnialem i po przejsciu przez meridian dalej bylo ok tzn bez zmian. Zalaczam wykres:

image1 (1).jpg

Capture.PNG

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierz gwiazdę aby SNR było w przedziale 15-20.

 

Wg mnie to guidingujesz seing tak krótkim czasem.

Zwróć uwagę że korekta która jest na screenie wynosi prawieprawie 1/3 czasu naświetlania guidera.

 

Ja u sirsiebie mam tak dobrane wartości min mov aby korekty byly nie krótsze niż 20ms i nie dłuższe niż 200ms.

 

Co będzie gdy zwiekszysz czas klatki, jak pisałem do ok 3s i dasz agrsywnosc 40%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jak pogoda pozwoli to jutro powalcze dalej. Póki co poddaje sie i ide spac. Co do agresywnosci 40% to wykres poleci daleeeko w dół, ale jak pisałem - jutro ciąg dalszy i nie omieszkam tego sprobować. Zrobilem tez serię 60 sekundowych bez guide klatek i co 4 jest pojechana więc jednak coś tam jest do powalczenia chyba w trybach :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś jest nie tak z elektroniką - teoretyzuję - albo masz włączoną prędkość Ra "księżycową", albo sterownik z siebie podaje złą prędkość. Wniosek po tym że korekty Ra masz tylko w jedną stronę. Jak sprawdzić czy prędkość Ra jest ok? Bez włączonego guide obiekt nie może (nie powinien) uciekać z kadru nawet po godzinie (i dłużej). Prędkość "nieba" jest stała i z taką powinien poruszać się mont, a guide ma tylko regulować jego niedoskonałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wez sobie wlacz WIDOK/CEL w PHD i okrag referencyjny ustaw na swoja skale.

bedziesz widzial co sie dzieje w pixelu.

w miedzyczasie mozesz przeciez cykac forki, najwyzej wywalisz najgorsze klatki.

po kazdej zmianie kliknij wyczysc i odczekaj tyle samo.

warto stosowac testy A-B-A. drugie A jest po to aby wyeliminowac zmienna polozenia obietku nad horyzontem. to dlugotrwaly proces, ale jak zrozumiesz swoj mont to potem bedzie z gorki :-) wg mnie wiecej niz 2 obroty slimaka nie warto czekac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś jest nie tak z elektroniką - teoretyzuję - albo masz włączoną prędkość Ra "księżycową", albo sterownik z siebie podaje złą prędkość. Wniosek po tym że korekty Ra masz tylko w jedną stronę. Jak sprawdzić czy prędkość Ra jest ok? Bez włączonego guide obiekt nie może (nie powinien) uciekać z kadru nawet po godzinie (i dłużej). Prędkość "nieba" jest stała i z taką powinien poruszać się mont, a guide ma tylko regulować jego niedoskonałości.

Kuba - sprawdziłem dokladnie - ten blad jest okresowy, wykres wraca na srodek po ok 100 sekundach na ok 30 sekund i znowu daje nura. NIe sądze żeby to była prędkość księżycowa ale wlasnie sprawdza na predkosci sideral i lunar o ile beda sie roznic na 120 sekund. Zamarkowalem sobie miejsca na pasku i obserwuje. Pytanie czy powinny być wyraźne i jak bardzo roznice w okresie 120 sek?

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, śpieszę poinformować, że problem rozwiązany :) Okazało się, że przejściówka USB - RS232 jest do dupy...wprowadzała jakieś dziwne opóźnienia. POdłączyłem kablem ST-4 i wykres mam w osi i z RMS ok 0,55" - 0,59"...klatka 30min bez łaski wchodzi z gwiazdkami okrągymi a nie jajkami. Dziękuję zainteresowanym za chęci pomocy. POra wreszcie zacząć skupiać się na obiektach i obróbce zamiast ciągłej walki ze sprzętem....morał z tego taki, że nawet najdroższa przejściówka USB-RS232 nie gwarantuje sukcesu. Z ciekawości spróbowałem kilku innych przejściówek i efekt wszędzie był ten sam z na jednej w ogóle nie chciała nawet odpalic kalibracja. Jednak ST4 w moim przypadku załatwia sprawę w 100% :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale po co przejściówka? Przecież AZ-EQ5GT ma wbudowane USB. żadnej przejściówki nie trzeba. No chyba że prowadziłeś w trybie PC-Direct przez połączenie do pilota?

 

NIe potrafie po USB. Jak podlaczam to zglasza sie jako profilic usb interface...po ascomie (najnowszy sciagnalem) wybieram celestron scope driver i wybieram com na ktorym sie zglosil montaz podlaczony po usb i nie widzi.. po ST4 idzie bardzo elegancko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wybierasz Celestron Scope Driver? Powinieneś mieć zainstalowany EQMOD - może tutaj problem? Najnowszy EQMOD na pewno obsługuje AZ-EQ5GT - sprawdzone - po USB.

 

Celestronowy soft ponoć jest kompatybilny ale zapewne nie z tym najnowszym dzieckiem SW. Nigdy go nie używałem.

 

Zainstaluj EQMODa i wybieraj z listy NEQ6/HEQ5 scope. Pamiętaj aby w ustawieniach wybrać prędkość portu 115200 kbps. Pójdzie na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ono jest sprzężone z gniazdem RJ czyli zachowuje się jak przelotka RS232-USB do NEQ6 - EQDirect. Pilot nie potrzebny w ogóle do działania z PC przez ten port USB. Różnica jest tylko taka że działa z prędkościa 115200 i starsze EQMODy go nie widziały. Najnowsze nie mają już żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.