Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste 2016


Kajetan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)
Nie znalazłem podobnego tematu więc założyłem ten. Jeśli podobny już istnieje to przepraszam i proszę o przeniesienie postu.
Wczoraj polując na zorzę (planowane Kp5 nie wystąpiło) zaobserwowałem obłoki srebrzyste :) Proponuję by w tym temacie wstawiać swoje tegoroczne zdjęcia tego zjawiska ;)
27618294115_ba233e927f_c.jpg20160612-pano by Kajetan Ciesielski, on Flickr
27544956661_dd421a24a7_c.jpguntitled-2 by Kajetan Ciesielski, on Flickr
27518769552_f7fbc87954_c.jpg20160612-image by Kajetan Ciesielski, on Flickr
Przygotowuję krótki filmik, ale dziś chyba pojadę i spróbuję zrobić więcej klatek, bo teraz mam tylko 26 :(
Pozdrawiam.

Edytowane przez Kajetan
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie ciemne były?

Dobra rada na przyszłość - wgrywaj zdjęcia po ludzku na forum, a nie z tych dziadowskich serwisów, bo to się godzinę otwiera, na telefonie rozsypuje i w ogóle odechciewa mi się przez to oglądać.

ciemne... że duży czas?

Co do wgrywania zdjęć to postaram się choć ograniczenie do 5mb hmm... ogranicza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciemne... że duży czas?

Co do wgrywania zdjęć to postaram się choć ograniczenie do 5mb hmm... ogranicza ;)

Właśnie. Ja kiedyś sreberka cykałem na 3s i ISO100. Ale jak widać to pewnie może się znacznie różnić, w zależności, jak głęboko Słońce jest schowane.

5 MB na 3 zdjęcia jest w sam raz :) W tej rozdzielczości, w której wrzuciłeś przy kompresji ustawionej na 10 powinieneś spokojnie się zmieścić. A jak nabijesz więcej postów, to będziesz miał podniesiony limit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Ja kiedyś sreberka cykałem na 3s i ISO100. Ale jak widać to pewnie może się znacznie różnić, w zależności, jak głęboko Słońce jest schowane.

5 MB na 3 zdjęcia jest w sam raz :) W tej rozdzielczości, w której wrzuciłeś przy kompresji ustawionej na 10 powinieneś spokojnie się zmieścić. A jak nabijesz więcej postów, to będziesz miał podniesiony limit.

od aparatu też zależy. ja bym musiał dać pewnie ISO coś koło 500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od aparatu też zależy. ja bym musiał dać pewnie ISO coś koło 500

Nie, jasność zdjęcia przy takich samych ustawieniach w różnych aparatach będzie identyczna. ISO100 jest takie samo w każdym aparacie. Inne są szumy i inne jest max iso, ale w obrębie możliwości aparatu uzyskasz to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wytłumacz to mojej alfie 100. Przy ISO 1600 dopiero widać pierwsze gwiazdy Oriona. W alfie 700 starcza 500 ISO.

Pamiętaj też o światłosile (przysłonie) obiektywu. Prawdopodobnie Twoje doświadczenie wynika z różnego szumu obu matryc. Przy większym szumie potrzeba więcej sygnału, żeby wydobyć coś z cieni. Tak samo być może różni się sposób przetwarzania zdjęcia przez aparat i jeden z nich lepiej sobie radzi, niż drugi.

 

 

ISO wydała normy ISO 5800:1987, ISO 6:1993 oraz ISO 2240:2003, które m.in. wprowadziły ujednolicone oznaczenia czułości

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też o światłosile (przysłonie) obiektywu. Prawdopodobnie Twoje doświadczenie wynika z różnego szumu obu matryc. Przy większym szumie potrzeba więcej sygnału, żeby wydobyć coś z cieni. Tak samo być może różni się sposób przetwarzania zdjęcia przez aparat i jeden z nich lepiej sobie radzi, niż drugi.

:)

A to o tym nie widziałem. Obiektywu używałem tego samego wiec błędu nie mogło w tym być. No i matryca A100 jest zdecydowanie słabsza niż A700.

 

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wytłumacz to mojej alfie 100. Przy ISO 1600 dopiero widać pierwsze gwiazdy Oriona. W alfie 700 starcza 500 ISO.

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

 

Dwie różne matryce. Sony A100 (CCD) i A700 (CMOS). Sam mam Sony A100 i spokojnie mogę stwierdzić że gładkie zdjęcia wychodzą na ISO 80 i 100, na ISO 200 już widać szum. Poza tym A100 ma niezły banding przy wyższych czułościach i dłuższych czasach naświetlania co dodatkowo może utrudniać wyraźne złapanie jakiś astro obiektów.

 

Tutaj jest dobre porównanie jaka jest różnica w zaszumieniu zdjęć pomiędzy tymi dwoma modelami:

http://www.optyczne.pl/59.7-Test_aparatu-Sony_Alpha_DSLR-A700_Jako%C5%9B%C4%87_obrazu_i_szumy_w_RAW.html

 

A100 ma też mały zakres tonalny przy wyższych ISO co zapewne najbardziej przyczynia się do opisywanej sytuacji:

http://www.optyczne.pl/28.6-Test_aparatu-Sony_Alpha_DSLR-A100_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87__szumy_i_zakres_tonalny.html

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.