Skocz do zawartości

Balon i fotografie krzywizny planety


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

mają rozmach skur......! :notworthy:

tam to już rzadziutkie powietrze.

ale skoro już tak, to dlaczego nie samolocik? pewnie przy tym samym zapasie energii mógłby dłużej i wyżej polatać?

Ciekawe pytanie, czy samolocik poleciałby wyżej. Czasy lotów takich samolotów modelarskich są podobne do dronów. Dron potrzebuje sporo mocy na samo utrzymanie wysokości. Samolocik do utrzymania wysokości potrzebuje dużo mniej, ale z drugiej spory dużo marnuje na ruch poziomy, który jest nieunikniony. Kto wie, jak to ostatecznie wychodzi energetycznie.

 

Na taptalku się nie otwiera :(

Tu masz link:https://youtu.be/dxZf2x8qz3Y

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie, czy samolocik poleciałby wyżej. Czasy lotów takich samolotów modelarskich są podobne do dronów. Dron potrzebuje sporo mocy na samo utrzymanie wysokości. Samolocik do utrzymania wysokości potrzebuje dużo mniej, ale z drugiej spory dużo marnuje na ruch poziomy, który jest nieunikniony. Kto wie, jak to ostatecznie wychodzi energetycznie.

 

Tu masz link:https://youtu.be/dxZf2x8qz3Y

Dobra filmik widziałem. I na dostanie się na 7km samolotem... musiał bym całą konstrukcję mojego modelu. Ma dość mocny silnik, ale do takiego lotu by się wyładował. Wtedy panele słoneczne by były nieuniknione. Jednak bateria taka sporo waży i silnik by nie wyrabiał.

Nie ds się [emoji14]

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Lokalizacja - odradzam lokalizatory oparte o GSM. Polecam za to zaprzyjaźnionego APRSowca lub SPOT satellite messenger (w Polsce wypożycza te cuda firma Korjar, 3 lata temu 200zł za miesiąc wypożyczenia i 1200zł kaucji).

...

 

Czy masz doświadczenia ze SPOT-em, czy to rada "teoretyczna"? Jeśli używałeś, napisz coś więcej proszę. Szczególnie interesuje mnie działanie baterii. Ile wytrzymuje i czy nie ma problemów ze spadkiem temperatury. Takiego SPOT-a oczywiście też trzeba zgłaszać, jako transmisję radiową? Na jakiej częstotliwości on nadaje swoją pozycję?

edit. Znalazłem informację, że SPOT operuje w zakresie -40 *C do +85*C (-40 do 185 *F) i działa na litowych paluszkach.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem w obu lotach. Baterie litowe AAA są zalecane nawet przez producenta właśnie ze względu na wytrzymałość termiczną. Co rozumiesz przez problemów ze spadkiem temperatury? Mój SPOT w obu lotach był poza kapsułą wiec -40 lizało mu obudowę i działał. SPOT nie podaje swojej częstotliwość (albo nie znalazłem) więc w zgłoszeniu piszę, że używam tego urządzenia i już. Z ciekawostek: podczas ostatniego lotu kapsułę miałem w kocu ratowniczym i na tym SPOT. Teoretycznie to urządzenie działa do 6km nad poziomem morza, jakie było moje zdziwienie (i generalna panika) kiedy SPOT działa cały czas i podawał pozycję. Po 2h myślałem ,że on nadal jest poniżej tych 6 kilometrów. Jedynym wytłumaczeniem tego (póki co bo wsparcie techniczne się nie odezwało) jest dla mnie ten koc ratowniczy, który zadziałał jako wzmocnienie anteny (coś jak PCB pod modułem GPS). Urządzenie generalnie jest używane w wycieczkach wysokogórskich do wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaje, też mnie to bolało na początku bo nawet na mapie wyeksportowanej do kml nie ma nic o wysokości a szkoda. Zaszronienie raczej wątpliwe bo obudowa jest wodoszczelna, a w środku bądź co bądź pracująca elektronika.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra filmik widziałem. I na dostanie się na 7km samolotem... musiał bym całą konstrukcję mojego modelu. Ma dość mocny silnik, ale do takiego lotu by się wyładował. Wtedy panele słoneczne by były nieuniknione. Jednak bateria taka sporo waży i silnik by nie wyrabiał.

Nie ds się [emoji14]

To oczywiście jako ciekawostkę podałem, zbudowanie maszynki, która osiągnie taką wysokość łatwe nie jest. Tutaj do tego wszystko było dokładnie wyliczone, żeby mu starczyło baterii :)

 

Z tego co zauważyłem to bardzo daleko mu do wysokości uzyskanej za pomocą balonu.

To jest taka namiastka tego co można zyskać, ale zabawa ciekawa.

No balonu nie pobił, ale jak autor wątku chce pierwszy lot zrobić na 10 km, to już jest blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak między przystawka a deserem: skoro już mowa była o 7km, to nie trzeba drona aby dostać się na poziom 8-11 km. W zasadzie wystarczy kupić wiadomy bilet i miejsce przy oknie. Kwestia tego, czy okna samolotowe nie wprowadzają dużych zniekształceń i skonstruowania jakiegoś prostego montażu-statywu pozwalającego na sprawne zrobienie zdjęcia. To musi być specjalna konstrukcja, typu ramka przyssawki/stopki gumowe do oparcia o to okno. warto, by to było coś prostego, czytelnego, bez ostrych elementów i nie za ciężkie, bo mogą być problemy przy wniesieniu na pokład (ZCW dużych statywów foto nie można mieć w podręcznym, muszą w rejestrowanym bagażu lecieć).

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,wiatraki'' od ,,dronów'' sobie odpuść. Szczotkowe są słabe a bezszczotkowe ciągną za dużo prądu. Do tego bezszczotkowe potrzebują ESC (czyli sterownika) i odpowiedniego kontrolera. Do zasilenia tego musiałbyś użyć ogniw Li-Po, a te jak ci się uszkodzą (np podczas twardego ladowania ) i zapala, to zabiorą ze soba większość elektroniki w pobliżu.
Panele słoneczne też na niewiele się zdadzą, mają zbyt małą wydajność.
Nie wiem jak wyobrażasz sobie zrealizowanie sterowania tymi rcsami, skoro nie znasz się na elektronice.
Do połączenia na odległości 30Km musiałbyś użyć dużej mocy, i porządnych anten kierunkowych z trackerem. O informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym (a tym bardziej transmisji live z balonu) możesz zapomnieć, chyba że znajdziesz kogoś kto się na tym dobrze zna, i zdobędziesz pozwolenie na używanie duuużych mocy.
Dużo łatwiej na początek będzie zbudować model np. motoszybowca, i wznosić się na duże wysokości korzystając z prądów powietrza (termika itp.).
Spójrz choćby tu


80km odległości.
Chcesz sterować miejscem lądowania? Połącz balon i model

Ludzie budują konstrukcje potrafiące latać po kilka godzin na jednym pakiecie, jednak i to wymaga wiedzy.

Na koniec dodam tylko, że nie chce cię demotywować, chętnie zobaczę efekty, nie poddawaj się. Chcę ci tylko uświadomić jakie wiążą się z tym problemy :)
Oczywiście część z nich da się rozwiazać, dużą ilością pieniędzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilenia tego musiałbyś użyć ogniw Li-Po, a te jak ci się uszkodzą (np podczas twardego ladowania ) i zapala, to zabiorą ze soba większość elektroniki w pobliżu.

Panele słoneczne też na niewiele się zdadzą, mają zbyt małą wydajność.

Spokojnie, przecież mamy coś takiego jak reaktor RTG - mały, super wydajny, bezobsługowy i bezpieczny :)https://pl.wikipedia.org/wiki/Radioizotopowy_generator_termoelektryczny

NASA stosuje od lat i sobie chwali :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak minimalnie delikatnie ciut przyciężkie to jest :D no i gdzie to dostać i za ile? :D

E tam, pewnie da się wykonać mniejszą wersję. To jest raczej skalowalna konstrukcja. Gdzie? U Ruskich na bazarze. Za ile? Za dwie flaszki spirytusu :) Tylko trzeba się spieszyć, bo pluton już na wyczerpaniu jest.

To jedon z najwydajniejszych i jednocześnie najmniej problemowych źródeł energii, dlatego używają go w sondach kosmicznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wystarczy kupić wiadomy bilet i miejsce przy oknie.

 

jeżeli prawdziwym celem naprawdę jest zdjęcie ziemi z wysoka to to jest właśnie najprostsze rozwiązanie.

a nawet jeżeli cel jest tylko pretekstem do zabawy w balon to i tak można zacząć od zdjęcia z samolotu żeby ocenić jakim sprzętem najlepiej takie zdjęcie robić i czy założona wysokość 10 km jest wystarczająca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Choć same zdjęcia powierzchni Ziemi z takich wysokości będą na pewno ciekawe, to jednak krzywizny Ziemi raczej z tych 30km nie da się zauważyć.

W celu porównania podam taki przykład - to jakby chcieć pokazać krzywiznę piłki o średnicy 127cm robiąc zdjęcie z 3mm nad jej powierzchnią.

Temperaturą bym się nie przejmował - choć to -51stC to pracująca elektronika wytwarza ciepło, a szczególnie bateria.

Widziałbym tutaj też zamiast zwykłych aparatów np. kamerki używane w copterach do FPV.

Całość w styropianowym pudełku owiniętym sprytnie folią bąbelkową, tak by nie zasłaniać obiektywów i na małym spadochronie nikomu krzywdy nie zrobi, a i pływać będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.