Jump to content
Sign in to follow this  
Bellatrix

Polecamy Najosobliwsze księżyce Układu Słonecznego

Recommended Posts

Angielska wiki dysponuje świetnym graficznym zestawieniem:

Small_bodies_of_the_Solar_System.jpg

• Like 8

Paether, genialne zestawienie. Zdecydowanie nadaje się do wydruku w sporym formacie i oprawienia w antyramę jako obraz. Na mega matowym papierze..

• Like 1

Heh... już dawno chciałem sobie zrobić takie zestawienie na własne potrzeby - a tutaj samo mi przyszło na widelcu! Wielkie dzięki Bellatrix!

Taka tam jedna dodatkowa informacja mi przyszła do głowy dot. Iapetusa - Jest spora róznica magnitudo w zaleznościod tego po której stronie Saturna się znajduje. Dlatego nieraz go widzimy lepiej a nieraz gorzej.

Iapetus-orbit-mine-480x360.jpg

Fajny artykuł na ten temat jest tutaj:

http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/observing-news/saturns-moon-iapetus-comes-bright-side/

Edited by JSC
  • Like 4

JSC, bardzo ciekawy schemat. Czyli wynika z tego, że Japet nie porusza się ruchem synchronicznym (tak jak np. nasz Księżyc) i nie jets zwrócony do Saturna tą samą stroną? Czy może źle rozumuję i ruch jest synchroniczny ale z perspektywy Ziemii widzimy rotację i zmianę aktualnie widcoznych pólkul Japetusa?

Skoro już o różnych rezonansach mowa i o tzw. księżycach Kordylewskiego to może wrzucę link ze statusów:

Albedo (czyli stosunek światła padającego do odbitego) wynosi w przypadku Enceladusa 99% i jest najwyższe spośród wszystkich ciał Układu Słonecznego.

Czyli Enceladus lepiej odbija światło niż lustra teleskopów, ciekawe :D

Edited by Alice
  • Like 4

JSC, bardzo ciekawy schemat. Czyli wynika z tego, że Japet nie porusza się ruchem synchronicznym (tak jak np. nasz Księżyc) i nie jets zwrócony do Saturna tą samą stroną? Czy może źle rozumuję i ruch jest synchroniczny ale z perspektywy Ziemii widzimy rotację i zmianę aktualnie widcoznych pólkul Japetusa?

Przyjrzyj się jeszcze raz tej grafice - on jest zwrócony zawsze tą sama stroną do Saturna, tak jak nasz Księzyc do Ziemi.

Z tego co wiem - rotacje w okół własnej osi wszystkich wielkich księżyców (no prawie, ale o tym zaraz ;) ) w naszym układzie gwiezdnym juz dawno zostały zatrzymane wyniku sił pływowych . Rotują (nieregularnie) jedynie mniejsze księzyce przechwycone później.

Jeszcze co do Iapetusa - ciemna strona to strona wiodąca - którą jest zwrócony w kierunku ruchu. Osiada na niej pył prawdopodobnie z innego księzyca Saturna - Febe. O nim najlepiej przeczytac w wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Febe_(ksi%C4%99%C5%BCyc).

A wracając do rotacji wielkich księzyców - wyjatkiem jest... Tytan. Chociaż teoretycznie jego rotacja powinna również byc już dawno zatrzymana, to jednak dalej sobie rotuje :). Co prawda minimalnie, jeśli dobrze liczę to jeden obrót na ok. 1000 lat (30km na obwodzie w ciagu kilku lat) odkryła to sonda Cassini. Prawdopodobnie rotuje jednak jego skorupa, a jadro pozostaje w bezruchu (?). Wielką ciekawostka a propos tego księżyca, jest możliwośc występowania tam życia - bakterii archeonowych - odpowiedzialnych za istnienie matanu w jego atmosferze. Możliwe jednak że matan uwalniany jest z wulkanów (?). Jednak prawdopodobieństwo występowania archeonów zwiększa odkrycie tholin. Ciekawostką jest zmiana powierzchni jednego z jezior , być może powiązana z bakteriami (?)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/PIA20021-SaturnMoonTitan-MagicIsland-20160302.jpg

Edited by JSC

A, teraz już rozumiem :) Czyli Japet rotuje synchronicznie, jest do Saturna zwrócony te samą stroną. Ale z Ziemii widać zmieniające się bieguny, stąd widzimy zmianę jasności. I by było logiczne, bo skoro Iapetus ma "brudną" tylko jedną stronę (a prawdopodobnie ten brud pochodzi z pierścieni Saturna) to nie może rotować haotycznie, bo byłby "ubrudzony" z każdej strony :)

Tholiny powstają naskutek działania promieni UV na metan. A sam metan, cóż, może powstać zarówno dzięki kompilacji specyficznych warunków fizycznych (bo jest to prosty związek CH4 i filozofii w jego budowie nie ma), ale może też powstać w warunkach gnilnych, beztlenowych z udziałem organizmów żywych.

A, teraz już rozumiem :) Czyli Japet rotuje synchronicznie, jest do Saturna zwrócony te samą stroną. Ale z Ziemii widać zmieniające się bieguny, stąd widzimy zmianę jasności. I by było logiczne, bo skoro Iapetus ma "brudną" tylko jedną stronę (a prawdopodobnie ten brud pochodzi z pierścieni Saturna) to nie może rotować haotycznie, bo byłby "ubrudzony" z każdej strony :)

Tholiny powstają naskutek działania promieni UV na metan. A sam metan, cóż, może powstać zarówno dzięki kompilacji specyficznych warunków fizycznych (bo jest to prosty związek CH4 i filozofii w jego budowie nie ma), ale może też powstać w warunkach gnilnych, beztlenowych z udziałem organizmów żywych.

Archeony mogą przetrwac zywiąc sie tylko wodorem (jesli dobrze pamietam - trzeba sprawdzic), ale ponoc najbardziej uwielbiają zżerać właśnie tholiny.

Hmmm... a moze matan powstaje własnie z tych tholin ale w jakis inny sposób - nie poprzez bakterie? W wiki piszą, ze pola wydm równikowych na Tytanie to substancje organiczne (niekoniecznie "żywe" oczywiście), więc sporo tego tam może być.

Edited by JSC

Świetne zestawienie, dużo wiedzy w pigułce, trzeba będzie wracać kilka razy do czytania taki kondensat.

A odnośnie bakterii chemoautotroficzne to one różnymi związkami się żywią. Na ziemi żyją przy geotermalnych kominach na dnie oceanów i utleniają siarkę z siarkowodoru i czerpią z tego energię. Pewnie to o tych milusińskich ci chodzi JSC, to równie dobrze mogą być i na Europie, na dnie. Może też i na Io.

temperatura im nie groźna. To bardzo ciekawe organizmy i stosunkowo młodo poznane.

Inaczej np Bakterie nitryfikacyjne opierające swój cykl na azocie, te znamy dłużej. Są jeszcze wodorowe, metanowe i opierające się na żelazie.

• Like 1

Dziękuję Ura za miłe słowa.

A bakterie siarkowodorowe utleniają siarkę (-II) do którego stopnia utlenienia? (przepraszam za off top)

dla siarkowodoru

H2S + 2O2 → 2H+ + SO42- + 789 kJ∙mol-1

H2S + ½O2 → S0 + H2O + 210 kJ∙mol-1

Tak więc jedne do siarki rodzimej, a inne do jonów siarczanowych.

z udziałem tlenu.

a korzystałem z fajnego opracowania http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Chemosynteza/

jest tam ładnie rozpisany przebieg chemosyntezy dla wielu grup bakterii chemosyntetyzujących.

• Like 1

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 161 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.