Jump to content

Fotometria komet


TUR
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

Czy ktoś jest w stanie poradzić jak za pomocą dostępnych programów zrobić porządnie fotometrię komet przy użyciu CCD ? Astrometria nie jest problemem, bo dostępne sa rożne programy typu MaximDl, Astrometrica, etc.

Gorzej z fotometrią z racji rozmycia obiektu. Będę wdzięczny za wszelkie pomysły :)

 

Pozdrawiam

Pawel

Edited by TUR
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Paweł,

 

Temat jest "trudny". Jedyne znane mi, publiczne dostępne narzędzie umożliwiające fotometrię komet to FoCAs:

 

http://www.astrosurf.com/cometas-obs/ArtSoftUtil/Focas/FocasIng.htm

 

tyle, że nie do końca pasuje mi metoda tu przedstawiona (jasność mierzona jest w kwadratowej aperturze o stałym wymiarze).

 

 

Jeśli interesuje Cię mierzenie jasności całkowitej (takiej, którą można by porównywać z obserwacjami wizualnymi), to raczej się to do tego celu nie nada (chyba, że mówimy tylko i wyłącznie o niewielkich, zwartych obiektach). Kojarzę zresztą tylko jedną osobą, która robi coś takiego regularnie. Człowiek ten nazywa się Thomas Lehmann i napisał on sobie sam jakiś program do tego celu.

Ja kiedyś też napisałem jakiś prowizoryczny kod, ale nie mam czasu doprowadzić go do wersji "używalnej".

 

Pozdrawiam

Piotrek

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Piotrek ! Tak widzialem tę metodę i też nie jestem fanem mierzenia jasności w taki sposób. Metoda raczej nie jest powszechnie stosowana i tak jak piszesz raczej trudno bedzie porównywać jasność z tymi uzyskiwanymi metodami wizualnymi.

Swoją drogą to ciekawe, że amatorska Astronomia nie dopracowała sie jeszcze porządnego modelu mierzenia jasności komet za pomocą CCD.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edited by TUR
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

pozwolę sobie nieco odkopać temat (natrafiłem z wyszukiwarki, bo chciałem poczytać na forum o kamerach do fotometri ;) )

astronomy zawodowe używają kilku paczek:

IRAF http://iraf.noao.edu/ - najbardziej służy do redukcji klatek (ale nie tylko)

DAOPhot http://www.star.bris.ac.uk/~mbt/daophot/

DOPhot https://github.com/M1TDoPHOT/DoPHOT_C

dwa ostatnie są stricte do fotometri, oba upierdliwe w obsłudze ;)

Niestety odpalenie tych programów wymaga pewnych umiejętności - kompilowania. Potem w używaniu warto umieć obsługiwać linuxa (i w ogóle najlepiej jest ich używać na linuxach, nie wiem czy śmigają pod cygwin itp, raczej tak) oraz pisać skrypty. Nie ma do nich interfejsu graficznego. Oba pozwalają na robienie fotometri aperturowej i profilowej. IRAF pozwala też stackować klatki i robić na nich różne inne operacje.

Kiedyś na Celestię wrzuciłem artykulik o tych programach :) O, nawet jeszcze istnieje ;D http://www.celestia.pl/Wykonywanie_fotometrii-IRAF Niestety nie opisałem wtedy procedury instalacji...

 

Istnieją też paczki do Pythona o nazwie PyRAF - za ich pomocą moża sobie samemu napisać program do fotometri :)

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pawle, sprawa jest niezmierni skomplikowana ale przez to paradoksalnie dość prosta.

 

Otóż należy sobie powiedzieć, że nie da się zmierzyć dokładnie jasności całej komety z prostego powodu. Jako obiekt sporych kątowych rozmiarów jasna kometa wraz z warkoczem "przykrywa" wiele (setki a czasami nawet tysiące) gwiazd. Każdy pomiar będzie więc sumą jasności komety i tych gwiazd. Za to możemy dość dokładnie zmierzyć jasność jądra i głowy komety. I tu wystarczy tradycyjna metoda aperturowa. Z moich doświadczeń wynika, że ważne jest dobranie odpowiedniej ogniskowej teleskopu, żeby kometa "rozlewała się" na jak najmniejszej ilości pixeli - czyli im jaśniejsza kometa tym mniejszy teleskop.

 

Z dawnych czasów pamiętam jak starszej daty astronomowie uczyli mnie, że jasność komety szacuje rozogniskowując obraz gwiazd tak, aby ich średnica była zbliżona do średnicy komety. Raz dla zabawy zastosowałem tą metodę do fotometrii ccd ale trudno mi oszacować jej dokładność. Ważne jest, żeby obserwując jedną kometę zawsze stosować tą samą procedurę i ten sam setup.

 

A tak apropos, bo nie sprawdzałem - szykują się nam jakieś komety?

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

heh, no to się przekonałem. Oczywiście, że temat jest już rozkminiony, ale o rany, ileż to jest czytania ;)

 

http://arxiv.org/abs/1605.01705

ogólniej o obserwacjach komety. Za pomocą CCD oraz fotometru (czyli aperturowo). Wspominają o odejmowaniu profili PSF. Piszą również o wykorzystywanych filtrach, są przykładowe obrazki z tymi. Wyznaczyli krzywą zmian blasku (i w związku z tym rotację). Do niektórych wyników użyli obserwacji radarowych - i to jest akurat smutne, bo dla nas dostęp do takowych jest utrudniony. Z radarowych obserwacji używali wyznaczeń rozmiarów jądra.

 

arxiv.org/abs/1511.07592

o obserwacjach ISON C2012/S1. Obserwacje wykonywane były na całym świecie - tam taram tam - oraz przez astro-amatorów. Niezwykle ciekawe! Interesowali się razcej zachowaniem komety na orbicie, w ogóle nie bawili się w mierzenie jasności.

 

https://arxiv.org/abs/1406.0033

dla hardcore-owców. Algorytmy do uwidaczniania struktury. Srogie!

 

We wszystkich tych publikacjach są odnośniki do kolejnych, ciekawych, takich jak używany sprzęt, metody redukcji itp.

 

Edited by Michal G.
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

W pierwszej połowie 2017 roku mamy pięć komet o jasności 5-7 mag, z czego cztery w bardzo korzystnym dla nas położeniu ;)

 

To mamy pół roku żeby porządnie ogarnąć temat. Astrometria, fotometria no i oczywiście zdjęcia LRGB.

Będzie się działo...

:)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.