Skocz do zawartości

Jaka lornetka 7x35


berkut123

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy stosowny to temat ale może ktoś wymienił by lornetki z dużym polem własnym okularów ? (te godne polecenia i w miarę popularne) Lub podał stronę gdzie taka lista jest (na optyczne.pl nie ma opcji szukania takiego). Wiem, że są takie co mają nawet 75*.

 

najtańszym solidnym rozwiązaniem jest ta lornetka.

http://www.optyczne.pl/270-Test_lornetki-Nikon_8x30E_II.html

Do zdobycia jakis czas temu uzywana z aok 1100pln. Teraz chyba podrozały. Potem jest długo długo nic i trafiamy na budżetowe lornetki, tez całkiem przyzwoite ale o znacznie gorszej optyce - wymienione juz w tym watku - vortex raptor czy nikon ex 7x35.

Edytowane przez tomeczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się liczy dla tego Celestrona Paethera - kąt własny [subiektywny] widzenia - bo albo tak:
arcustangens(175*7/1000) * 57 => 50 stopni
albo (raczej) tak
7 * arcustangens(175/1000) * 57 => 70 stopni
czy może jeszcze inaczej?

Pozdrawiam

p.s.

arcustangens(175/1000) * 57 to oczywiście 10 stopni

- NIE MOGŁO BYĆ INACZEJ (boby się Celestron ośmieszył)

edit (po zobaczeniu odp)

Połówkowanie to jest detal (liczenie osobono nad i pod osią) bo prawie na to samo wychodzi dla małych kątów a ponadto nie każdy utrafi środkiem pola widzenia w środek "drzewa". ;)

Mnie interesuje subiektywne pole widzenia (w teleskopie nazwalibyśmy to polem widzenia okularu chyba)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli im ufać Lumenie to wychodzi na to, że słuszny jest drugi z podanych przeze mnie wzorów na "subiektywne" pole widzenia?!!

 

arcustangens(175 m/1000 m) * powiększenie

 

(gdzie wpisujemy rzekomo widziane metry podane przez producenta/sprzedawcę - oby rzetelnie)

 

Zatem wychodzi: 10 stopni * 7 = 70 stopni

 

Pozdrawiam

p.s.

Mnożę jeszcze wcześnie arcustangens przez 57 bo funkcje trygonometryczne w komputerach zwykle podają wynik w radianach zatem często mamy to jako ułamek, bo radian to aż 57 stopni.

well.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam jednak Nikona e2.

 

Mam od 5 lat.

Szukam czegoś jeszcze szerszego. :szczerbaty:

 

Z lornetek współczesnych baaardzo szerokokątnych, w ramach poszukiwań ostatnio patrzyłem przez tą: https://www.astrozakupy.pl/lornetka-bresser-swa-7x32/26/

Specyfikacja była bardzo zachęcająca: pole widzenia 13,3o :icon_eek:

Niestety, po wzięciu do ręki na żywo szybko się z niej wyleczyłem: pole widzenia jest rzeczywiście wielkie, tylko co z tego skoro ostre jest zaledwie 30-40% w centrum tego pola, w dodatku o jakości obrazu (oddanie kolorów, sprawność optyczna) typowej dla tanich lornetek bazarowych.

Poszukiwanie lornetkowego Graala vintage w klasie 7x35 trwają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu "hmmm"? Myślałem, że może źle użyłem terminu "AFOV" w odniesieniu do pola własnego okularów, ale z przytoczonego linku wynika, że dobrze ten skrót rozumiem :) (pomijając szczegóły obliczeń, bo tangensy to dla mnie obecnie trochę czarna magia ;) ). Czyli AFOV to dla mnie pole własne okularów - jeśli źle to rozumiem, to proszę o korektę :) A swoją drogą, podlinkowana strona Nikona podaje sprawę tak, jakby Apparent Field zależało od True Field - a przecież jest dokładnie oodwrotnie, to znaczy to Apparent Field okularów decyduje o tym, jakie będzie True Field.

 

Wracając zaś do lornetek ze źrenicami ok. 7 mm - dzięki za namiary, poczytam sobie o nich. Teoretycznie celuję w Fujinona 7x50, ale po pierwsze nie wiem, jakie jest w odbiorze jego małe AFOV (w sensie czy jest efekt studni, czy jednak przyjemnie się patrzy), a po drugie może jednak lepsza byłaby jakaś 8x56 - zawsze to większy zasięg gwiazdowy... W kwestii cenowej skłaniam się raczej w stronę średnio-górnych półek, więc lornetki typu DO Titanium 8x56 ED raczej wykluczam. Jak już kupować to coś porządnego, ostrego w całym lub prawie całym polu widzenia, z mechanikę dobrej jakości.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie powiększenie 7mm jest o tyle przyjemne, że w lornetkach 7x35 czy 7x50 pod kontrolą są drgania rąk. Osobiście wolę mniejsze powiększenie ale za to bardziej stabilny obraz.

Dla mnie to bez znaczenia, bo korzystam z lornetek wyłącznie używając żurawia :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu "hmmm"? Myślałem, że może źle użyłem terminu "AFOV" w odniesieniu do pola własnego okularów, ale z przytoczonego linku wynika, że dobrze ten skrót rozumiem :) (pomijając szczegóły obliczeń, bo tangensy to dla mnie obecnie trochę czarna magia ;) ). Czyli AFOV to dla mnie pole własne okularów - jeśli źle to rozumiem, to proszę o korektę :) A swoją drogą, podlinkowana strona Nikona podaje sprawę tak, jakby Apparent Field zależało od True Field - a przecież jest dokładnie oodwrotnie, to znaczy to Apparent Field okularów decyduje o tym, jakie będzie True Field.

 

Pole własne okularów dotyczy tylko okularów. Jest to dość uniwersalny parametr przy porównywaniu lornetek bo nie zależy od powiększenia czy apertury obiektywu. Po prostu dowiadujemy się przez jaką "studnię" patrzymy. Np wszystkie okulary ES o 82* polu - jakiekolwiek powiekszenie (kombinacja okular-obiektyw/luneta) zastosujemy - "studnia jest taka" sama.

 

Pole kątowe widzenia (stopnie) i pole liniowe widzenia (metry) to ten sam parametr wyrazony w innej jednostce miary - zależy on od okularów i powiększenia. Jeśli lornetka 7x50 i 10x50 mają takie samo pole kątowe widzenia (np 6,5* lub tez 114/1000m) to wiadomo że ciekawiej wypada lornetka 10x50, w tej sytuacji 7x50 będzie miała mniejsze pole własne okularów.

30536854524_12156ea627_o.jpg

 

Pozorne pole widzenia (AFOV) to iloraz Kątowego pola widzenia układu optycznego i powiększenia okularów.

np nikon e2

pole własne okularów 70,2*, kątowe pole widzenia 8,84*, powiększenie 8x, AFOV = 8,84x8=70,6*

 

np fujinon fmt sx 7x50

pole własne okularów 52,6*, kątowe pole widzenia 7,50*, powiększenie 7x, AFOV = 8,84x8=52,50*

 

np fujinon fmt sx 10x50

pole własne okularów 64,3*, kątowe pole widzenia 6,50*, powiększenie 10x, AFOV = 6,50x10=65,00*

 

np nikon ex 8x40 (lornetka ma faktycznie 8,5x)

pole własne okularów 67,9*, kątowe pole widzenia 7,93*, powiększenie 8x, AFOV = 7,93x8,5=67,00*

W związku z tym AFOV jest zbieżny z polem własnym okularów - jak piszesz. Zagalopowałem się z moim "hmmm".
(screen i dane za optyczne.pl)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie iloraz tylko iloczyn (mnożymy).

Zwrócę jednak uwagę na drobne pułapki.

Jeśli producent montuje okular ze znanym mu polem własnym a nie sprawdzi, czy całe jest wykorzystywane tylko zadba by liczby się zgadzały (podzieli je przez powiększenie z tego weźmie kąt i policzy metry na odległości 1000) to puści lipę ;)

W tanich modelach może się też zdarzyć, że wzory zawiodą bo powiększenie podawane jest na wyrost - sam to stwierdziłem na tanim modelu 10x60 TS - powiększenie rzeczywiste było nieco ponad 8x :o

Niestety trzeba zatem (jak potrafimy) samemu popatrzeć na odległe rzeczy o znanym rozmiarze i sprawdzić - jak mamy taką możliwość. Albo mieć inną sprawdzoną lornetkę najlepiej chyba innej firmy pod ręką.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka o parametrach 7x35 to co innego niż 7x50 czy 8x40 , źrenica wyjściowa to dla mnie parametr numer jeden , to nie tylko jasność , ale i rozdzielczość obrazu , kontrast itp. Mi pasuje źrenica 5 mm dlatego 7x35 . A rozmiar 7x35 bo większą lornetkę mam 10x50. Uznałem że tak zwana cyfra "złotego podziału" jest dobra do określenia wielkości kolejnego sprzętu optycznego . Złoty podział jest 1,6 razy , trudno jest dopasować do niej lornetki i teleskopy , w praktyce mam sprzęty od 1,5 do 2 razy większej aperturze i powiekszeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.