Jump to content
Sign in to follow this  
Mariusz Wysocki

Korektor komy

Recommended Posts

przymierzam sie do kupna korektora, zestaw teleskopu mam, aparat kupilem, zostal mi korektor komy, pilot do migawki i ewentualnie jakies okulary dodatkowe itp.
Czy polecilibyscie jakis specyficzny korektor komy? czy ten baddeera badz SW bedzie dobry?

Pod lustrzankę tylko pierścień T2, a przedłużek nie trzeba. A jaka to tuba tak w zasadzie?

Używam go (MPCC MarkIII) od jakiegoś czasu i też uważam, że jest bardzo dobry. Tylko bardzo ważne -pamiętaj, że odległość od gwintu T2 do matrycy musi wynosić 55 mm. Inaczej będziesz miał brzegi nieostre. Prawdopodobnie będziesz musiał zastosować pierścienie dystansujące.

Przecież właśnie pierścienie T2 robi się tak, aby ta długość była zachowana. Przynajmniej większość.

z instrukcji odległość wynosi 55mm

z doświadczenia 55mm +/- 2mm

Ring T2, tak jak napisał Mateusz, mają tak dobrane odległości, żeby od soczewki korektora do płaszczyzny matrycy było 55mm, nie jest to problemem, jak trzeba będzie wydłużyć tą odległość o ok 1mm, gorzej jest jak trzeba będzie skrócić.

Jedyna opcja to sprawdzić organoleptycznie. Ring T2 do korektora i DSLR'a i zobaczyć jak wyglądają gwiazdy. Oczywiście drugiem tematem jest osiowość wyciągu, jego ugięcia i kolimacja teleskopu.

Paweł

Myslicie, ze poradze sobie z ustawieniem tej odleglosci? Jest sporo kombinowania z tymi mm? Chcialem wspomniec ze jestem zupelnym laikiem jesli chodzi o astrografie i dopiero zaczynam moja przygode :) Chcialbym juz zamowic dzisiaj ten korektor, zeby na weekend moc go wyprobowac. Wczoraj zdobylem 700d, dzis sciagam ML. Mam w planach zamowienie korektora i adaptera t2 eos dzis wieczorem.

Edited by maniopwst

Metodą prób i błędów ustawisz 😊 Na body aparatu masz znacznik gdzie jest matryca więc to ułatwia sprawę

😉

Na 95% odległość będzie dobra bez żadnego kombinowania. Co innego, jakbyś miał tubę f/4, ale na Twojej świetnie się sprawdza standardowa odległość, jaką uzyskasz z pierścieniem T2.

A co jesli chodzi o guider? Czy bedzie mi potrzebny do planet (Mars Jowisz Saturn) ? Czy poradze sobie bez tego? Chce zaczac od ksiezyca i pozniej przejsc na te planety,

nastepnie na DS. Nie bedzie to krotka droga od łysego do ds'ow :)

Czy polecilibyscie jakies niedrogie "w miare" porzadne okulary do ksiezyca i planet? (korektor baader zamowiony ;) )

Edited by maniopwst

Nie chce zakładać nowego tematu, również jestem na kupnie korektora komy i mam pytanie. Czym różnią się te korektory:

http://astrokrak.pl/korektory-pola/1039-korektor-komy-do-newtona-f-4-gso.html

http://astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.html

Czy jest duża różnica w jakości obrazu? Ten drugi polecany tu jest sporo droższy. Sprzęt do jakiego korektor będzie używany to SW 150/750 i aparat Canon 1100D.

Nie chce zakładać nowego tematu, również jestem na kupnie korektora komy i mam pytanie. Czym różnią się te korektory:

http://astrokrak.pl/korektory-pola/1039-korektor-komy-do-newtona-f-4-gso.html

http://astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.html

Czy jest duża różnica w jakości obrazu? Ten drugi polecany tu jest sporo droższy. Sprzęt do jakiego korektor będzie używany to SW 150/750 i aparat Canon 1100D.

Mam ten tańszy. Kupiłem dawno temu i... ani razu nie użyłem, bo zmieniłem sprzęt. Daj znać gdybyś był zainteresowany zakupem z drugiej ręki.

Sorki za off.