Skocz do zawartości
dja.obserwator

Obserwujmy Cefeidy - S Sge

Rekomendowane odpowiedzi

W czasie wakacji chciałbym zachęcić wszystkich miłośników astronomii do obserwacji ciekawej gwiazdy zmiennej cefeidy,gdyż mamy ciepłe noce można wykorzystać ten czas wolny w każdą pogodną noc i zająć się oceną gwiazdy zmiennej jaką jest mowa o S Sagittae (S Sge) to gwiazda zmienna pulsująca,klasyczna cefeida w gwiazdozbiorze Strzała która należy do typu grup gwiazd pulsujących Delta Cephei. W 1885 roku wahania jej zmienności jako pierwszy odkrył Irlandzki astronom amator John Ellard Gore,a w latach 1903-1904 roku Ralph Hamilton Curtiss odkrył jej prędkość radialną. W ciągu dwóch lat w polskiej bazie dokonano tylko 52 oceny tej zmiennej i dlatego zachęcam do jej zwiększenia w obserwacjach!

Gwiazda S Sge zmienia swoją jasność w zakresie od (5.24 do 6.04 V mag) w okresie 8.382d,czyli w ciągu (8 dni,9 godzin i 10 minut), jej typ widmowy waha się od F6Ib do G5Ib.
S Sge jest gwiazdą żółto-biały nadolbrzymem,jej masa jest 7 razy masywniejsza i 5000 tysięcy jaśniejsza niż nasze słońce,a temperatura gwiazdy wynosi 5400k,promień gwiazdy jest 58 razy większy od słońca,więc sięgnie orbity Merkurego,wiek S Sge jest szacowany na około 43 milionów lat. W przyszłości gwiazda może zakończyć swój żywot w zamieniając się w białego karła. Gwiazda jest oddalona około 2000 tysiące lat świetlnych od słońca. Co ciekawe S Sge posiada prawo podobnie towarzysza gwiazdę ciągu głównego o 676-dniowej orbity!

Gwiazdę można odnaleźć w gwiazdozbiorze Strzała,jest położona 7* stopni na północny-zachód od gwiazdy Altair w Orle. Gwiazda zmienna jest dogodna do obserwacji po 22 godzinie już góruje nad południowym-wschodnim horyzontem między gwiazdozbiorami Orzeł i Liska. Gwiazdę można obserwować od letnich dni do końca listopada. Przeprowadziłem już kilka oceń tej gwiazdy jak widać na wykresie poniżej i bardzo mi się ta gwiazda zmienna spodobała,wystarczy lornetka,do obserwacji tej zmiennej,wykorzystuje swój sprzęt czyli Lornetka Celestron-SkyMaster 20x80 3.7* stopni pola widzenia, zawieszony na dużym żurawiu lornetkowym,w zasięgu jest kilka gwiazd aby ocenić z gwiazdami porównania które są w okolicy tej zmiennej gwiazd porównania dla S Sge.

Gwiazdę należy oceniać raz na noc,ponieważ cefeidy są gwiazdami wolno-pulsującymi,bo wzrost jasności jest zawsze szybszy niż jej spadek do minimum.

Obserwacje S Sge obserwuj systematycznie raz na noc o ile pogoda dopisze i swój wynik zanotuj w tym formacie na przykład: gwiazda zmienna,Data/UT,jasność gwiazdy zmiennej oraz dodatkowe informacje w czasie sesji. Swoje wyniki proszę przesyłać na adres: sswdob@poczta.onet.pl oraz do AAVSO "Amerykańskie Towarzystwo Obserwatorów Gwiazd Zmiennych"

Dane z GCVS:

[2000] RA: 19 56 01.3 DEC: +16 38 05

Amplituda: 5.24 - 6.04 mag (V)

To =2442678.792; P = 8.382086 d

M-m = 31

Typ widmowy: F6Ib-G5Ib


Poniższy wykres z moimi obserwacjami S Sge. Wykres pobrany z bazy danych http://sogz-ptma.urania.edu.pl

Polskie obserwacje S Sge: http://sswdob.republika.pl/obs_polskie/SSGE.htm

Metodyka obserwacji: http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm#stopnie

Mapka: Stellarium,AAVSO

post-25639-0-94774000-1466848793_thumb.jpg

post-25639-0-43178900-1466848807_thumb.jpg

post-25639-0-27714600-1466848818_thumb.jpg

Edytowane przez dja.obserwator
 • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie obserwacje S Sge :astronom: Czy ktoś może się pochwalić swoimi obserwacjami?

post-25639-0-28539900-1474727705_thumb.jpg

 • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze, że jest na forum jeszcze ktoś, oprócz mnie kto interesuje się obserwacjami gwiazd zmiennych. Rozumiem, że obserwowałeś wizualnie metodą Argelandera.

Mam sporo obserwacji w swoim dorobku a tą gwiazdkę obserwowałem (chyba o ile pamiętam) jeszcze w zeszłym stuleciu. Poszukam w starych zeszytach, jak znajdę to się pochwalę.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wróciłem z obserwacji choć wilgoć na dworze jest ale warto było obserwować S Sge i o godz. 18.53 UT,oceniłem na 5.6 magnitudo :D

 • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w sekcji obserwatorów gwiazd zmiennych PTMA? Pytam, bo ja działam samodzielnie ale chętnie bym dołączył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w sekcji obserwatorów gwiazd zmiennych PTMA? Pytam, bo ja działam samodzielnie ale chętnie bym dołączył.

 

Tak SSW-PTMA i AAVSO. Musisz się tu zarejestrować na tej stronie http://sogz-ptma.urania.edu.pl/ ale musisz napisać do autora strony pana Stanisława Świerczyńskiego i dostanie pan login do bazy danych i swoje wyniki trzeba również wysłać do tego samego emaila sswdob@poczta.onet.pl

 

Do AAVSO też trzeba się zarejestrować https://www.aavso.org/apps/register/ to największa baza na świecie obserwatorów gwiazd zmiennych pod tym linkiem i też dostanie swój kod :D

Edytowane przez dja.obserwator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę pamiętać trzeba podać obowiązkowo imię i nazwisko aby dostać kod w skrócie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na dzień dzisiejszy już 68 oceń dokonałem tej mojej ulubionej cefeidy. Zachęcam wszystkich do jej obserwacji w czasie letnim! Wystarczy zegarek,ołówek notes i chęci :D

post-25639-0-99908400-1495456519_thumb.png

Edytowane przez dja.obserwator
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mam zaliczone 116 obserwacji tej pulsującej cefeidy żółto-białego nadolbrzyma :D Wspaniale się ją ocenia do badań naukowych w zachodzących w procesach wewnętrznych tej gwiazdy :emotion-5: Podoba mi się jej wahania widmie w max kolor jasno biały a w minimum żółto-biała blada. Zachęcam wszystkich. Poniżej krzywa fazowa S Sge. Pozdrawiam

S SGE KRZYWA.PNG

Edytowane przez dja.obserwator
 • Lubię 1
 • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja obserwacji S Sge zmiennej pulsującej cefeidy. Lornetką cały cykl można obserwować od max do min. Mamy wakacje ciepłe noce tak więc dalsze obserwacje mile widziane :D

S Sge.png

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Polecana zawartość

  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 11 odpowiedzi
  • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
   W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 85 odpowiedzi
  • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
   W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
    • Lubię
   • 18 odpowiedzi
  • Odkrycia 144 gwiazd zmiennych
   W tym temacie przedstawiam wyniki trwającego pół roku amatorskiego projektu, którego celem było wyszukiwanie nowych gwiazd zmiennych. Podsumowując, udało mi się znaleźć 144 gwiazdy zmienne, jedna z nich to współodkrycie z Gabrielem Murawskim - układ binarny o znacznej ekscentryczności. Postanowiłem więc zakończyć projekt, by móc zając się tematem spektroskopii średnich rozdzielczości.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 9 odpowiedzi
  • Poszukiwanie nowych mgławic planetarnych
   Witam,
    
   Przed chwilą otrzymałem maila o nowym odkryciu kandydatki na mgławicę planetarną, która otrzymała oznaczenie Mur 1. Oprócz tego, znalazłem także interesujący region (H II lub YSO), który uzyskał oznaczenie Mur Object 1. O co chodzi i co to są za znaleziska? Już wszystko wyjaśniam
    
   Kilka tygodni temu skontaktowałem się z francuzem Trygve Prestgardem, którego często można spotkać wśród takich projektów, jak SOHO Comets czy VSX (bardzo rzadkie zmienne, np. typu R Coronae Borealis czy YSO). Obecnie skupia się na poszukiwaniu nowych mgławic planetarnych na zdjęciach z obserwatoriów, mając na koncie kilkadziesiąt takich obiektów. Postanowiłem spróbować i poświęciłem na to około 15-20 godzin. Efekt? Dwa nowe znaleziska, które dostały oznaczenia na podstawie mojego nazwiska: Mur 1 oraz Mur Object 1.
    

   Possible Planetary Nebula - Mur 1
    
   Okazuje się, że na niebie wciąż nieco przeoczono, a do nich należą np. mgławice planetarne. Na chwilę obecną są to jedynie kandydatki, określane na podstawie widoczności w różnych pasmach (DSS, PANSTARRS, DECaPS, AllWISE). Kolejnym celem będzie określenie spektrum, co ma zweryfikować charakter PN (planetary nebula) obiektu. Od strony egzoplanet, możemy porównać do sytuacji, kiedy odnaleźliśmy powtarzalne tranzyty obiektu mogącego być rozmiarami planetą, ale trzeba jeszcze sprawdzić jego masę metodą radialną.
    
   Trzeba wspomnieć, że rzadko są to wyjątkowe źródła - są słabe (>17 mag), małe kątowo i rzadko kiedy ukazują swoje piękne kolory. Bo te jaśniejsze już wykryto wcześniej
    
   Oraz pozycja Mur 1 w programie Stellarium. Jak widać, z Polski go nie zobaczymy, bowiem leży w konstelacji Kila. Jest bardzo słaby (19-20 mag), więc jego rejestracja wymaga nieco poświęcenia.

    
   Na początku przyszłego roku zostanie opublikowany artykuł z nowymi znaleziskami, wśród których pojawi się powyższy obiekt. Prowadzi go również Francuz (Pascal Le Du), więc można spodziewać się, że raczej nie będzie on po angielsku Również wtedy będziemy mogli wyszukać go m.in. w bazie Simbad/VizieR czy HASH (http://hashpn.space/). Na chwilę obecną jedynie przekazując tę informację dalej.
    
   A tak z kolei wygląda Mur Object 1 - nie jest to mgławica planetarna, choć przypomina wyglądem. Zdaje mi się, że jeszcze będzie dokładniej sprawdzone co to takiego jest. Leży w konstelacji Żagla (także niebo południowe).

   Jaka jest efektywność? Przez kilkanaście godzin odnalazłem 9 podejrzanych celów, z czego dwa okazały się trafione - jeden znany (ale nieopublikowany jeszcze w Simbad) oraz Mur 1. Oprócz tego, Mur Object 1. Pozostała szóstka to pięć słabych galaktyk oraz jedna gwiazda (która wydawała się nieco bardziej rozmyta niż reszta w kadrze, ale jednak to gwiazda).
    
   Bardzo fajny projekt, który postaram się rozwinąć nieco bardziej, u boku poszukiwania nowych egzoplanet
    • Kocham
    • Lubię
   • 7 odpowiedzi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.