Jump to content

Zabarwienie na lustrze


Kimo
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się czy to normalne. Od pewnego czasu gdy spoglądam na lustro główne zauważam fioletowe smugi (widać to dobrze na zdięciu). Od czego może powstawać taki efekt i czy jest to groźne :) ? Dzięki za pomoc. :salu:

Zdięcie.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trwalosc powloki to kilka lat ok. 5 moze tez wiecej To jest lustro fabryczne z optisana czy synty ? ile ma lat Jak przechowywany byl teleskop . Czy nie wyczerniałeś ostatnio tuby .

W najlepszym wypadku jest to jakaś cienka powloka zanieczyszczen osiadła z rosą i powinna dać się zmyc.

W najgorszym to warstwy na lustrze ulegly uszkodzeniu w wyniku reakcji z otoczeniem , Czytałem gdzieś ,że to są białe plamki .

Sam rozklad zanieczyszczen sugeruje mi ze osiadły z rosą . Umyj delikatnie lustro pod biezącą wodą , przetrzyj mokrą szmatką z ludwikiem ,wypłucz i zobacz . Ja bym tak zrobił .

Link to comment
Share on other sites

To jest lustro Synty. Teleskop kupiłem od Andrzeja (łysy) Żeby była jasność jak go odebrałem lustro było ok. Tuby nie wyczerniałem. Białe plamki to, to nie są a jedynie fioletowe smugi tak jak na zdięciu

Link to comment
Share on other sites

Z mojego doświadczenia lustro było czyszczone bez wyjęcia z oprawy i te smugi to osad ze środka czyszczącego i tłuszczu wokół mocowań. Jeżeli środek był mocny może jego dłuższe działanie weżreć się w powłokę.Jeśli wyjmiesz lustro z teleskopu i opraw to powinno dać się je usunąć, choć nie ma takiej pewności ani wielkiej potrzeby .Groźne one raczej nie są choć na pewno wnoszą pewne straty ale tak małe że niezauważalne dla oka.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Lustro trzeba wyjać z oprawy i umyś letnia wodą z szarym mydłem za pomocą delikatnej gąbki i spłukać skośnie cienkim strumieniem wody destylowanej aby nie zostały kropelki i masz po problemie, no może poza ponowną kolimacją :roll:

Link to comment
Share on other sites

Lustro trzeba wyjać z oprawy i umyś letnia wodą z szarym mydłem za pomocą delikatnej gąbki i spłukać skośnie cienkim strumieniem wody destylowanej aby nie zostały kropelki i masz po problemie, no może poza ponowną kolimacją :roll:

 

Po wodze destylowanej to dopiero będą smugi, tylko tym razem zielone :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Widocznie ktoś tu nie odróżnia wody destylowanej od demineralizowanej w której sole wapnia i magnezu zastępowane są mniej nieszkodliwymi dla akumulatora bo rozpuszczalnymi solami sodu czy potasu w kolumnach na wymieniaczu jonowym :salu:

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że woda demineralizowana to co innego niż destylowana. Janusz to bardzo dobrze opisał. W sprzedaży jest praktycznie woda demineralizowana bo destylacja jest dużo kosztowniejsza. Aby uzyskac wodę destylowana należy ją albo samemy zrobic albo udać się do jakiegos labolatorium gdzie mają destylarki i poprosić napewno dadzą nawet parę litrów.

Link to comment
Share on other sites

W sprzedaży jest praktycznie woda demineralizowana bo destylacja jest dużo kosztowniejsza.

Do akumulatorów dobrej jakości woda demineralizowana jest nawet lepsza od destylowanej bo ma mniejszą przewodność. Diabeł tkwi, oczywiście, w szczegółach. Wymagania elektrolitów do akumulatorów ołowianych bardzo ostro normują żelazo. Dlatego woda demineralizowana wodzie demineralizowanej nierówna, nie mówiąc już o destylowanej (też są różnej czystości). Woda destylowana w destylarkach z miedzianą rurką zawiera nieco miedzi. Najczystsza jest woda destylowana (a nawet redestylowana) ze szklanej destylarki.

Te rozważania są marginesowe, zapewne do lustra najlepsza destylowana. Tylko zastanawiam się czy taka "destylowana" z odladzania lodówki też ok. W końcu jest skraplana z pary. Moim zdaniem jest bardzo dobra, jeśli zbieraliśmy na wystarczająco czystym naczyniu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Najczystszą wodę (trzykrotnie destylowaną z kwarcowej aparatury) można dostać w aptece, jest stosowana do zestawiania leków na zamówienie, po takiej wodzie nie zostają naprawdę żadne zacieki i taka mogę polecić z pełną optyczną rekomendacją :salu:

 

Ps. Woda ze skraplacza z lodówki ma pełno frakcji organicznych jak olejki eteryczne czy flawonidy sublimujące z żywności w lodówce i do tych celów się absolutnie nie nadaje :shock:

Link to comment
Share on other sites

Widocznie ktoś tu nie odróżnia wody destylowanej od demineralizowanej w której sole wapnia i magnezu zastępowane są mniej nieszkodliwymi dla akumulatora bo rozpuszczalnymi solami sodu czy potasu w kolumnach na wymieniaczu jonowym  :salu:

 

No to ładnie :roll: ciekawe kto kur....a pozwolił dać na butelke napis woda destylowana :? Dzięki Janusz.

 

PS Ja i tak teraz używam spirytusu i kranówki :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Spłukiwać trzeba skośnie trzymane lustro małym, laminarnym strumykiem aby przesuwając pod nim lustro nie zostawała na nim ani kropelka i jest po problemie.

 

Ps. Ze szpitala prawdopodobnie dostałeś wodę sterylizowaną jakimś środkiem bakteriobójczym który został po jej wyschnięciu, a tak BTW to w jakim naczyniu ją przyniosłeś.

Link to comment
Share on other sites

Jak na razie 2 razy mylem swoje lustro kranówką . Zaraz po umyciu i przechyleniu lustra pozostały smugi wody . Wsiąkły do przyłożonej flaneli . Pewnie gdzieś można dopatrzeć się śladu po wodzie . I tak coś na lustrze osiądzie . :salu: Wodę w kranie mam ozonowaną .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To czy ozonowana czy chlorowana nie ma dla nas przy myciu optyki większego znaczenia w przeciwieństwie do twardości dostarczanej nam w wodociagu wody znacznie przekraczającej wszelkie normy europejskie, stąd sypiące się unas masowo pralki i zmywarki zarastające szybko wapiennym kamieniem :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Najlepiej jest resztę wody zbierać z lustra ,,narożnikiem'' bibuły, jakiej w dawniejszych czasach używano do suszenia kleksów z atramentu. (Moze jeszcze jest do nabycia w sklepach papierniczych?). Metoda delikatna (nie rysuje się lustra, bo się go nie wyciera bibułą, a tylko zbiera narożnikiem wsiąkającą wodę!), sprawdzona i naprawdę skuteczna. Po takim zabiegu lustro jest praktycznie suche i gotowe do zamontowania w teleskopie. Polecam :D:D:D .

Link to comment
Share on other sites

Byłem w aptece, poprosiłem w wodę destylowaną a oni mi powiedzieli że mają coś jeszcze lepszego mianowicie "Woda dod wstrzykiwań" - rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych - is that ok? :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Zapytaj tylko czy to jest czysta chemicznie H2O :?: czy nie przypadkiem roztwór soli fizjologicznej do zastrzyków i kroplówek :roll:

Nie kończyłem wprawdzie farmakologii ale stawiałbym tu na czystą postać H2O wedle swojej skromnej wiedzy chemicznej :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.