Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze teleskopu


Piobork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem początkującym astroamatorem, doświadczenie mam niewielkie, zdobyte na obserwacjach lornetkowych (bresser 20x80). Obecnie planuję zakup teleskopu. Warunki do obserwacji mam następujące: Warszawa na balkonie o głębokości 90-110 cm, szerokości 3m (cel obserwacji planety i księżyc) oraz podmiejskie rejony Kampinosu (cel DS). Wstępnie wybrałem dwa teleskopy:

 

1. Sky-Watcher 150/750 (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)

 

2. Mak 127/1500 (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1795&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_127_EQ-3-2_(BKMAK127EQ3-2)

 

Następnie zacząłem analizować, który z teleskopów będzie lepszy dla mnie. Przeczytałem wypowiedzi na kilku forach, zadzwoniłem do Astrokraka, odwiedziłem Delta optical i prawdę powiedziawszy w głowie mam większy mętlik niż przed rozpoczęciem poszukiwań. Odnośnie SW mam obawy czy zmieści się na stosunkowo niewielkim balkonie (chociaż rozstaw nóg rozłożonego statywu wynosi ok. 80 cz, a tuba i przeciwwagi nie wychodzą poza obrys nóg). Ponadto nie wiem cze rozświetlone niebo nie będzie zaporą dla newtona. Odnośnie Maka mam wątpliwości dotyczące obserwacji Ds-ów w warunkach podmiejskich oraz pole widzenia będzie miał 2x mniejsze niż SW.

 

Proszę o pomoc w wyborze teleskopu, ewentualnie opinie i uwagi jeśli przeoczyłem coś istotnego.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Piotrek

Edytowane przez Piobork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny dylemat. Serio. Na balkon na pewno lepszy będzie Mak. Łatwiej też wynieść go z domu, bo mniejszy. Na DS pokaże mniej z powodu mmniejszej apertury. Małe pole wiedznia nie jest wielkim problemem, o ile zaopatrzysz się w porządny szukacz. Wsród DS-ów sporo jest obiektów o małych rozmiarach (<0.5st.), pole nie będzie problemem. Co najwyżej nie zobaczysz w całości takich obiektów jak M31 (żaden teleskop nie obejmie całej -3.5st.) czy razem par typu M81/82 , chichoty itp. Ale większość pojedynczych obiektów bez problemu.

Generalnie, to wybór zależy od tego, co jest dla Ciebie priorytetem, DS-y w terenie, czy planety w mieście. Jeśli te drugie, zostałbym przy Maku ze wzgledu na wygodę użycia. Jak DS-owo przestanie wystarczać, kupisz za parę lat drugi teleskop na DS-y. Tylko tu radziłbym nie bawić się w paralaktyk i iść w Dobsona 8", rozwiązując problem transportu (pasy nośne/torba transportowa na tubę).

Na dziś masz jeszcze jedną alternatywę, choć nieco ryzykowną. Zobacz, czy na Twoim balkonie zmieści się Dobson 6" (150/1200). To sprzęt uniwersalny w zastosowaniach. Jako przymiarkę możesz obejrzeć w sklepie 8", gabaryty identyczne poza mniejsza średnicą tuby i wagą. Na balkon musiałbyś wykonać podstawę-stolik o wysokości 30-40cm, by nie przeszkadzała w obserwacjach balustrada balkonu. Do wynoszenia teleskopu poza dom wspomniane pasy (wystarczy kilka metrów nylonowej taśmy z pasmanterii) lub torba nośna.

Problem tylko w tym, czy będziesz miał dość miejsca na przemieszczanie się wokół teleskopu i dostęp w różnych pozycjach do okularu. Tak więc centymetr w łapę, do sklepu i na balkon. Jako model możesz wykorzystać jakąś zrolowaną matę/dywanik/chodniczek o szerokości 1-1.2m Mozęsz też sprawdzić w ten sposób kwestię załadunku teleskopu do auta (najlepiej hatchback z dzieloną kanapą z tyłu, ale to nie jest warunek konieczny)

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny dylemat. Serio. Na balkon na pewno lepszy będzie Mak. Łatwiej też wynieść go z domu, bo mniejszy. Na DS pokaże mniej z powodu mmniejszej apertury. Małe pole wiedznia nie jest wielkim problemem, o ile zaopatrzysz się w porządny szukacz. Wsród DS-ów sporo jest obiektów o małych rozmiarach (<0.5st.), pole nie będzie problemem. Co najwyżej nie zobaczysz w całości takich obiektów jak M31 (żaden teleskop nie obejmie całej -3.5st.) czy razem par typu M81/82 , chichoty itp. Ale większość pojedynczych obiektów bez problemu.

Generalnie, to wybór zależy od tego, co jest dla Ciebie priorytetem, DS-y w terenie, czy planety w mieście. Jeśli te drugie, zostałbym przy Maku ze wzgledu na wygodę użycia. Jak DS-owo przestanie wystarczać, kupisz za parę lat drugi teleskop na DS-y. Tylko tu radziłbym nie bawić się w paralaktyk i iść w Dobsona 8", rozwiązując problem transportu (pasy nośne/torba transportowa na tubę).

Na dziś masz jeszcze jedną alternatywę, choć nieco ryzykowną. Zobacz, czy na Twoim balkonie zmieści się Dobson 6" (150/1200). To sprzęt uniwersalny w zastosowaniach. Jako przymiarkę możesz obejrzeć w sklepie 8", gabaryty identyczne poza mniejsza średnicą tuby i wagą. Na balkon musiałbyś wykonać podstawę-stolik o wysokości 30-40cm, by nie przeszkadzała w obserwacjach balustrada balkonu. Do wynoszenia teleskopu poza dom wspomniane pasy (wystarczy kilka metrów nylonowej taśmy z pasmanterii) lub torba nośna.

Problem tylko w tym, czy będziesz miał dość miejsca na przemieszczanie się wokół teleskopu i dostęp w różnych pozycjach do okularu. Tak więc centymetr w łapę, do sklepu i na balkon. Jako model możesz wykorzystać jakąś zrolowaną matę/dywanik/chodniczek o szerokości 1-1.2m Mozęsz też sprawdzić w ten sposób kwestię załadunku teleskopu do auta (najlepiej hatchback z dzieloną kanapą z tyłu, ale to nie jest warunek konieczny)

Pozdrawiam

-J.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Prawdopodobnie zdecyduję się na Maka. O dobsonie myślałem, ale wydaje mi się trochę mało poręczny. Niemniej zapewne przeprowadzę eksperyment ze zrolowanym dywanikiem.

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam następującą propozycję, którą możesz też rozważyć:

- Luneta Celestron C5 Spotter XLT z walizką, jest to można powiedzieć też MAK 127/1250 i do tego dokupić statyw

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_268&products_id=2782&lunety=Luneta_Celestron_C5_Spotter_XLT_z_walizk%B1

http://teleskopy.pl/product_info.phphttp://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130_311&products_id=3538&lunety=Statyw_CAMROCK_EVO_Tactic_T80_ud%BCwig_20_kg_/_182_cm_jako_tr%F3jn%F3g,_193_cm_jako_monopod

- Teleskop Celestron NexStar 5 SE 125/1250 GO-TO z bazą 40 000 obiektów

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_87&products_id=1657&lunety=Teleskop_Celestron_NexStar_5_SE_125/1250_GO-TO_z_baz%B1_40_000_obiekt%F3w

Możesz powyższe produkty obejrzeć w Warszawie - teleskopy.pl

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Można powiedzieć"robi tu dużą różnice.Mak ma mniejszą obstrukcje centralną od tego Spottera,obrazy księżyca czy planet będą bardziej kontrastowe.Tego Celestrona z goto bym sobie darował i tak nie obsłuży wszystkich obiektów,co najwyżej 1%.Na miejscu kolegi kupiłbym maka,na balkon będzie akurat,ja bym dokonał takiego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.