Skocz do zawartości

Luz NEQ6


TomekDw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, czy da się wyeliminować, ten luz. Załączam filmik. Takie stukanie, jest ono przy odblokowanej osi, a także zablokowanej. Myślę, że filmik pokaże o co mi chodzi, montaż nie był obciążany, ponieważ nie mam jeszcze teleskopu, był na nim tylko canon z obiektywem. Nie wiem dokładnie od kiedy jest ten luz, ale przy ostatniej sesji był na pewno.

 

Da się to jakoś naprawić? Bo jak nie to na pewno będzie przeszkadzać w astrofotografii. Może wystarczy coś przykręcić? W drugiej osi nie ma żadnych luzów.

 

 

Wiem, że nagrałem filmik w pionie, ale przy nagrywaniu smartfonem zapomniałem o tym, ale widać na nim o ile się przesuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzęt jest na gwarancji to wysłałbym go do serwisu. Możliwe, że montaż został w fabryce bardzo luźno wyregulowany i teraz latem od temperatury się totalnie "rozklekotał". Mi kiedyś w Delcie zrobili taką usługę bezproblemowo na gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę podzwonić, oby w miarę szybko to zrobili, ale w sumie najważniejsze, żeby zrobili to dokładnie, montaż mało używany może z 7 razy na dworze, zdziwiłem się, że ten luz jest na blokadzie.

 

edit: Już się dodzwoniłem, faktycznie można oddać im to w Katowicach, a oni prześlą to dalej. Jeśli nie uda im się tego naprawić, to będę dalej tutaj pisał. Dzięki za pomoc (liczyłem, że jest to coś zwykłego, jakieś niedokręcenie czy coś)

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj, czy problem rozwiązany? Jak coś, to chętnie pomogę z regulacją, znam ten montaż do najmniejszej śrubki :)

 

 

Tak, problem rozwiązany, nie odsyłałem na gwarancję, był to luz tak jakby obudowy? Są tam takie śrubki na obudowie DEC, poluzowałem je i dokręciłem, trochę zmieniając położenie obudowy. Luz zniknął.

 

Nie był to luz opisywany wyżej w jednym z poradników. Montaż działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepne sie pod temat.

 

chialbym moze sam troche wykasowac luz w RA.

z tego co widze, to trzeba wyjac silnik, zeby dostac sie do slimaka. dalej slimkiem sie kreci i dociska mala srubke, tak aby luz zniknal, a slimak krecil sie rownomiernie po calosci.

 

gyd wyciagne silnik, to on ma owalne otwory na sruby do przykrecenia do obudowy. montaz jest opaskowany.

boje sie, ze nie trafie ponownie z te same ustawienia przykrecenia silnika do odbudowy i cos sie przestawi.

moze jednak przy paskach to jak sie przykreci silnik nie ma znaczenia, bo pasek wszystko wyrowna?

 

w miare jasno to opisalem?

jezeli nie, to moge wstawic jakies podgladowe zdjecia.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW ile bierzesz za regulacje ? :D

Zależy jak bardzo zdezelowany jest montaż :P

 

Tak, problem rozwiązany, nie odsyłałem na gwarancję, był to luz tak jakby obudowy? Są tam takie śrubki na obudowie DEC, poluzowałem je i dokręciłem, trochę zmieniając położenie obudowy. Luz zniknął.

 

Nie był to luz opisywany wyżej w jednym z poradników. Montaż działa dobrze.

Mówisz o tych 4 dużych imbusach? No właśnie ustawiając odpowiednio względem siebie te korpusy regulujemy luz między ślimakiem, a ślimacznicą :) Moim zdaniem to właśnie jest to.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, wyjmij silnik, a przy regulacji luzów kręć sobie zębatką z paskiem, która lekko wystaje do komory silnika. Tak mi się to najwygodniej robi. A jak będziesz wsadzał silnik, to zerknij na jakieś zdjęcie, albo zrób wcześniej swoje, w jakiej orientacji ma być silnik. Zamocuj go tak, aby pasek był maksymalnie napięty, ja sobie nawet to podważałem śrubokrętem, żeby go mocno napiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym skasowaniem luzu jest leka przewaga po przeciwnej stronie do obrotu montażu.

Jest to lepsze rozwiązanie niż zbyt duże dociśnięcie ślimaka do ślimacznicy a pamiętajcie że tego typu przekładnie nie są idealnie centryczne więc pozostawienie luzu jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym skasowaniem luzu jest leka przewaga po przeciwnej stronie do obrotu montażu.

W osi RA tak. Ale w Dec już się tak nie da za bardzo, a to luz tej osi jest bardziej krytyczny dla guidingu, bo ta oś lata w te i we wte (w ra nigdy nie zauważyłem wpływu luzu, a nie zwracam uwagi na przeważanie).

 

Sytuacja komplikuje się, gdy wieje mocniejszy wiatr. Wtedy obie osie zaczynają skakać po luzie. Powiew wiatru powoduje przeskok na jedną stronę luzu, a zanik wiatru powoduje powrót na drugą stronę. Guiding wtedy szaleje, bo nic nie może zrobić. Należałoby chyba dość mocno przeważyć, żeby załagodzić ten problem (a może tu jest ta magia przeważenia, której nie dostrzegłem?).

 

Jest to lepsze rozwiązanie niż zbyt duże dociśnięcie ślimaka do ślimacznicy a pamiętajcie że tego typu przekładnie nie są idealnie centryczne więc pozostawienie luzu jest konieczne.

Tak, to bardzo ważne. Jak się skasuje idealnie luz w jednej pozycji ślimaka, to z przeciwnej strony może się nie ruszyć... A poza ślimakiem, również ślimacznica może być niecentryczna i wtedy to się pokaże, jak obrócimy montażem o 180 stopni (kręcąc mozolnie ośką :) ). Tak więc należy sprawdzić co najmniej pół obrotu ślimacznicy, a najlepiej cały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.