Skocz do zawartości

webcam do astrofotografii


TomekDw

Rekomendowane odpowiedzi

Przerabiając webcama na kamerkę do astrofotografii planetarnej, trzeba zadbać o usunięcie obiektywu, więc mam pytanie, czy jeżeli obiektyw jest zamontowany tak jak na dołączonym zdjęciu jest możliwość zdjęcia go? Jest to webcam creative nie pamiętam modelu możliwe że livecam hd.

 

A może da się coś pofocić razem z tym obiektywem? Obiektyw wygląda na przyklejony do matrycy. Trochę słaba jakość zdjęcia.

webcam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz, wystarczy przystawić ten obiektyw do odpowiednio dobranego pod względem ogniskowej okularu dobrej jakości, można tak dobrać korzystną skalę planet.

 

On zapewne jest odkręcany, jak było wspomniane wyżej, przypuszczam jednak że po ustawieniu ostrości został zalany jakimś lakierem i o ile nie ma go zbyt wiele można przy użyciu znacznej, lecz miarkowanej siły, odkręcając go przełamać a wtedy już prosta droga do odsłonięcia czystej matrycy. Nie wiadomo też czy filtr IR cut jest na matrycy czy na obiektywie.

 

A po drugiej stronie płytki nie ma małych śrubek trzymających cały ten obiektywowy korpusik?

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma śrubek. Dałem radę go zdjąć, Filtr jest na obiektywie :(. Przystawiłem kamerkę do obiektywu z aparatu i dała ogromne powiększenie, obraz dość czysty tylko czerwony. Bez tego filtra ciężko z foceniem, czy da się coś zrobić? A no i ten filtr na obiektywie wygląda jakby był zdejmowalny, taki kawałek szkiełka.

 

Co do przystawiania do okularu to próbowałem tak robić z telefonem i ciężko mi to szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma śrubek. Dałem radę go zdjąć, Filtr jest na obiektywie :(. Przystawiłem kamerkę do obiektywu z aparatu i dała ogromne powiększenie, obraz dość czysty tylko czerwony. Bez tego filtra ciężko z foceniem, czy da się coś zrobić? A no i ten filtr na obiektywie wygląda jakby był zdejmowalny, taki kawałek szkiełka.

 

Co do przystawiania do okularu to próbowałem tak robić z telefonem i ciężko mi to szło.

Ale to wspaniale że jest na obiektywie, bo pewnie na 100% jest za mocny, dodatkowo mimo że pewnie kamerka jest kolorowa warto czasem przestawić się na nagrywanie B/W i robić to przez filtr czerwony wpuszczając sporo dobroczynnej podczerwieni. Więc mimo że teraz czeka Ciebie kombinowanie z filtrami to powinieneś się cieszyć ^_^

Możesz tez spróbować go jakoś wydobyć ale bardzo ostrożnie i używać na początek jednak ostatecznie z powyższych względów w przyszłości to nie będzie praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że właśnie źle hah. Ale dziwi mnie to powiększenie, bo użyłem 200mm obiektywu a widziałem dokładnie pojedyncze igły świerka stojącego 10m ode mnie. Jeżeli do dyspozycji będę miał 2800mm ogniskowej to to raczej będzie za dużo chyba?

 

Spróbowałbym też sfotografować księżyc przez obiektyw jeżeli aż takie powiększenie jest, ale nie mam pomysłu na ustabilizowanie obiektywu (nie ma on gwintu statywowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz rozmiar pixela w tej matrycy, ale planety są małe kątowo, skończy się jeszcze na dokładaniu Barlowa :) Na Księżyc powinno być OK z 2800mm nawet gdybyś tam miał pixel 2 mikrony. Poczekaj, zobaczysz, ocenisz, obiekty US to nie choinka blisko w ogrodzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.