Jump to content

Obserwatorium w Olsztynie z widokiem na wieżowce?


Recommended Posts

Różnych rzeczy można się spodziewać po radnych w Polsce, ale to nadaje się do grubej teczki zatytułowanej "Przyszłe scenariusze", reż. Stanisław Bareja :(

 

 

Radni: interes dewelopera ważniejszy niż obserwatorium

Po awanturze, radni klubów PiS oraz Czesława Małkowskiego dali zielone światło dla budowy bloków naprzeciwko obserwatorium astronomicznego. Za ich sprawą przyszłość tej placówki staje pod znakiem zapytania.

Środowa sesja rady miasta zaczęła się dla prezydenta Olsztyna pomyślnie, bo otrzymał on dość gładko absolutorium za wykonanie budżetu za ubiegły rok. Nie przeszkodził temu nawet sprzeciw radnych PiS-u. I to właśnie radni tej formacji mogli zdecydować o wynikach głosowania dotyczącego przystąpienia do planu zagospodarowania terenu przy ul. Żołnierskiej, naprzeciwko zabytkowej wieży ciśnień, gdzie jest obserwatorium astronomiczne. Temat budził duże emocje, bo olsztyński deweloper stara się o budowę po sąsiedzku 10-kondygnacyjnych, 33-metrowej wysokości bloków (pisaliśmy o tym na łamach "Wyborczej Olsztyn"). Oznaczałoby to, że popularny wśród pasjonatów astronomii, a także turystów sąsiedni obiekt znalazłby się w cieniu nowego budynku. Wieża ciśnień ma bowiem 23 metry wysokości.

Prezydent Piotr Grzymowicz postanowił więc, że przygotuje uchwałę o przystąpieniu do procedury uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Zrobił to m.in. po zasięgnięciu opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Specjaliści jednoznacznie wskazali, że teren będący w posiadaniu dewelopera oraz jego otoczenie powinien mieć plan, który uregulowałby sprawy gabarytów budynku i uporządkowania przestrzeni. - Budowanie w oparciu o warunki zabudowy w takim miejscu to patologia - mówił Piotra Gadomski, przewodniczący komisji.

Brak planu zagospodarowania to problem, bo z uwagi, że nieopodal stoją duże budynki spółdzielcze, trudno będzie uzasadnić odmowę decyzji o warunkach zabudowy na nowe bloki. Szkopuł jednak w tym, że ta inwestycja byłaby zdecydowanie bliżej obserwatorium niż spółdzielcze "wysokościowce".

Zagrożone pokazy Słońca i planet

Chodzi bowiem nie tylko o ład przestrzenny, nowy obiekt utrudnić może w znaczący sposób funkcjonowanie placówki edukacyjnej mieszczącej się naprzeciwko. Co to oznacza dla obserwatorium usiłował tłumaczyć radnym Jacek Szubiakowski, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie. Przyznał on, że o planach dowiedział się w ostatniej chwili - Nie graniczymy z planowaną do zabudowy działką, więc nie jesteśmy o tym informowani. Ale tak wysoki budynek zasłoni południową część panoramy miasta. Uniemożliwi jesienne i zimowe pokazy słońca, które znajduje się wówczas tylko kilkanaście stopni nad horyzontem oraz uniemożliwi obserwację planet podczas letnich pokazów wieczornego nieba. Teraz mamy np. opozycję Marsa. Jej obserwacja w takich warunkach byłaby już niemożliwa.

Właśnie słowo "opozycja" okazało się tego dnia kluczowe. Stanowisko klubu Czesława Małkowskiego było raczej łatwe do przewidzenia, gdyż wielu obserwatorów zauważało, że deweloper, czyli Arbet popierał byłego prezydenta w ostatnich wyborach samorządowych i dlatego może liczyć na przychylność.

Zaskakujące mogło być natomiast stanowisko radnych z klubu PiS, którzy decydowali o ostatecznym wyniku. Już wstrzymanie się radnych tej formacji od głosu dałoby możliwość przeprowadzenia uchwały. Tym razem postanowili oni jednak zaakcentować swoją siłę.

Wskazywali, że to prezydent odpowiada za sytuację, bo miasto nie umie porozumieć się z UWM, który sprzedał wcześniej ziemię inwestorowi. - To jest biznes. Nie będzie Lidla, a jakie będą bloki to już pan prezes zdecyduje - mówił Jarosław Babalski. Chodziło mu o obecnego na sali Andrzeja Bogusza, prezesa Arbetu, właściciela gruntu, który wcześniej rozważał budowę supermarketu, a teraz skłania się ku wysokim blokom.

Czy prezes zbuduje obserwatorium na dachu?

Bogusz przyglądał się tymczasem pracy radnych i obserwował wyniki głosowania. Słuchał też dyskusji. Momentami przybierała ona komiczny obrót. Widać to było, gdy swój "przełomowy" pomysł przedstawił Leszek Araszkiewicz (PiS). Na czym miałby on polegać? - "Żeby pan prezes wybudował obserwatorium na dachu jednego z budynków. Przysporzyłoby to miastu większej sławy niż wieża ciśnień". Po sesji Andrzej Bogusz nie wiedział, czy pomysł traktować jako żart, czy poważnie. Nie tylko on.

Na nic zdały się uwagi Mirosława Gornowicza, że brak planu uniemożliwi mieszkańcom i urzędnikom decydować o przyszłości tego fragmentu miasta. - Każdy plan jest lepszy niż wydawanie decyzji bez planu - mówi Krzysztof Kacprzycki z SLD.

Ostatecznie głosowanie trzeba było przeprowadzać dwa razy, bo za pierwszym razem nie doliczono się głosów. W trakcie samego głosowania także doszło do awantury, a najgłośniej protestowali Dariusz Rudnik i Jarosław Babalski, którzy domagali się dodatkowej przerwy.

Ostateczny wynik: 9 głosów za przyjęciem planu, 13 przeciw, 1 wstrzymujący się. Planu nie chcieli radni klubu PiS oraz Czesława Małkowkiego, a także Jan Tandyrak PO oraz Tomasz Głażewski (Nowoczesna). Wstrzymał się Robert Szewczyk z PO.

Zagrożone obserwatorium i koalicja

Jacek Szubiakowski był wyraźnie przygnębiony po głosowaniu. - Wiem, że w polityce dzieją się różne rzeczy, ale tej decyzji nie jestem w stanie zrozumieć. Stracą na tym mieszkańcy korzystający z naszej placówki - komentuje Szubiakowski.

Najspokojniejszy był chyba Andrzej Bogusz: - Każdy ma prawo do swojego punktu widzenia - powiedział prezes Arbetu.

Na piątek biznesmen ma umówione spotkanie z władzami miasta w sprawie inwestycji.

Sesja pokazała także, że koalicja w ratuszu istnieje tylko w teorii. - Będę o tym rozmawiał z przewodniczącym PO w regionie Jackiem Protasem. Nie może dochodzić do takich sytuacji, że przedstawiciele Platformy głosują z opozycją. Taka koalicja nie jest mi potrzebna - denerwował się Piotr Grzymowicz.

Na sali tuż po głosowaniu dało się usłyszeć głosy, że jeżeli rzeczywiście obserwatorium straci wkrótce swoją atrakcyjność, to warto zapamiętać nazwiska, radnych, którzy otworzyli do tego drogę.

Kto głosował przeciwko wszczęciu planu? [PEŁNA LISTA]

Jan Tandyrak (PO)

Tomasz Głażewski (Nowoczesna)

Demokratyczny Olsztyn

Czesław Małkowski

Nelly Antosz

Krystyna Flis

Monika Rogińska-Stanulewicz

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Babalski

Ewa Piotrkowska

Grzegorz Smoliński

Dariusz Rudnik

Leszek Araszkiewicz

Elżbieta Wirska

Maciej Tobiszewski

 

Źródło: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,20325502,radni-interes-dewelopera-wazniejszy-niz-obserwatorium.html

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Różnych rzeczy można się spodziewać po radnych w Polsce, ale to nadaje się do grubej teczki zatytułowanej "Przyszłe scenariusze", reż. Stanisław Bareja :(

 

 

Źródło: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,20325502,radni-interes-dewelopera-wazniejszy-niz-obserwatorium.html

To się nazywa dobra zmiana pewnie będą wieżowce w kształcie brzozy i ogródki dziecięce z kapliczką. A to wszystko ku chwale ojczyzny .......;/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.