Skocz do zawartości

Montaż AZ5 ze statywem stalowym


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Dotarły do mnie dzisiaj nowe zabawki i po weryfikacji doszedłem do wniosku, że bardziej mi się podoba posiadany GSO AZ4 zatem AZ5 idzie na giełdę.

 

Jest to dokładnie ten sam montaż i statyw co w tym wątku:

http://astropolis.pl/topic/53885-mak-150-z-alt-az5/?do=findComment&comment=629500

i sprzedaję go w tej samej cenie, czyli 700 zł.

Zainteresowanych zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybkie porównanie między AZ5 (który świeżo do mnie wtedy dotarł) a GSO AZ4 (podkreślam to "GSO" bo to inny montaż niż ten popularny AZ4. Różnica jest dość zasadnicza, GSO ma np. mikroruchy)

 

W momencie porównania montaży, miałem z tydzień doświadczenia obserwacyjnego na GSO i zero na AZ5. Założyłem tubę, popatrzyłem przez okular i zobaczyłem, że zdecydowanie łatwiej wzbudzić drgania w AZ5 niż w GSO i zdecydowanie dłużej wygasają. Dodatkowo, jakość wykonania jest... hm... może nie żenująca, ale słaba. Szkoda, bo całość prezentuje się fajnie. Fatalnie wykonane nogi statywu są i tak stabilniejsze niż stojak od GSO.

Dodać należy, że prawdopodobnie osoba, typu "złota rączka" minimalnym kosztem jest w stanie doprowadzić montaż do właściwego stanu. Ja wolałem nie ruszać, bo czego się nie dotknę, to spieprzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc, montaż już się sprzedał, o czym uprzejmie zapomniałem donieść.

Drugim nawiasem mówiąc, poinformowałem kupującego o mojej opinii co do montażu zanim podjął ostateczną decyzję o zakupie.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Kupiłem montaż na własne ryzyko z pełną wiedzą i świadomością potrzebnych zmain ;-).

I nie jest tak źle, na moje potrzeby jest OK.

Nie mam porównania do GSO AZ4, który jest jednak znacznie droższy.

Na razie chmury i deszcze niespokojne :-) więc słabo z oglądaniem nieba, ale myślę, że całość da się tak ustawić, aby było dobrze.

Jest trochę opisów jak tuningować ten montaż, jeśli będzie trzeba skorzystam z nich.

Może coś sam dodam. Coś za coś, a ja lubię czasami podłubać, gorzej z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam montaż ALT-AZ , ale mój ma wymienione smary i założone podkładki teflonowe, chodzi jak zegarek i nie potrzebuje pokręteł mikroruchów. Ja je poodkręcałem. Montaż ten posiada jeszcze jedną zaletę. Można przerobić go na montaż widłowy pod konkretną ciężką tubę dokładając "drugą podporę ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam montaż ALT-AZ , ale mój ma wymienione smary i założone podkładki teflonowe, chodzi jak zegarek i nie potrzebuje pokręteł mikroruchów. Ja je poodkręcałem. Montaż ten posiada jeszcze jedną zaletę. Można przerobić go na montaż widłowy pod konkretną ciężką tubę dokładając "drugą podporę ".

Czytałem już gdzieś Twój opis, między innymi dlatego się zdecydowałem na zakup :-).

Może to nie jest dobre miejsce, ale czy mógłbyś dać dokładniejsze wskazówki co do smaru i podkładek teflonowych? To dodatkowe ramię wideł też jest ciekawe :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.