Skocz do zawartości

Akcja Promocyjna - kup nową kamerę w super cenie!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Moje szczere gratulacje dla tej promocji, ZWO to chyba najlepszy pomysł jaki można było mieć :)

Żałuję tylko, że akurat żaden z modeli nie trafił w moje preferencje. Myślałem o 178 lub 174 mono bez chłodzenia. A niestety nadal taniej mi wyjdzie kupić 178 bez chłodzenia w normalnej cenie, niż chłodzoną na promocji. Wielka szkoda, bo było tak blisko... Ale z pewnością jest wiele osób, dla których trafiłeś w dziesiątkę i to mnie cieszy :)

Myślę, że z tym da się coś zrobić. Napisz mi na PW, jaką dokładnie byś chciał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, poczytałem więcej o tej 1600 i jest w niej coś bardzo interesującego - mianowicie bardzo niskie szumy odczytu. Co to daje? Ano to, że można skrócić ekspozycje i nawalić ich bardzo dużo - uzyskując bardzo zbliżone efekty, jak do jednej ekspozycji.

 

1as.jpg

 

Tu ciekawe, porównanie z KAF8300.

 

oraz na CN znalazłem przykład na działanie tej teorii (sam testowałem to z innymi kamerami). Gość twierdzi, że zdjęcie 900 sek. robił pierwsze, w lepszych warunkach (wyżej na niebie i przy mniejszej wilgotności). Po lewej 45x20 sek, po prawej 1x900 sek.

 

ASI1600_NB_20sec-900sec.jpg

 

To oznacza, że można strzelać mega zdjęcia na EQ5 nawet. Serio - bo wystarczy, żeby pociągnął 20 sek :D Ależ mam chęć spróbować takiego patentu :) Co więcej, gwiazdy będą zawsze dużo mniejsze przy takiej technice. Mega.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy robią nawet poniżej 10s. Poza bardzo niskimi szumami odczytu duża ilość klatek pomaga 12 bitowemu przetwornikowi (żeby wyszedł dobry 16 bitowy stack) jak i pozwala niwelować poziomy losowy szum (w odróżnieniu od pionowego stałego dla danych ustawień - FPN).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, poczytałem więcej o tej 1600 i jest w niej coś bardzo interesującego - mianowicie bardzo niskie szumy odczytu. Co to daje? Ano to, że można skrócić ekspozycje i nawalić ich bardzo dużo - uzyskując bardzo zbliżone efekty, jak do jednej ekspozycji.

 

attachicon.gif1as.jpg

 

Tu ciekawe, porównanie z KAF8300.

 

oraz na CN znalazłem przykład na działanie tej teorii (sam testowałem to z innymi kamerami). Gość twierdzi, że zdjęcie 900 sek. robił pierwsze, w lepszych warunkach (wyżej na niebie i przy mniejszej wilgotności). Po lewej 45x20 sek, po prawej 1x900 sek.

 

attachicon.gifASI1600_NB_20sec-900sec.jpg

 

To oznacza, że można strzelać mega zdjęcia na EQ5 nawet. Serio - bo wystarczy, żeby pociągnął 20 sek :D Ależ mam chęć spróbować takiego patentu :) Co więcej, gwiazdy będą zawsze dużo mniejsze przy takiej technice. Mega.

Tu nawet niewprawne oko powinno dostrzec większy szum i mniejszy kontrast na obrazku po lewej. Proponuję poczekać na fotki bez emocji. Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet niewprawne oko powinno dostrzec większy szum na obrazku po lewej. Proponuję poczekać na fotki bez emocji.

Masz rację. Zauważ jednak, że klatka 900 sek, to kilkadziesiąt tysięcy za montaż. Klatka 25 sek. uciągnie w zasadzie wszystko.

 

Bez własnego testu to oczywiście tylko spekulacja - pełna zgoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Można też próbować z obiektywami M42 jakby co.

 

 

Tu nawet niewprawne oko powinno dostrzec większy szum i mniejszy kontrast na obrazku po lewej. Proponuję poczekać na fotki bez emocji.

Zależy też jakie kto ma wymagania. Ta kamera nie jest nastawiona na atakowanie najwyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Można też próbować z obiektywami M42 jakby co.

 

z maleńkim pikselem nawet nie ma co próbować z obiektywami projektowanymi dla kliszy o ziarnie 20-30 um

na rynku jest sporo dobrych i do tego jasnych obiektywów do Canona, które dadzą sporą skalę już przy ogniskowej 200 mm. Poza tym wiele osób takie obiektywy już ma więc wystarczy podłączyć i działać

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam zrób za rok taką samą akcję to może odłożę na ASI1600. Ona nadaje się nawet do Halfa !

 

Zm9Adh0.gif

Spoko, daj znać jak będziesz ready, to dam ofertę.

Zdjęcie, które wrzuciłeś jest faktycznie zastanawiające. Biorąc pod uwagę jak ciężko walczymy, żeby wyciągać te mikro niuanse z tła, to różnica jest znacząca. Choć sam test tutaj jest niesprawiedliwy dla 8300 - bo ma kilkakrotnie większe szumy odczytu. Z drugiej strony pewnie w teście chodziło o to, że stare CCD nie nadają się do astrofotografii krótkoczasowej - tak dobrze jak nowe CMOSy. To może być bolesna zmiana dla producentów montaży.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli ta Asi 1600 cool nadaje się i do planet i do DS? A do tego można lecieć na gorszych montażach przy dłuższych ogniskowych?


Można lecieć na gorszych montażach, ale pamiętaj, że ona ma dużo mniejszy piksel, więc uzyskasz podobną skalę z dużo krótszej ogniskowej.

 

Maksymalna ogniskowa w polskich warunkach dla tej kamery to... uwaga - 800 mm :D To ekwiwalent tego, co miałem z ODK16 (prawie 3m ogniskowej) z KAF16803. Skala będzie identyczna.
Trzeba na to uważać, bo nawet przy 500 mm ogniska rozdzielczość kątowa wynosi 1,5 stopnia. Nie jest to kamera do wide-fieldów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.