Skocz do zawartości

Odległosci między okularami w lornetce


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wie ktoś jakie są "standardowe" odległości miedzy środkami oczu człowieka. Pytam się ponieważ mam lornetkę która powinna być prawidłowo skolimowana na ławie optycznej ale patrząc przez nią widzę (chyba) obraz podwójnie- rostawiam ją max. na około 70mm, natomiast gdy ją zwężę do około 65mm co jest dla mnie strasznie niewygodne, wydaje się że obraz jest pojedynczy.

Czy jest to wada lornetki, czy też sprawdza się kolimację dla jakiegoś standardowego rozstawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstawienie okularów nie powinno mieć wpływu na to czy obraz jest podwójny czy pojedynczy. Powinien być cały czas prawidłowy. Miałem ten sam problem w starej lornetce 8x30. Po rozkręceniu jej zauważyłem przy pryzmatach po dwie maleńkie śrubki, które nie były widoczne z zewnątrz obudowy lornetki. Odszukałem miejsca w których się znajdowały ich łebki i delikatnie regulując udało się obraz ustawić. Kręcąc nimi ustawiało się położenie pryzmatu . Tak było w przypadku mojej starej lornetki Universal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.