Skocz do zawartości

Pluton zakrywa gwiazdkę - 19/20 lipca 2016 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Na 16 grudnia Occult4 wypluł mi bardzo ciekawe zjawisko z cyklu zakryć gwiazd przez TNO (Trans-Neptunian Obiect). Niewidoczna (22 mag) planetoida podwójna (!) ma zakryć gwiazdkę 13.8 magnitudo na ok. 10 sekund. Opracowuję szczegóły - jeśli kogoś to interesuje to je tu wrzucę.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Jasne, wrzucaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem to dokładniej, często na piechotę i biorąc pewne dane "z kapelusza" i niestety, nie wygląda to tak fajnie jak się zapowiadało :|. Największy problem to ta podwójność planetoidy i brak danych o ruchu składników układu względem siebie. Obie skały są podobnej wielkości i relatywnie daleko od siebie - środek masy układu może więc idealnie "zakryć" gwiazdę, a planetoidy będą parę setnych sekundy obok.

Cały wywód wrzuciłem tutaj : http://astro.agzeta.pl/?p=451.

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakąś krzywą zmian blasku udało się wygenerować. Dokładność pozostawia wiele do życzenia wiec traktuję to jedynie jako zabawę.

Na osi poziomej czas w sekundach.

Początek obserwacji o 20h 50m 00s UT

Pomiary w bin 2 co 15 sek. (ekspozycja 12 sek. czas zgrania 3 sek.)

Szacowany moment minimum 20h 52m 35s UT

 

Na osi pionowej różnica jasności w odniesieniu do jaśniejszej gwiazdy z prawej. Ponieważ pomiary były dokonane praktycznie na granicy zasięgu kamery mam obawy co do liniowości w tym zakresie nie mówiąc już o dokładności.

Cześć Grzędziel,

 

Czy mógłbyś podać odczytany przez Ciebie moment początku zakrycia i moment odkrycia z jak największą dokłądnością w UTC ?

Ta sama prośba o podanie współrzędnych i wysokosci miejsca obserwacji oraz danych o teleskopie i służbie czasu

Możesz sam wysłać raport z zakrycia, ale i ja mogę pomóc - http://www.sopiz.ptma.pl/wyslij-obserwacje/

Wyślemy na http://euraster.net/ Być może również Twoja obserwacja wpisze się w wynik europejski :)

 

pozdrawiam, Burza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa inicjatywa, dzięki, choć ja traktowałem tą obserwację jako zabawę. Ale poszukam w archiwum danych - chodzi o rejestrację momentów wykonania poszczególnych klatek. Mam nadzieję, że nie skasowałem.

Służba czasu mało profesjonalna -zegar komputera. Wprawdzie jest zsynchronizowany przez internet z czasem obowiązującym, ale nie mam pojęcia z jaką dokładnością. Paliłem klatki co 15 sek. Pierwszą dokładnie (+/- 1 sek.) o 20h 50m 00s czasu uniwersalnego. Każda następna +15 sek.

 

Teleskop Newton 200/1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się jeszcze raz opracować materiał i wyszło, że:

Zaćmienie JD 2457589

 

Początek zaćmienia UTC 20h 50m 40s

środek zaćmienia UTC 20h 42m 50s

koniec zaćmienia UTC 20h 55m 00s

 

spadek jasności 0.58 mag.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się jeszcze raz opracować materiał i wyszło, że:

Zaćmienie JD 2457589

 

Początek zaćmienia UTC 20h 50m 40s

środek zaćmienia UTC 20h 42m 50s

koniec zaćmienia UTC 20h 55m 00s

 

spadek jasności 0.58 mag.

Coś mi się nie jednak zgadza, W momencie środka chyba jest literówka, nie powinno być "52"?

Czas trwania zjawiska 4 min 20 sek, nawet jak uwzględnimy że klatka ma 15 sekund to 4 minuty jest zdecydowanie za dużo. Powinno być coś w okolicach 100 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas trwania zjawiska 4 min 20 sek, nawet jak uwzględnimy że klatka ma 15 sekund to 4 minuty jest zdecydowanie za dużo. Powinno być coś w okolicach 100 sekund.

 

Zobacz na mój wykres jasności:

Początek w 40 sekundzie, potem 17 punktów pomiarowych co 15 sek co daje 4 minuty 15 sek. Koniec zjawiska zaćmienia ok. 300 sekundy od początku pomiaru. Niestety ze względu na duży błąd pomiaru dane te nie są do końca pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zobacz na mój wykres jasności:

Początek w 40 sekundzie, potem 17 punktów pomiarowych co 15 sek co daje 4 minuty 15 sek. Koniec zjawiska zaćmienia ok. 300 sekundy od początku pomiaru. Niestety ze względu na duży błąd pomiaru dane te nie są do końca pewne.

No właśnie, zakrycie powinno trwać ok 1,5 minuty.

 

Opisz proszę jaka metodą / programem mierzysz jasność Plutona.

Te same pomiary wykonaj może dla wybranej gwiazdy odniesienia - poziom jasności w takim przypadku nie powinien zmienić się

 

Może warto też spróbować jakiegoś innego programu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.