Skocz do zawartości

Pluton 2016


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, f/2. Na gwiazdach tylko pogorszyło zasięg, bo dopiero po zdjęciu reduktora zauważyłem, że gwiazdy wychodzą ostrzejsze. Tylko na DSach było łatwo widać różnicę w jasności obrazu.

 

Pluton to gwiazdka pod tą jaśniejszą. Na początku myślałem, że to ta jasna wyżej, ale dopiero po streamie zauważyłem, że jednak nie. 400mm to jednak mało na takie maleństwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego reduktora ogniskowej używałeś?

 

Bawiłem się kiedyś trochę tym,https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-delta-optical-gso-05x-125,d2307.html kupiłem 2szt dla tulejek ale nie było poświat, może gdzieś Ci coś delikatnie zaparowało. Odległość nie miała znaczenia, zmieniała się jedynie krotność.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie realne ostre pole widzenia (w milimetrach) można z niego uzyskać?

Dla takiego "byleczego" nikt poważny pomiarów nie robi, ja się takimi rzeczami nie zajmuję z uwagi na stosowane małe matryce, ale a pewno jest to zależne od światłosiły teleskopu i zastosowanej krotności redukcji, więc to by musiała być cała tabela pomiarów. Niemniej, to jest bardzo prosty reduktor składający się jedynie z jednej soczewki achromatycznej, bardzo zbliżonej parametrami do obiektywów tej lornetki noname z Selgrosu, a wręcz obiektywy tej lornetki za 30 zł dawały lepsze wyniki, bo takie szalone próby robiłem kiedy zbieg okoliczności sprawił, że dostrzegłem podobieństwa w parametrach soczewek, więc od razu widać z czym mamy do czynienia.

 

8x21.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli soczewka nie jest kopnięta to przychodzi mi do głowy jeszcze tylko jedna rzecz którą zauważyłem podczas użytkowania jego optyki w innych zastosowaniach a mianowicie soczewki były bardzo podatne na ściśnięcia a wtedy strasznie wypaczały obraz. Sprawdź czy soczewka nie jest nierówno lub zbyt mocno zakręcona w oprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na tym zdjęciu powinien być Pluton, ale nie mam pewności który to.

Co prawda gdybyś podał chociaż datę wykonania fotki, byłoby łatwiej i początkowo myślałem, że nie ma Plutona na zdjęciu, ale żeby nie ułatwiać zadania wykonałeś zdjęcie 28 sierpnia. Pod spodem dołączyłem symulację widoku okolic Plutona ze Starry Nighta dla daty 28 sierpnia, dla której układ gwiazd + Pluton pasuje do obrazka. Starałem się przyciąć mapkę tak, aby pokrywała się ze zdjęciem.

 

Zastanawia mnie też obiekt, którego nie ma na symulacji, a jest na zdjęciu, jego miejsce zaznaczyłem okręgiem.

 

pluton_sie_28_2016.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka jest z wczoraj: 7 sierpnia 2016 godz. 21:16. Dzięki za pomoc. :D

W takim razie, ciekawe czym jest obiekt, zaznaczony na mapce z SN jako Pluton? Bo na Twoim zdjęciu wyraźnie coś tam jest, a na mapce tego nie widać. Ale to może przez niekompletny katalog gwiazd w tym programie, albo to są hotpiksele.

 

Jeśli zdjęcie jest z 7 sierpnia (chyba września?), to zgadza się ze Starry Nightem, który też dla tej daty pokazywał (i pokazuje) Plutona w tym miejscu. Ale na niepowiększonym zdjęciu słabo go widać, stąd moja próba szukania go w innym miejscu. To wskazane przez program zresztą nie do końca odpowiada temu, co można było zobaczyć z okolic Lublina, lecz wziąłem to za błąd programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.