Skocz do zawartości

Jak, gdzie i kiedy? PERSEIDY 2016


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka zdjęć z ostatniej nocy. Zwłaszcza jeden perseid był niezapomniany - długi, bardzo jasny, zakończony wybuchem. Do tego przeleciał prawie przez środek kadru, ale ułamek sekundy przed rozbłyskiem aparat skończył ekspozycję, a jak rozpoczął kolejną to ostał się jeno dym. Zdjęcie to złożenie dwóch ekspozycji. Na koniec mały landszafcik o zachodzie Księżyca.

 

DSC_6415-6s.jpg

DSC_6874s.jpg

DSC_7015s.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zorganizowaliśmy pokaz dla mieszkańców Wrocławia na górce przy Grabiszyńskiej

warunki słabe ale kilkanaście jasnych perseidów zobaczyliśmy

jeden złapałem na zdjęciu

 

per_2016_08_13.JPG

 

i jeszcze przed rozpoczęciem pokazu. Panorama zachodniego horyzontu

 

panorama_2016_08_13_m.jpg

 

pozdrawiam

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ułamek sekundy przed rozbłyskiem aparat skończył ekspozycję, a jak rozpoczął kolejną to ostał się jeno dym. Zdjęcie to złożenie dwóch ekspozycji.

 

Szkoda, że nie załapał się wybuch, ale za to wyszło ciekawie - meteor leci w stronę czegoś... co po nim pozostało... jakby uskok czasoprzestrzenny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, uporałem się z obróbką wreszcie. W dniu maksimum oczywiście chmury całą noc, na szczęście noc wcześniej dały popalić!

5D mkII + Samyang 14mm, nawet nie wiem z ilu klatek złożone. ;)

attachicon.gifpers_16_2_1.jpg

 

GENIALNE!! Widzę, że tą petardę z 1:58 zarejestrowałeś po drugiej stronie DM niż ja. Jak to składałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GENIALNE!! Widzę, że tą petardę z 1:58 zarejestrowałeś po drugiej stronie DM niż ja. Jak to składałeś?

 

Uff.. no proces był długi, najpierw niebo z kilkudziesięciu klatek, potem dodałem Ziemię z pierwszej klatki bez prowadzenia, a potem po kolei z każdej klatki, na której zarejestrował się meteor nakładałem na to bazowe zdjęcie ślad gimnastykując się przy tym w Photoshopie różnymi sztukami. ;)

Miło mi, że się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uff.. no proces był długi, najpierw niebo z kilkudziesięciu klatek, potem dodałem Ziemię z pierwszej klatki bez prowadzenia, a potem po kolei z każdej klatki, na której zarejestrował się meteor nakładałem na to bazowe zdjęcie ślad gimnastykując się przy tym w Photoshopie różnymi sztukami. ;)

Miło mi, że się podoba.

 

No to robiliśmy podobnie. Bo ja stack na DM, potem warstwy z meteorami, obrót względem Polarnej żeby Perseusz był na miejscu i maskowanie wszystkiego oprócz śladu. Problem miałem taki, że pojedyncze klatki strasznie zaszumione były no i jasność, balans bieli nie ustawione idealnie do tła. No i niebo widzę masz o niebo lepsze :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy moje najlepsze ujęcia ;)

Sony NEX-3, każde po 25s, ISO1600. Trochę parował obiektyw, ale nie dało się nic zrobić ;)

Godzina 02:31

28647468530_691ee58ff3_h.jpg

 

Godzina 01:21

28316958253_69853ee5cf_h.jpg

 

Godzina 01:58

28827968042_b8fa3851b0_h.jpg

 

Na ostatnim jest rozświetlona jeszcze smuga ułamek sekundy po przelocie tego bolidu o 01:58 ;)

 

Oczywiście wszystkie zdjęcia Kolegów wyszły pięknie, ale wg mnie Twoje są wyjątkowe. A zwłaszcza to ostatnie ze smugą. Ten "ogon" jest jakby rozmyty, rozdrgany. Coś prześlicznego. A czy na tym pierwszym zdjęciu widać też Plejady?

Edytowane przez Bellatrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nocy 11 sierplnia na 12 trafiło się w małopolsce okno pogodowe, którego grzech byłoby nie wykorzystać. Wybrałem się na wieś i faktycznie w godzinach przed północą do 2-3 w nocy liczba spadających okruchów była zdumiewająca. Były minuty, w których smugi na niebie pojawiały się kilkanaście razy. Nie spodziewałem się tak licznych obiektów, że nie wpomnę o dużej jasności niektórych z nich. Oby w przyszłym roku niebo dopisało i pogoda, bo w pewnym momencie temperatura niebezpiecznie zaczęła zbliżać się do zera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście wszystkie zdjęcia Kolegów wyszły pięknie, ale wg mnie Twoje są wyjątkowe. A zwłaszcza to ostatnie ze smugą. Ten "ogon" jest jakby rozmyty, rozdrgany. Coś prześlicznego. A czy na tym pierwszym zdjęciu widać też Plejady?

Dziękuję za miłe słowa ;). Dokładnie, Plejady razem z całym Bykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękne. A słuchaj, to widac dopiero na zdjęciu, po odpowiednim czasie naświetlania? Czy wizualnie, na żuwo też? Nigdy się nie przypatrywałam az tak, bardziej przy okazji, bedąc na obserwacjach gwiazd podwójnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.