Jump to content

Recommended Posts

Najbardziej obfita powinna być noc w 11 na 12 sierpnia, ale nie można lekceważyć możliwości jednej nocy przed nią i jednej nocy po maksimum.

A na IMO piszą:

 

Maximum: August 12, 13h00m to 15h30m UT

W podlinkowanych przez Ciebie linkach zresztą też... skąd więc ten 11/12?

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zasugerowałem się głównie tym fragmentem:

 

Perseid maximum in 2016 is predicted for Aug 12d13h UT and the best observed rates from this are likely to be seen late in the night of Aug 11-12. Good rates are also likely during the nights of Aug 10-11 and 12-13

 

Co ma sporo sensu ponieważ:

 

- odstęp czasowy między maksimum o obiema nocami jest właściwie taki sam, a lepsze warunki ze względu na położenie radiantu są w drugiej połowie nocy (lepiej o 3 nad ranem 12-go niż o północy kolejnej nocy i to jeszcze z Księżycem nad horyzontem), ale zakładając nawet takie same warunki, w nocy z 11 na 12-go, mamy możliwe...

- ...bonusy, o których piszą tam szerzej, a ja tylko wspomniałem jednym zdaniem :)

 

At 22h34m UT on Aug 11, the Earth should encounter small meteoroids of the 1-revolution trail and this may lead to an increase in the ZHR by about 10. At 23m23m UT, brighter meteors of the 4-revolution trail are expected.

Calculations by J´er´emie Vaubaillon, indicate that the densest part of the stream dominated by meteoroids of the 2-revolution trail will be crossed on Aug 12 between 00h to 04h UT (λ⊙ = 139.49–139.66), well before the broad nodal maximum.

 

Co prawda, jak dalej piszą, nic nie jest gwarantowane, ale gdybym np organizował grupowe obserwacje pod Kopernikiem, wybrałbym noc tuż przed maksimum ;)

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

z 1/2 sierpnia w moim mieście była zacna pogoda, jako iż jeszcze nie mam sprzętu po za kitową lornetką postanowiłem popatrzeć troszkę tak dla przyjemności.

na porządku kasjopeja mała i wielka niedźwiedzica, i na całe szczęście bo w tym czasie przemkną przez niebo piękny bolid,

raczej to był jeden z perseidów ale... jedna żecz troszkę się różni co prawda kierunek taki sam lecz był nad kasjopeją i zaczął się tuż przy polaris troszkę pod nią.

Pozdrawiam

PS: idealnie wypada maksimum na weekend oby każdemu pogoda dopisała.

Link to post
Share on other sites

Tydzień temu w piątek widząc przelatujący ISS postanowiłem zrobić mu fotkę. Przeglądając wczoraj zdjęcia zauważyłem obok ISS pewien ślad. Czy może to być Perseid? Kierunek by się chyba zgadzał. nadleciał z kierunku NE było to o 21:02.

 

A tak przy okazji, nie nadużywajmy słowa "zacny" do rzeczy dość pospolitych, Wydaje mi się że zasługują na nie przede wszystkim wyjątkowi ludzie i baaardzo wyjątkowe rzeczy.

DSCF2433.JPG

Link to post
Share on other sites

To raczej inny satelita. Gołym okiem go nie widziałeś ale mógł się zarejestrować na fotce. Wygląda też że mógł mieć prędkość podobna do ISS.

Pewnie masz rację, ale zastanawia mnie ta zmiana jasności. Trochę wygląda to tak jak meteor. Więc pomyślałem, że może to Perseid taki ślad zostawił. Poniżej fragment fotki w większej rozdzielczości.

DSCF2433a.jpg

Link to post
Share on other sites

Pewnie masz rację, ale zastanawia mnie ta zmiana jasności. Trochę wygląda to tak jak meteor. Więc pomyślałem, że może to Perseid taki ślad zostawił. Poniżej fragment fotki w większej rozdzielczości.

To co zarejestrowałeś jest ucięte od góry. To znaczy że to coś zaczęło się zanim migawka aparatu została włączona, lub że było widoczne po zakończeniu zdjęcia. Gdyby przedłużyć go trochu do góry (tam gdzie jest ucięty) to ślad wyglądałby bardzo symetrycznie co może dowodzić na satelitę. Ale nie wykluczam że jest to meteor.

Link to post
Share on other sites

Udało mi się wczoraj pod koniec sesji złapać kilka preseidów, ale obiektyw później zaparował i względnie wyszedł tylko jeden :)

perseid1.jpg
crop1.jpg

Jeszcze jeden ale obiektyw zaparowany :)
perseid2.jpg

 

Fotki pstryknięte Canonem 550D i Samyang 14mm, ISO 1600, 30s

Edited by cmku
 • Like 9
Link to post
Share on other sites

Może nie jestem zbyt cierpliwy, ale przez 15 minut żadnego? Pomimo dobrej widoczności Drogi Mlecznej? Coś nie halo z tym maksimum :(

 

G.

Ja w trzy godziny ostatnio wyłapałem 53 meteory :)

Może za jasne niebo miałeś, a może nie było jaśniejszych akurat

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.