Jump to content

Recommended Posts

intro-logo_kwkw.gif

 

Tak na oko wygląda jak AZ_EQ6, ale bez funkcji AZ :P Wynikający ze zdjęcia powrót do klasycznych śrub regulacji wysokości wygląda nieciekawie... Poza tym w zasadzie nie widzę większych różnic od AZ_EQ6. Szacuję cenę na 8000-9000 zł, a cena NEQ6 zapewne nie spadnie nawet o grosz, jak to w astro :) Ale te wszystkie wnioski wysnułem na podstawie tego krótkiego opisu z delty, też czekam na jakieś ciekawsze info :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi Ci o tą lunetkę z nowym rysunkiem, to ona jest już montowana w klasycznych HEQ5. Być może w NEQ6 też już jest (no chyba, że zaprzestaną produkcji tego modelu?). Taka sama jest w Adventurerze.

O tym mówisz?

PA3.jpg

A w sumie, to skąd to info masz?

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Azeq5 też ma (nie wiedzieć po co nawet dwa). Ponadto ma też usb - dziwie się że i tutaj nie dodali.

Jakiś czas temu przeczytałem specyfikację i zastanawia mnie jedna rzecz a mianowicie "pointing accuracy"

Neq6: 1arcmin (rms)

Azeq6/eq6r: 5arcmin (rms)

Edited by MrOD
Link to post
Share on other sites

Tak, ale ja pisałem w odpowiedzi na pytanie Dominika. AZEQ5 ma dwa takie porty, pewnie dlatego że w AZ można 2 tuby zawiesić. Nie korzystałem ale przez pilota synscan się to obsługuje.

Link to post
Share on other sites

Już kumam :) A taka ciekawostka jeszcze, że nawet w NEQ6, czy HEQ5 można sobie dorobić taki port :) Wystarczy zrobić odpowiedni kabel do złącza RJ12 w pilocie (tego do PC). Tam jest wystawiony sygnał z transoptora. Ale to chyba zadziała tylko w pilotach V4, choć głowy nie dam, może w V3 też.

 

No, USB powinni dać tutaj. Ponownie, skąd info, że go brak? :)

Link to post
Share on other sites

Drazac temat.... Czy ze pilot v4 moze być wezykiem?

Czy mozna go (pilot) uruchomić bez montażu?

Jeżeli tak to odpowiedni kabelek zalatwilby mi sprawę zakupu wezyka do Canona.

Link to post
Share on other sites

Tak

 

Nie.

A dlaczego nie? Jeśli mnie pamięć nie myli, to po podłączeniu zasilania do samego pilota jest tylko komunikat o braku połączenia, a menu działa normalnie. Mojej pamięci daję 85% pewności :)

 

Drazac temat.... Czy ze pilot v4 moze być wezykiem?

Czy mozna go (pilot) uruchomić bez montażu?

Jeżeli tak to odpowiedni kabelek zalatwilby mi sprawę zakupu wezyka do Canona.

Pilot jest o tyle gorszy, że wymaga zasilania 12V, czyli np 8 baterii AA :) Wężyk programowalny będzie jednak wygodniejszy. No i możesz użyć do tego DreamFocuser :) Choć jak mnie pamięć nie myli, to chyba aparat miałeś nie tak całkiem przy montażu, więc odpada pewnie.

 

Z instrukcji? :)

O kurcze, jest instrukcja :) Jutro się wczytam. Dziwne, że na stronie SW jej nie widzę, a google znajduje.

 

 

Moim zdaniem powinni w tym nowym montażu zrobić jeden, milowy krok - poprawić jakość przekładni ślimakowej. To by na pewno spowodowało burzę wśród astrofotografów i masową wyprzedaż NEQ6 :) Tak to poprawiają różne szczególiki i błahostki. W sumie to nie rozumiem za bardzo celu tego modelu - przecież mamy nowego AZ-EQ6 o prawie identycznej funkcjonalności. To był następca NEQ6. A ten nowy powinien wprowadzić coś rewolucyjnego, jak wspomniane przekładnie rodem z Takahashi na przykład :)

Edited by MateuszW
Link to post
Share on other sites

Pilot synscan v4 niema osobnego gniazda zasilania.

O żesz, zapomniałem :) No ale można zasilanie doprowadzić złączem, które idzie normalnie do montażu. Zagnieść odpowiednio wtyczkę RJ45 i gotowe. Choć ciekawe, co zrobi wtedy pilot. Te moje obserwacje to najwyraźniej było echo przodka V3, którego straciłem na giełdzie ze 2 lata temu :)

Link to post
Share on other sites

Ja nie wątpie w to że niektórzy z kolegów przy odrobinie czasu i chęci potrafiliby pewnie za pomocą synscan i telewizor sterować ale chyba nie w tym rzecz? :)

Do SW chyba na dobre przyklejona jest naklejka "zrób to sam".

Link to post
Share on other sites

W delcie cena 7099

Ciekawe, czyli jednak tańczy o prawie 1000 zł od AZ_EQ6 :) Ale droższy o 1300 od NEQ6. Ciekawe, czy się opłaci. Jakby to była jakaś normalna firma, to wprowadzając nowy model daliby mu cenę starego, a staremu obniżyli. No ale tu jest świat astro... Trzeba się nachapać...

 

I jeszcze ten parszywy dolar... Wszystkie te montaże są droższe o ponad 1000 zł od normalnej ceny...

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.