Skocz do zawartości

Zakup nowej optyki... Co wybrać?


Ciechan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Postanowiłem napisać ten post licząc bardzo na Waszą radę i pomoc.

Chcę stopniowo (z przyczyn finansowych) modyfikować posiadany setup na drodze od "budżetowego" do jakościowo lepszego ;)

Rozważam zakup nowej optyki jako pierwszy krok na tej drodze.

 

Zacząłem od przeczytania mnóstw postów i recenzji, co spowodowało u mnie mętlik w głowie i mroczki przed oczami, nie mówiąc o bólach wątroby wywołanych wypitą kawą i innymi wspomagaczami procesu myślowego ;)

 

A tak na poważnie. Dysponuję budżetem 10-12k PLN (jeśli miałby być większy to musiałbym doskładać ;) ).

Chciałbym "wyrzucić na złom" mojego starego newtona SW i kupić nową optykę do astrofotografii DSów.

 

Pozostałe elementy setupu, których na razie nie zamierzam wymieniać to:

- neq6

- QHY8L

- guider, koło filtrowe itd...

 

Co waszym zdaniem warto kupić w takim budżecie, aby było rozwojowe (w przyszłości wymiana montażu i kamery)?

 

Pozdrawiam

Jarek C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam dwa kierunki:

1. mgławice i większe galaktyki (to bardziej mnie interesuje na chwilę obecną)

2. galaktyki i mniejsze mgławice (w przyszłości może kupię drugi teleskop)

 

W każdym razie w obu chętnie poznam opinię kogoś kto ma większe doświadczenie i wiedzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego będziesz miał mętlik w głowie bo ilu radzących tyle opinii. Ja bym brał to:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6119_TS-8--f-4-ONTC-Carbon-Tube-Newtonian-telescope---fully-customizable.html

albo to:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5647_TS-10--f-4-ONTC-Carbon-Tube-Newtonian-telescope---fully-customizable.html

Cięższy sprzęt na neg6 nie pojedzie.

 

Do tego korektor komy (wystarczy Baader MPCC mk III) i dobry kolimator.

 

Mieścisz się w budżecie, masz jasny (f4) teleskop, spory zasięg gwiazdowy i wystarczająco dla Twojej kamery pole widzenia. Nie pchał bym się w refraktory APO bo za te pieniądze kupisz góra 5 cali czyli sporo mniej fotonów w tym samym czasie uchwycisz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie polecał bym Newtona choćby dlatego że może sie okazać że spędzisz sporo czasu na kolimacji a i tak nie będziesz zadowolony. Newtony trzeba lubieć. Dają piękne obrazy ale są też bardzo wymagające.

 

Szkoda że Ci ten "Tak" zniknął sprzed nosa bo byś miał sprzęt docelowy na całe życie.

 

Ale na poważnie - kup APO (najlepiej jakiś quadruplet żebyś mie musiał bawić się we flattenery). Jeżeli chcesz wydać 12k tylko na optykę to może to:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6478_TS-Optics-Imaging-Star-100-mm---f-5-8-Quadruplet-Astrograph-with-FPL53-APO-Objective.html

 

Takie APO jest bezobsługowe. Wrzucasz na montaż i cieszysz się fotkami. Przy długoczasowej fotografii aperatura nie ma tutaj dużego znaczenia. Na FA są testy porównawcze 8'' Newtona z APO 90mm i nie widać specjalnie różnic...

 

Sprzet bedziesz miał przyszłościowy - będziesz miał płaskie i dobrze skorygowane pole z matrycą full frame.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźbię w tym g..nie od kąd pamiętam, a trochę żyje na tym świecie i z mojego doświadczenia wynika, że newton i astrofotografia to wieczna kolimacja i frustracja.

Chyba, że jakość odkładasz na 3 plan.

W naszym klimacie pozostaje dobry refraktor o ogniskowej 600-900mm najlepiej qwadruplet.

Kamera też raczej kolorowa a ta którą masz to nie lada wyzwanie ze względu na ogromny chip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy to początek przygody - kolega w miarę nowy na forum, zdjęć nie kojarzę, ale sprzęt sugeruje jakby jakaś historia mogła już być ;)

QHY8L z kołem to faktycznie oryginalne połączenie (napisał ten co focił Ha z QHY8L :D), Jarek może byś coś więcej napisał o tym rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźbię w tym g..nie od kąd pamiętam, a trochę żyje na tym świecie i z mojego doświadczenia wynika, że newton i astrofotografia to wieczna kolimacja i frustracja.

Chyba, że jakość odkładasz na 3 plan.

W naszym klimacie pozostaje dobry refraktor o ogniskowej 600-900mm najlepiej qwadruplet.

Kamera też raczej kolorowa a ta którą masz to nie lada wyzwanie ze względu na ogromny chip.

Adam dobrze pisze. Jedyny minus tych refraktorów to mała ilość fotonów wpadająca do CCD w porównaniu do Newtona :)

Tak więc albo ładne gwiazdki albo średnica ;) Ja wybrałem fotony - szybciej smażę, lepszy zasięg i więcej szczegółów. Kiedyś miałem TECa 140mm i brakowało tego czegoś...

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się marzy 140-tka od Canona czyli 400mm f2.8.

 

Ciekawy wątek i dopytać chciałem, bo pewne rzeczy mnie zaskoczyły. Np. Adamo poleca kamerę kolorową. Dlaczego? Zawszem myślał, że duet kamera mono + koło filtrowe, choć nieziemsko upierdliwy, to jakościowo przepaść w stosunku do zbajerowanej matrycy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Newtony wymagają częstej kolimacji a APO są "bezobsługowe". Ale czy naprawdę liczy się wyłącznie prostota obsługi? Kolimacja trwa kilka - kilkanaście minut a w zamian za to masz z Newtona zasięg o 1-2 magnitudo lepszy, czyli w praktyce to samo uzyskasz naświetlając ok. 4xkrócej.

Policz, fotka LRGB z Newtona 10" niech bedzie 10 klatek na kanał po 5 minut to masz 200 minut świecenia. Jeśli chcesz mieć to samo z mniejszego APO (4") zajmie Ci to 800 minut.

 

Oczywiście jeśli chcesz robić szerokie pola to APO jest bezkonkurencyjne tylko musisz jeszcze parę tysiączków Euro wydać na kamerę full frame.

 

Piszę to z własnego doświadczenia. Też kupiłem refraktor, najpierw mniejszy, potem większy i wreszcie przesiadłem się na poczciwego i najtańszego ze wszystkich Newtona. Tylko warunkiem sukcesu jest dobry korektor komy i sztywny wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się marzy 140-tka od Canona czyli 400mm f2.8.

 

Ciekawy wątek i dopytać chciałem, bo pewne rzeczy mnie zaskoczyły. Np. Adamo poleca kamerę kolorową. Dlaczego? Zawszem myślał, że duet kamera mono + koło filtrowe, choć nieziemsko upierdliwy, to jakościowo przepaść w stosunku do zbajerowanej matrycy.

 

Też dołączam do pytania, dlaczego Adamo polecasz kolorową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo zapewne pisze o kolorowej matrycy mając na myśli stosunkowo niedużą ilość pogodnych nocy w Polsce. To kwestia podejścia, bo kamera mono daje lepsze rezultaty, ale jest bardziej kosztowna skomplikowana ze względu na filtry i czasochłonna. Z drugiej strony jest bardziej uniwersalna bo pozwala na narrowband oraz w zasadzie nie ma alternatywy jeżeli ktoś ma zaświetlone niebo (w warunkach podmiejskich w zasadzie pozostaje jedynie narrowband).

 

Jeżeli ktoś ma dobre niebo i nastawia się na ilość może wybrać matrycę kolorową. Z kolei matryca mono to z reguły lepsza jakość. Część osób może się nie zgodzić na powyższy skrót myślowy, ale to jest moja opinia.

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tego FSQ... Newtona odradzam ..uzyskanie płaskiego pola do Twojej kamery to będzie duże wyzwanie z spory stres..refraktor, quadruplet jak największa apertura - nie potrzeba korektorów, pole wystarcza.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przyznaję, że zniknięcie tego FSQ to było ogroooomne rozczarowanie ale cóż żyje się dalej.

Dziękuję za Wasze wypowiedzi, w znacznej mierze potwierdzają opinie, którą sobie wcześniej wyrobiłem, chociaż szczegóły podejścia i argumentów bywają różne.

 

Rzeczywiście na podstawie własnych przemyśleń postawiłem na APO i byłem zdecydowany powalczyć (nawet cenowo) o zakup tego FSQ.

Dlaczego APO?

 

Od 3 lat mam newtona (co prawda budżetowego ale zawsze) rozważałem zakup Newtona z wyższej półki lub RC.

Prawdę powiedziawszy nie rozważałem modelu zaproponowanego przez Grzędziela:

 

ale wydaje mi się, że to świetna propozycja. Lekki neq6 bez problemu go pociągnie, jasny F4 i oprócz problemów z kolimacją oraz płaskością pola (które korygowałem w budżetowym Newtonie korektorem do ok 85-90%), ma jeszcze jedną ważną zaletę, jak mi się wydaje ale o to chciałem Was jeszcze dopytać za chwilę.

 

Z podobnych powodów rozpatrywałem kandydaturę GSO RC 8 lub 10" z reduktorem, jednak moje zapędy w tym zakresie mocno ostudził Wessel w bardzo interesującym i fajnie napisanym wątku na innym forum, którego lekturę szczerze polecam (ale pewnie wszyscy to znacie ;) ):

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7101-dob%C3%B3r-setupu-do-astrofoto-rc-8-gso-czyli-du%C5%BCo-problem%C3%B3w-za-niedu%C5%BCe-pieni%C4%85dze/&page=1

 

A teraz APO... Skłaniam się ku APO ze względu na ostrość i ironio ... obawie, w przypadku dłuższych ogniskowych (jak w RC), o to czy mój montaż będzie prowadził z wystarczającą precyzją (bo cud techniki to to nie jest), co w efekcie doprowadzi do jeszcze większej straty ostrości.

 

To doprowadziło mnie do ostatniej wątpliwości, dla której otworzyłem ten wątek:

Gdy FSQ zniknął z giełdy rozglądałem się za innym APO i znalazłem dokładnie ten, który poleca AstroLudek:

 

Ale na poważnie - kup APO (najlepiej jakiś quadruplet żebyś mie musiał bawić się we flattenery). Jeżeli chcesz wydać 12k tylko na optykę to może to:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6478_TS-Optics-Imaging-Star-100-mm---f-5-8-Quadruplet-Astrograph-with-FPL53-APO-Objective.html

 

 

Jeśli macie z nim jakieś doświadczenia/opinie to napiszcie o nich i co sądzicie o tym APO.

 

Światłosiła F5,8 a FWHM to 3,88um. Zakładając seeng 1,5-2 arcsec to wielkość obrazu gwiazdy na matrycy będzie <= od wielkości pixela (pixel w QHY8L to 7,8um).

Czy to nie wpłynie negatywnie na obraz gwiazd/jakość zdjęcia? ...

Inaczej mówiąc, czy mogę do niego zastosować moją kamerę, czy powinienem zmienić kamerę? (a tego nie chcę robić)

(W przypadku opisywanego Newtona nie powinienem mieć tego problemu, jak mi się wydaje i to dla mnie jest jego zaleta, chyba, że w APO też nie powinno być problemu i niepotrzebnie się martwię ;) .)

?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.