Skocz do zawartości

Lunetka celownicza do SCT


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Cieszę się z posiadania nowej kamery (ASI290MM) ale... pojawił się praktyczny problem z lunetką celowniczą. ASI ma dużo mniejsze pole widzenia niż wykorzystywany do tej pory Nikon D5000 i fabryczny celownik to za mało, aby złapać obiekt w kadr:

 

DSC_0030.png

 

 

Wydaje mi się, że konieczne jest zainwestowanie w jakąś precyzyjniejszą lunetkę. Tylko nie mam pojęcia jaką :(. Możecie mi coś doradzić? Teleskop jest na montażu NEQ6 Pro.

 

Może coś takiego... chociaż czy nie za wielkie? I jak to zamontować do tuby?

http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz 9x50 z krzyżem powinien rozwiązać problem. Wygodnijeszy jest krzyż z podświetleniem niż bez.

 

Ok, dzięki.

A nie wiesz może, czy taki szukacz można jakoś alignować z osią optyczną teleskopu? Czy okular w takim szukaczu jest wyjmowalny? Myślę o zamontowaniu jakieś dodatkowej kamery, aby celowanie można było robić zdalnie.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy szukacz ma regulację, która pozwala ustawić go w osi, ale trzeba to co pewien czas poprawiać. Zwykłe szukacze nie mają wymiennych okularów. Droższe np. Baadera mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki. Dzięki. Czytam o tym od rana (z przerwami na drzemkę po nieprzespanej nocy ;) ) i dochodzę do wniosku, że istotna jest jeszcze orientacja obrazu - opinie są różne, ale przeważa pogląd, że ma być to widok "naturalny" (nieobrócony). Wydaje mi się też, że nie chcę mieć szukacza z kątówką. I powinien mieć krzyżyk.

Znalazłem coś takiego w delcie:

https://deltaoptical.pl/szukacz-do-gso-8x50,d2739.html

Tanie i ma co potrzeba.

Używaliście może tego modelu?

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy avikowaniu "odwróconość" nie stanowi problemu, bo nie tak często trzeba z szukacza korzystać, a nawet wówczas można się przyzwyczaić. Krzyż jest konieczny, podświetlony jest wygodniejszy, ale bez tego bajeru da się wytrzymać. Ten podlinkowany szukacz to klasyk. Wystarczy. Najpierw wyrównaj szukacz z założonym okularem, a potem dopiero przejź do kamery. Jak złapiesz na ekranie obraz planety, to wyśrodkuj i znów wyjustuj szukacz by planeta też była w nim w środku, na przecięciu krzyża. Jak tak to zrobisz, to jak zgubisz planetę będziesz łatwo mógł ją odnaleźć szukaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.