Skocz do zawartości

WAWA GOTOWA !!


AGA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponizej zamieszczam mape miejscowek zdatnych do astro w poludniowych okolicach stolycy. Miejscowki oznaczone od 1 do 6. O kazdej pare slow ponizej, plus zdjecia felerkow (ew. lampy lub inne najblizesze zrodla swiatla).

 

1 - pole pgr'u. Ok. 300 m. przed sciana lasu (za Łbiskami) nalezy z asfaltu zjechac w lewo (jadac od Warszawy) na droge gruntowa. Miejsce jest suche i bardzo zadko uczeszczane (w godzinach nocnych ok. 2-3 samochodow na godzine po wspominanej asfaltowce). Najblizsze swiatlo to latarnia we wsi Grochowa - ok 1000 m. od punktu obserwacyjnego i wieza koscielna w Jazgarzewie - ok 2500 m od punku obserwacyjnego. Zdjecia 024 i 025. To najlepsza miejscowka jaka udalo mi sie wypatrzec. Sciana lasu ok 300-400 m. na S, E i W. Od N czysto do horyzontu. Luna miejska na N. Z innych atrakcji sarny i zajace (te ostatnie w sporych ilosciach).

 

2 - To bezposrednie okolice mojej posesji. Sama posesja wraz ze wszystkimi plusami (dostep do pradu, WC, wody, zamkniety teren) z felerow latarnia drogowa od W, luna miejska od N. Zdjecie chromolonej latarni - 018. Przed latarnia daje sie chowac za dom lub garaz. Jest tu ciemno na tyle ze golym okiem daje sie zaobserwowac M31 czy HiHotki (zdjecie 017 to strzal na S ponad Garazem). Zarowno posesja jak i laka obok maja swoje fotki w watku ludzie stolicy. Wspomniana laka obok to teren lekko podmokly (row melioracyjny przez srodek), a wiec w wilgotne noce pojawia sie tam lokalna mgla. Na S kilka swiatel wsi w odleglosci ok 500 - 700 m. Jedna latarnia od W w odleglosci ok. 400 m. Sama posesja otoczona drzewami ograniczajacymi niebo o ok.20 stopni. Na polanie Sciana lasu od N, E i SE daje sie z telepami manewrowac tak, ze nie przeszkadzaja drzewa. Dojazd: W Zalesiu Gornym skrecic na Prazmow. Minac Ustanow i we wsi Krupia Wolka w lewo na Jeziorko.

 

3 - To laka za stacja PKP Ustanowek. Dojazd j.w. tyle, ze nalezy przekroczyc tory i zaraz za nimi na przylegajaca do torow szeroka droge gruntowa w lewo. Minac stacje i sklep i po ok. 300 - 400 m. przed sciana lasu w prawo i zaraz w lewo. Miejsce suche i ciemne. Polana ma szerokosc ok 200 m. i dlugosc ok 600 m. Pojedyncza latarnia stacji PKP - ok 600m - obraz 022.

 

4 - To znowu rejony mojej posesji tylko po drugiej stronie torow PKP. Jest to jedna z wielu lak o rozmiarach ok 500 m2 jakich pelno w tych lasach. Bardzo sucha, ciemna pojedyncza latarni przejazdu kolejowego w odleglosci ok. 300 m. od centrum polany. Dojazd W Uwielinach w prawo i do konca asfaltu. Dalej szutrowka az przekroczymy przejazd kolejowy.

 

5 - To rozlegla polana z pojedynczymi samotnymi drzewami. Kilka latarni od E w odleglosci ok. 600 - 1000m od centrum polany. Miejsce dosc suche mimo rowu mielioracyjnego. Dojazd: do wsi Czarny Las, a gdy skonczy sie asfalt nadal prosto w kierunku sciany lasu.

 

6 - To bardzo rozlegla polana z wolno stojacymi samotnymi drzewami. Dosyc sucha i bardzo ciemna. Swiatla wsi w odleglosci ok 600 - 800 m. od E. Dojazd We Wsi krepa w Prawo i przez mostek. Zaraz za mostkiem w lewo na asfaltowa droge. Prosto az do konca asfaltu. Szutrowka ok. 300 m. i w prawo w droge gruntowa. Zdjecie 020.

 

Mapa w drugim poscie ze wzgledu na rozmiary.

 

Pozdrawiam.

Obraz 018a.jpg

 

Obraz 025.jpg

 

Obraz 024.jpg

 

Obraz 022.jpg

 

Obraz 020.jpg

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zostaly zostaly nam dwa dni na ustalenia. W watku obok : "Miejsca obserwacyjne - poludnie" zamiscilem mape i opisy 6 miejscowek. Jak ktos ma inne zachecam do publikacji. Nalezy sie chba ruszyc. Abysmy (o ile chmurwy pozwola) nie skonczyli na jakims szkolnym boisku z latarniami we wszystkie strony.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, czasu zostało już niewiele. Dziś miałem przyjemność odwiedzić Hansa i zobaczyć proponowane przez niego miejsce - według mnie jest bardzo OK!

Jeżeli ktoś ma życzenie, to dysponuję miejscem dla 1 osoby z Warszawy - dowiozę w obie strony!

 

Czyżby zwiodły Was pesymistyczne prognozy pogody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z mgla to nie bylo dzi najelpiej. Juz kolo 1 zaczelo rosic, a jak wstalem o 5 kompletne mleko. Lookalismy z Wonia miedzy 23 a 1 i bylo jak tako (super Saturn). Niemniej mysle, ze nie mgla tu bedzie decydujaca przeszkadzajka :? Ponizej prognoza ICM. Nie wyglada to najlepiej.

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj, mimo ICM'owskiej prognozy pelnego zanurzenia, mamy nad Warszawka sloneczko. Jak patrze przez okno, to na niebie poza cienutkim welonem chmurw wysokich nie ma zadnych przeszkadzajek :lol: Z okazji "prawiepelni" z DS'ow raczej nici, ale po wczorajszym Saturnie zasadzil bym sie na planetki. Saturn nad moim HQ od polnocy troszke pozniej Jowisz (od ok.5) i Wenus (od ok. 4) Neptun i Uran maja maximum ok 20.30. Zapraszam jezeli pogoda sie utrzyma :) Meczyc na pw (do ok 17) lub SMS/tel do polnocy :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

ICM najwyrazniej nie moze sie zdecydowac jakie bedziemy mieli trzy nastepne noce, bo co 6 godzin calkowicie zmienia prognoze dla Warszawki. W zwiazku z tym proponuje chetnym do lookania w dlugi weekend wygladac po zmroku na niebo i ewentualnie dac mi znac w razie checi wypadu. W sieci jestem dzis do ok 21 p.m. Potem SMS lub KOM. Jak kto nie ma moich namiarow to meczyc via pw pukim w sieci. Ze swojej strony to deklaruje chec lookanka lub jakiegos niewielkiego rajdu nocnego w nowe miejsca.

 

Z okazji Lysego raczej planetki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, was ruszyc to jak na piechote do Bangladeszu!

 

Byla piekna dziurdzia w chmurwach miedzy 19.00 a 21.00, potem coraz wiecej wysokich lekka mgielka i lysy coraz jasniejszy.

 

Mimo kaprysnych warunkow padly:

 

02/03.11.2004 , 20.00 - 21.00 , BPC 20X60 & 900/114 ,M31 / M45 / M34 / NGC884&NGC869 / M39 / M2 / M29 / M13

 

Nastepna dziura na przelomie 4 i 5.11.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W/g ICM bedzie przed polnoca niezle. Wczoraj troche szperalem miedzy chmurwami i bylo znosnie. Jest dos sucho wiec sprzet nie tonie w rosie. Temperaturka >0. Lysego juz tylko polowka i zaczyna przeszkadzac dopiero po 23. Zapraszam do mnie, lub jakby kto ruszal gdzies w pole dzisiaj i potrzebowal towarzystwa Optisana 114/900 to dac znac. W zalaczniku mapka ICM'u. Na zachete zalaczam notke z wczoraj.

 

:)

 

03/04.11.2004 , 23.00 - 00.00 , BPC 20X60 & 900/114 ,M45 / M31 / M34 / NGC884&NGC869 / M33 / M42 / M35 / M37 / M38 / SATURN

 

Pozdrawiam i zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pastwiłem nad Plejadami i M29 - jakoś się tak zapatrzyłem na godzinkę,

trochę na Księżyc (ale go delikatnie chmurki zakryły).

 

 

Masz rację Hans - korzystaj z pogody póki można, bo czasami człowieka krew zalewa jak chmurwy przyjdą :D i można sobie pooglądać niebo na komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas wcale nie był stracony, pomimo wyścigów z chmurkami... :) Sprawdziliśmy z Hansem jedno z wcześniej proponowanych przez niego miejsc - jest OK poza niebem północnym (niestety, za blisko Warszawy... :( ).

Udało się nam popatrzeć troszeczkę (pewnie Hans poda szczegóły) i przy okazji zweryfikować bardzo miłe (i dość ciemne) miejsce na wspólne wypady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostalem wywolany do tablicy :)

 

Nota z wczorajszej nocki:

 

04/05.11.2004 , 21.00 - 00.30 , BPC 20X60 & BPC10X50 & 900/114 ,M45 / M31 / M34 / NGC884&NGC869 / M39 / M52 / M37 / M103 / M38 / SATURN

 

Wiekszosc z tych obiektow upolowalismy tylko z lornet, z okazji zmieniajacych sie jak w kaledoskopie warunkow (od zyletki po pelne zanurzenie w przeciagu 5min :shock: kolejne 5 min i znowu znosne niebo)

 

Przez telepy dopadlismy HiHotki, M31, M42, M45 i Saturna. Powazne problemy z odnajdywaniem obiektow, nie wiem, albo jakis zly dzien mialem, albo te wluczace sie chmury wysokie spowodowaly, ze M31 i M42 szukalem prawie dziesiec minut (moj szukacz home made jest w trakcie upgarde'u na optyke achro, wiec mowa tu o czesaniu nieba przez okular o najdluzszej ogniskowej. (metoda na rolnika :) i metoda na cyrk:) ) ) Odwiedzilismy miejscowke oznaczona w watku

 

Zloty i spotkania lokalne -> Warszawa -> Miejsca obserwacyjne - poludnie

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5815

 

jako nr. 1. Z dodatkowych atrakcji stadko wyploszonych sarenek :D

 

Co do jakosci wczorajszego nieba, to powiem tak: JA CHCE DO JODLOWA! - JUZ CHCE! (kurde nawet na benzyne nie mam bu! :? )

 

Mam zamiar przez jakis czas molestowac czytajacych ten dzial takimi mini recenzjami aby zachecic do wiekszej aktywnosci wypadowej :wink: Z ciekawostek, momo slabych warunkow pogodowych udalo nam sie rozdzielic Saturna od pierscieni przez BPC20x60 z reki (z lezaka dla scislosci :smoke: )

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

ICM jest na jutro laskawy (w zal. prognoza).

Lysy na jutro takze laskawy (wschodzi b. pozno i juz ledwo sierpik)

 

Ja sam z dzieckiem na posterunku wiec jestem statyczny, ale zapraszam do siebie.

 

Mam chrapke na pare gromad kulistych, no i Saturn wysoko. Meczyc standardowo na PW lub KOM, a z racji, ze to jeszcze ponad doba to i tu jak ktos chetny. Miejscowka na poludnie od Wa-wy (w dziale sa mapki). Dysponuje tym co w stopce + lorneta Zenith 20x50 ktora tej nocy postara sie mnie przekonac na co sie nada, czy na kolejne bino czy na czesci do szukacza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.