Skocz do zawartości

WAWA GOTOWA !!


AGA

Rekomendowane odpowiedzi

Sedecznie Pozdrowienia zapraszam na 12 piknik do namiotu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Oddział w Warszawie od godziny 11 do 20. Oprócz pogadania będzie się działo:

 

1.Umieli starożytni – możesz i ty ... zmierzyć obwód Ziemi. Powtórzenie pomiaru Eratostenesa z r. 230 pne. Samodzielny pomiar przez zwiedzających z internetowym połączeniem z drugim stanowiskiem z Chorwacji. Dyplomy pamiątkowe. 2. Umieli starożytni – możesz i ty ... obliczyć zaćmienie Słońca. Obliczanie zaćmień metodą starożytnej Mezopotamii. Obliczenie daty zaćmienia. Dla chętnych zapisanie wyniku pismem klinowym. 3. AstroJaWil – program astronomiczny. Prezentacja multimedialna. 4. Obserwacje przez teleskopy astronomiczne. Plamy na Słońcu, odległe obiekty przez teleskop. Dla młodszych: ostrzeżenie przed patrzeniem bezpośrednio na Słońce; zapalenie papieru od Słońca. 5. Amatorskie zdjęcia astronomiczne. Wystawa zdjęć

 

Więcej- http://www.polskieradio.pl/piknik/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem, zobaczyłem... Ziemię zmierzyłem :D:D:D

 

Bardzo ciekawy pomysł z tym mierzeniem obwodu Ziemi, zadałem na pikniku pytanie: "Czy będzie można ściągnąć program za pomocą którego to obliczyliśmy?" Usłyszałem: "Jeszcze nie"

Więc pytam jeszcze raz:

Kiedy będzie go można ściągnać, ponieważ z chęcią powtórzył bym to doświadczenie podczas jakiegoś pokazu w moim mieście :)

 

Po za tym bardzo miło się rozmawiało z panem Wilandem, sprzęt też był fajny (teleskop z którego obraz był rzutowany na ekran) :D

 

Do zobaczenia za rok :Salut::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza porcja zdjęć:

 

http://www.ptma-piknik.ownlog.com/

 

pokazywać Księżyc konczyłem chyba dopiero ok. 21, strasznie się nakleczałem i nastełem przy ciągłym naprowadzaniu dobsona przy 160x a kolejka nie chciała maleć, chociaż to i dobrze :D .

Potem wrzuce więcej fotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przepraszam, ale nie znalazłem wątku na ten temat i nadal mam wątpliwości, czy nikt na mnie nie nakrzyczy że zakładam temat, który już istnieje...

 

No właśnie 23.08.2008 to dzisiaj.

Pokaz rozpoczyna się od 20:00 - to świeża informacja.

 

Czy ktoś się wybiera?

 

 

//Pogoda jak narazie taka sobie : /

 

POKAZ ASTRONOMICZNY 23.08.2008 OSINY NOWE

Edytowane przez coaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :(, ale mimo wszystko chciałem się zorientować, jakie jest zainteresowanie pokazem.

Niech przyjdą te "baranki" z zachodu, to będzie już dużo lepiej ; )

http://www.sat24.com/frame.php?html=view&country=pl

Trochę jeszcze czasu zostało. Jeśli DeltaOptical oficjalnie nie odwołają pokazu, to może mimo wszystko warto zaryzykować. Przed ostatnim pokazem też nie było zbyt ładnej pogody, a było na co patrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam,

 

Poszukuję osób i "miejscówek" w lokalizacji południowo-zachodniej w stosunku do Warszawy.

Niedawno kupiłem sprzęt i chętnie bym się wybrał w fajne miejsce w grupie.

 

pzdr

 

MirekW

 

Jezeli dwóch to grupa, to zapraszam do mojego szopena. To obserwatorium otwarte. Jak jest pogoda zawsze mozna wpasć i pomeczyć sprzęt. Lokalizacja - wiocha za Zalesiem Grn. Powiat Piaseczyński.

 

Kontakt na PW.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne niebo na kierunku południowo wschodnim zaczyna się jakieś 6 km za Garwolinem a kończy jakieś 8 km przed Rykami (także Majdan, o którym wspominał AdamSz12 jest dobrym miejscem). Najlepiej oczywiście ciutkę odbić od trasy lubelskiej.

Poza tym bardzo dobre tereny są w okręgu o promieniu ok. 18 km gdzie środkiem tego okręgu jest miejscowość Stoczek Łukowski (oczywiście z wyłączeniem samej miejscowości, ale już jakieś 2 km za jej granicami jest już ciemno). B)

To jest właśnie ten rejon gdzie m. in. urzęduje Fugitus (pozdrawiam - może się kiedyś wproszę :szczerbaty: )

 

Ale czarna dziura najciemniejszego nieba jest sporo dalej, generalnie w kierunku wschodnim z lekkim odbiciem na północ od Warszawy: mniej więcej w połowie drogi między miejscowościami Drohiczyn i Ciechanowiec. Jak ktoś chce przetestować możliwości swojego teleskopu jesli chodzi o DS bez jechania np. we wchodnie Bieszczady, to to jest najlepsze miejsce. :astro: Jest tylko kilka takich miejsc w Polsce. I to w wiekszości o bardzo małej powierzchni.

 

Jak księżyc przestanie sabotować obserwacje i pogoda dopisze, to zamierzam sie tam wybrać z moją syntą. Może będzie więcej chętnych?

 

Hehe okolic Stoczka Łukowskiego to moje rodzinne strony. Pochodzę z miejscowości Wola Mysłowska i tam co jakieś dwa tygodnie jeżdżę patrzeć w niebo jest naprawdę piękne.

Majdan i Guraszka wydają mi się zaśmiecone światłem, może miejscowość Glinianka to jest jeszcze bardziej na wschód. Albo na Południe miejscowość Glina są tam fajne tereny, lecz niestety obok jest wysypisko smieci i nieźle śmierdzi. Poza tym nie wiem jak tam z agroturystyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegółowy program Dnia Otwartego:

 

Wykłady:

9.15 - 10.00 – Zderzenia Ziemi z czarnymi dziurami – M. Abramowicz

10.15 - 11.00 – Jak powstała Ziemia? – M. Różyczka

11.15 - 12.00 – Gwiazdki z nieba na Ziemi – rzecz o meteorach i meteorytach – A. Olech

12.15 - 13.00 – Symulacje komputerowe powstawania układów planetarnych – A. Gawryszczak

13.15 - 14.00 – Co ogrzewa Ziemię? – planetarny bilans energii – T. Bulik

14.15 - 15.00 – Czy istnieje życie poza Ziemią? – S. Bajtlik

15.15 - 16.00 – Jak ludzie odkryli, że Ziemia jest ciałem kosmicznym? – J. Włodarczyk

16.15 - 17.00 – "Wszystko co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o Wszechświecie, ale wstydziłeś się zapytać" - na pytania publiczności odpowiadają Wykładowcy Dnia Otwartego

 

Pokazy w Sali Telewizyjnej: (pokazy multimedialne o tematyce astronomicznej - także dla małych dzieci)

9.15 - 10.00 –

10.15 - 11.00 –

11.15 - 12.00 –

12.15 - 13.00 –

13.15 - 14.00 –

14.15 - 15.00 –

program w trakcie opracowania

 

Pokazy w Sali Seminaryjnej: (pokazy multimedialne o tematyce astronomicznej - także dla małych dzieci)

9.15 - 10.00 –

10.15 - 11.00 –

11.15 - 12.00 –

12.15 - 13.00 –

13.15 - 14.00 –

14.15 - 15.00 –

program w trakcie opracowania

 

Na wielu innych stoiskach i salach znajdziesz:

– prezentacja programu AstroJaWil w wersji 10.4, autorstwa Janusza Wilanda, http://www.astrojawil.pl

– prezentacje komputerowe: programy astronomiczne, symulacje procesów astrofizycznych;

– zdjęcia uzyskane przy użyciu najnowocześniejszych instrumentów astronomicznych;

– pokaz tellurium mechanicznego modelu układu Słońca, Ziemi i Księżyca;

– pokaz sprzętu optycznego firmy Delta Optical;

– prezentacje przygotowane przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: wydawnictwa Towarzystwa, wyniki obserwacji członków Towarzystwa;

– amatorskie instrumenty;

– pokaz plam na Słońcu (w tym po raz pierwszy w widmie H-Alfa – teleskop Lunt z firmy Delta Optical;

– porady dla miłośników astronomii;

– kiermasz wydawnictw popularnonaukowych (Prószyński);

 

Uwaga: WSTĘP WOLNY !!!

 

całość: http://www.astrocd.pl/index.php?id=1002

 

 

 

 

Zapraszam wszystkich serdecznie (także jako członek PTMA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

 

Zapowiada się czysta nocka. Bede walczył z nowym sprzętem nad jakąs galaktyczką z mojego szopena. (rejon Zalesia Górnego pod Warszawą). Jak ktoś ma ochote dołączyć to zapraszam na PW. To otwarte obserwatorium, a zawsze to milej pomarznąc nie samotnie ;)

 

IMG_3214.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zapowiada się czysta nocka. Bede walczył z nowym sprzętem nad jakąs galaktyczką z mojego szopena. (rejon Zalesia Górnego pod Warszawą). Jak ktoś ma ochote dołączyć to zapraszam na PW. To otwarte obserwatorium, a zawsze to milej pomarznąc nie samotnie ;)

 

IMG_3214.jpg

 

Pozdrawiam.

 

Wow! Brzmi interesująco :) A gdzie to jest dokładnie i jak tam się dojeżdża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.